Niekoľko týždňov pred župnými a komunálnymi voľbami ​protikandidáti vyťahujú na seba špinu. Staré kauzy, kostlivci v skrini a netransparentné obstarávania sú momentálne nočnou morou nejedného politického kandidáta. So staršou kauzou konfrontuje Národná kriminálna agentúra (NAKA) aj súčasného predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku. Pre nákup bezkontaktných teplomerov v decembri 2020, počas zúriacej pandémie. Župan hovorí, že vyšetrovanie je súčasťou predvolebného boja a po voľbách „po tom ani pes neštekne“.

Začali stíhanie

„Dňa 8. septembra tohto roku vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci pokračovacieho zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a za prečin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súbehu s prečinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, vyšetrovateľ podľa neho nebude poskytovať bližšie informácie k stavu vyšetrovania. Ako je zrejmé už z formulácie „stíhanie vo veci“, nikto zatiaľ nebol obvinený.

Nevypovedali

O vyšetrovaní župan  zatiaľ nemá vedomosť. „Vôbec neviem, v ktorej veci to je. Nikto nás nekontaktoval, neposlal nám nejaké rozhodnutie. Neviem, či sa to týka správy ciest alebo úradu KSK,“ reaguje Trnka pre týždenník PLUS 7 DNÍ. Dodáva, že z úradu polícia určite nikoho nevypočula. „Deväťdesiatpäť percent vyšetrovaní sa začne stíhaním vo veci a neskončí sa obvinením. Je to štandardný proces. V tomto štáte môže ktokoľvek podať na čokoľvek trestné oznámenie a polícia to musí štandardne vyšetriť,“ vraví aktuálny predseda KSK s tým, že v tejto veci sa podalo viacero trestných oznámení a niektoré boli zastavené. „Mám taký pocit, že to smeruje k tomu, že sa schyľuje k voľbám. Toto, ak som sa správne dočítal, podala strana Hlas niekedy v decembri. Je šesť týždňov pred voľbami a zrazu sa začalo vo veci niečo diať. Stále to však nič neznamená. Mám také tušenie, že po voľbách po tom ani pes neštekne,“ pokračuje Trnka.

Vraj predražené

Prípad košických teplomerov otvoril Denník N ešte v novembri 2021. Kraj podľa ich zistení nakupoval spolu 201 teplomerov na trikrát. Samotný úrad za ne platil aj s daňou 866 eur a Správa ciest KSK zas 944 eur. Dodávateľom bola košická firma United Corp. Jej majiteľom aj konateľom je Richard Reday. Denník neskôr zistil, že Banskobystrický kraj nakupoval vraj rovnaké bezkontaktné prechodové teplomery za polovičnú cenu, podobne ako Nitriansky samosprávny kraj.

To, že šlo o rovnaké teplomery, im podľa zverejneného článku potvrdil Miroslav Garaj, konštruktér týchto zariadení, od ktorého ich mali dodávateľské firmy, distribujúce ich ďalej. Na Slovensku už podľa jeho vtedajších slov predali viac než 700 kusov, ale nikdy nie za viac než 400 eur. „Ja som bol tiež prekvapený, keď som sa dozvedel, za koľko to chce predávať pán Reday. Úprimne vám poviem, toto je veľmi vysoká cena za teplomer, 866 eur hraničí s nepredajnosťou. Od 360 do 400 eur je ideálna cena, keď rátame, že je v tom výroba, daň a každý, samozrejme, chce aj zarobiť,“ povedal Denníku N vtedy Garaj. Podnikateľ zároveň prezradil detaily z komunikácie s Redayom. Na vysokú cenu mal vraj distribútor jednoznačnú odpoveď. „Reagoval, že keď to Košický kraj kúpi, tak to kúpi,“ dodal vtedy konštruktér teplomerov.

