Tip na článok
Ja nič, ja prezident: Ivan Gašparovič necíti žiadnu zodpovednosť za 60-tisícový dlh, ktorý svojím rozhodnutím vyrobil.

Ičova 60-tisícová sekera: Gašparovičov prešľap zaplatíme všetci

Ivan Gašparovič znovu porušil ústavu, vyrobil sekeru 60-tisíc eur a ešte sa tomu smeje. Niekoľkí opoziční politici ho vyzvali, aby zaplatil peniaze z vlastného vrecka.

Galéria k článku (3 fotografie )
A bolo svetlo: Ústavný súd vyriešil problém s dvomi generálnymi prokurátormi šalamúnsky. Súčasného nechal a nevymenovanému Čentéšovi dal odškodné.
Víťaz: Jozef Čentéš dosiahol svoje.
Spolužiak Fica: Jaromír Čižnár zostane šéfom prokuratúry aj naďalej.

Ústavný súd rozhodol, že Ivan Gašparovič nevymenovaním parlamentom zvoleného Jozefa Čentéša v roku 2012 za generálneho prokurátora porušil ústavu. Čentéšovi tak za porušenie jeho práv Gašparovičom priklepol rekordné odškodné 60-tisíc eur. Zaplatiť ich budeme musieť my všetci.

Po vynesení rozsudku sa Gašparovič všetkému smial, že on za nič nemôže a nech sa ľudia poďakujú Ústavnému súdu. Právnik Gašparovič pritom ústavu ohol už v minulosti, keď 4. decembra 1996 ako predseda parlamentu dal hlasovať o zbavení mandátu poslanca Františka Gauliedera a operoval pritom jeho listom o vzdaní sa mandátu, ktorého pravosť samotný Gaulieder priamo v parlamente poprel.

Silácke reči

V prípade Čentéša mali hlavní aktéri, Gašparovič a Fico, silné reči, že všetko je v poriadku a že prezident nemusí Čentéša vymenovať. Ústavný súd im dal čiastočne za pravdu s tým, že ak prezident nájde závažné dôvody, tak ozaj nemusí vymenovať každého, koho mu do Prezidentského paláca poslanci pošlú. Má to však veľké ALE.

Dôvody na nevymenovanie nemôžu byť len tak vycucané z prsta. A to teraz Ústavný súd konštatoval. Dôvody na nevymenovanie Čentéša neboli závažné, a tak boli porušené jeho ústavné práva a rozhodnutie prezidenta Gašparoviča o nevymenovaní zrušil v plnom rozsahu.

Čítajte viac:

Gašparovič mal Čentéša vymenovať. Toto odkázal exprezident

Šalamúnske riešenie

Keďže premiér Robert Fico nemienil čakať na rozhodnutie súdu, či Čentéša mal, alebo nemal prezident vymenovať, nechal zvoliť za generálneho prokurátora svojho spolužiaka Jaromíra Čižnára. A na rozdiel od Čentéša Gašparovič s menovaním neváhal.

Ústavný súd zrejme nechcel spôsobiť chaos a namiesto znovuvymenovania Čentéša za šéfa prokuratúry mu radšej priklepol odškodné 60-tisíc eur.

Gašparoviča neopustil zmysel pre humor ani po druhom rozhodnutí Ústavného súdu, že porušil ústavu. „Občania, ak som vám spôsobil škodu 60-tisíc eur, tak sa poďakujte Ústavnému súdu a pánu Čentešovi.“

Peniaze rozdá

Čentéš hneď po vyhlásení rozsudku povedal, že peniaze rozdá. „Nenechám si ani cent. Väčšiu časť peňazí dám detskému hospicu Plamienok a menšiu združeniu Via Iuris,“ uviedol.

Peniaze však Čentéšovi nezaplatí exprezident Gašparovič, ktorý porušil jeho práva, ale všetci daňoví poplatníci. Prezident totiž za svoje rozhodnutie nie je hmotne zodpovedný.

Niekoľkí opoziční politici vyzvali Gašparoviča, aby zaplatil tých 60-tisíc z vlastného vrecka, čo exprezident odmietol. Podľa Igora Matoviča aj tento prípad dokazuje potrebu zákona o hmotnej zodpovednosti ústavných činiteľov.

Čítajte viac:

Ičov sluha: Gašparovič si spravil z ochrankára aupairku pre psa!

Urážky a obvinenia

Jozef Čentéš sa pár dní po rozhodnutí stretol zoči-voči s exprezidentom Gašparovičom v televíznej diskusii RTVS. Bývalý vysokoškolský učiteľ práva Gašparovič ho niekoľkokrát nazval doktorom, hoci Čentéš má vyšší univerzitný titul docent. Niečo podobné sa na akademickej pôde berie ako urážka.

Napriek rozhodnutiu súdu si stále mrmlal, že Čentéš nesplnil nároky na funkciu. „Hovorí sa o tom, že aký generálny prokurátor má byť. Musí vedieť ovládať organizáciu, musí ovládať zákon, musí byť morálny,“ tvrdil Gašparovič. Čentéš je pritom zástupca riaditeľa trestného úseku na Generálnej prokuratúre a prednáša na právnickej fakulte.

Keď Gašparovič nezvládal v diskusii oslovenie bývalý prezident, oslovil Čentéša „tento pán, čo tu sedí“. A na záver si neodpustil ani spochybnenie Ústavného súdu. „Rozhodol vyslovene politicky,“ povedal Gašparovič.

Ako hovorili

Ivan Gašparovič

December 2011: Len ja som ho doteraz nepotvrdil, pretože ani mi to ústava neprikazuje. Tu len vymenúva, čiže mi dáva možnosť skúmať určité možnosti, ktoré môžem namietať.

Máj 2012: Názor mi môže zmeniť len Ústavný súd, ale to už nebude môj názor.

November 2012: Vy ste analfabet? Neviete čítať rozhodnutie Ústavného súdu? Tam to máte biele na čiernom. (Odpoveď, prečo stále nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.)

December 2014: Občania, ak som vám spôsobil škodu 60-tisíc eur, tak sa poďakujte Ústavnému súdu a pánu Čentéšovi. Ústavný súd rozhodol vyslovene politicky.

Robert Fico

Január 2012: Podľa mňa (prezident) nemá povinnosť vymenovať toho, koho mu ponúkne Národná rada, pretože ústava hovorí o vymenúvaní a odvolávaní.

Január 2013: Problém je, že pán docent Čentéš spôsobom, ktorému nikto neverí, skartoval výpovede a vyčistil počítač. A ja vám odporúčam - ešte si prečítajte jeho vyjadrenia o tom, ako sušil spisy vo svojej kancelárii na zemi a ako obvinil asistentky, že to vyčistili ony, a potom povedal niečo úplne iné... Pán Čentéš je z hľadiska práva už nepoužiteľný.

Máj 2013: Pán prezident povedal, že pána Čentéš nikdy nevymenuje, a on už nie je kandidátom, lebo okamihom, keď ho prezident odmietol, prestal byť kandidátom a sme na začiatku celého procesu.

VIDEO Plus 7 Dní