Zápisnica u notára

Ako sa neskôr obhajoval Trnka, kúpil iné prístroje ako ostatné župy. „Celá kauza stojí na dvoch tvrdeniach, že ide o predražené teplomery a že sme ich kupovali od môjho známeho. Po tom, ako to prepuklo, nás pán Garaj kontaktoval a vyústilo to do toho, že bol vypovedať pred notárom. Tam tvrdil, že jeho vyjadrenia boli vytrhnuté z kontextu a nejde o predražené teplomery, keďže ide o iný model a boli k tomu služby navyše,“ vysvetľuje predseda KSK. Zápisnicu z 21. decembra 2021 nám dal k dispozícii. Garaj v nej skutočne tvrdí, že „vizuálne ide o rovnaké teplomery, no rozdiel spočíva vo vyspelejšom softvére, ktorý môže fungovať aj ako elektronický vrátnik a zapisovať napríklad teplotu do elektronickej karty žiaka alebo odomykať dvere podľa nameranej teploty.“ Košické teplomery tak môžu zmerať teplotu z väčšej vzdialenosti a v druhej dodávke mali aj modernejší mikroprocesor. Zároveň, na rozdiel od ostatných krajov, všetky teplomery pre KSK osobne nainštalovali a odkontrolovali kalibráciu. Prístroje mali aj o rok predĺženú záruku.

Čudné maily

Prečo Garaj neskôr obrátil a šiel dokonca rozprávať v prítomnosti notára, nie je úplne jasné. Zmätok do prípadu vniesli aj e-maily medzi Trnkom a Garajom. Tie zverejnil spomínaný denník ešte vlani v decembri. Podľa novinárov župan vraj navádzal výrobcu na správne odpovede, ktoré mal zaslať novinárom. Podľa článku mu poslal dva maily. V tom prvom, poslanom zo súkromnej adresy, mu posiela naformulované odpovede, v druhom, zaslanom z oficiálnej adresy župy, mu píše, že ho kontaktuje prvýkrát. A hoci Garaj na novinárske otázky neodpovedal, župan ich zverejnil na sociálnej sieti.

Aj tu Trnka údajne disponuje relevantným vysvetlením. „Približne po hodinovom telefonáte, v prítomnosti mojich kolegov, kde sme s pánom Garajom preberali prvý článok, nám pán Garaj viackrát zopakoval, že jeho vyjadrenia boli prekrútené a vytrhnuté z kontextu a celý článok považuje v podstate za pamflet. Na záver telefonátu vyjadril vôľu, že by rád dal veci na pravú mieru a požiadal, aby mu boli zaslané podklady vyplývajúce z nášho telefonátu k tomuto vyjadreniu, keďže je pracovne vyťažený. Následne opis tejto situácie potvrdil aj výpoveďou pred notárom. Interpretáciu iných osôb, ktoré neboli prítomné pri tomto telefonáte, považujem za účelové zavádzanie s jediným cieľom poškodiť moje meno.“

Od kamaráta?

Podivne sa javí aj vzťah šéfa dodávateľskej firmy Richarda Redaya a župana Trnku. Zdroje Denníka N hovoria o intenzívnych a priateľských väzbách. Na otázku, ako dobre sa s predsedom KSK Reday pozná, v novembri minulého roka novinárom odpovedal. „To sú nezmysly, načo sa také pýtate? Čo chcete odo mňa počuť?“ Dodal, že majú štandardný vzťah, stretnú sa priemerne raz za dva-tri mesiace. Na otázku, či ho župan navštevoval aj doma, povedal: „Možno áno, možno nie, nerobím si štatistiky.“ Napokon priznal, že uňho bol. „Nebolo to iba raz, ale nebolo to ani opakovane,“ píše Redayovu odpoveď denník.

Iný pohľad na údajného kamaráta má súčasný župan, a to aj po vypočutí nahrávky s Redayovými odpoveďami. „Z nej nevyplýva, že ja k nemu chodím domov. Keď z tej nahrávky, kde povedal, že som u neho nebol ani raz, ani viackrát, niekomu vyplynie, že som jeho známy, zdá sa mi to ako účelové zavádzanie. Nikdy som u pána Redaya nebol doma,“ uzavrel Trnka. Zostáva už len nechať celú kauzu na prešetrení políciou, nech sa ukáže, či po nej ani pes neštekne alebo sa županovi vráti možný prešľap z minulosti.