Po tri a pol hodinách padlo rozhodnutie. Dušana Dědečka, ktorého polícia obvinila zo všeobecného ohrozenia nevzal sudca do väzby. Dôvody, ktoré predostrel prokurátor sa mu nezdali dosť silné.

"Súd nevzhliadol dôvod takzvanej útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod takzvanej preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva," vysvetlil médiám hovorca súdu Pavol Adamčiak. Dodal však, že súd považuje vznesené obvinenie za dôvodné.

Väzba nie je trest

 "Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného," dodal Adamčiak.

Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť. Rozhodovať o nej bude Krajský súd v Bratislave budúci týždeň v piatok.

Viezli ho pancierovým autom

Po zuby ozbrojení muži zákona dnes (štvrtok 6.10.) krátko pred 16. h. priviezli na súd vodiča, ktorý pod vplyvom alkoholu vletel na svojej Škoda SuperB na zastávku autobusu Zochova v hlavnom meste. O život prišlo päť ľudí, niekoľko ďalších skončilo so zraneniami v nemocnici.

Chcel sa zabiť

Dědečka muži zákona dokonca navliekli do nepriestrelnej vesty. Objavili sa totiž informácie o tom, že by mu mohol niekto ublížiť.

Ublížiť si však chcel podľa informácií servera Z regiónov aj on sám. Mužov zákona po vytriezvení prosil, aby ho zabili alebo mu aspoň dali pištoľ. Podľa jeho advokáta má vraj veľké výčitky svedomia. "Je mu ľúto mladých ľudí, ktorých zabil, a aj rodín, ktorým ublížil," vysvetlil jeho právny zástupca Jiří Kučera.

Dědeček nafúkal hneď po nehode podľa polície hodnotu 1,6 promile alkoholu. Na svojej Škode SuperB vyletel z podjazdu na Staromestskej ulici a vletel rovno na zastávku autobusu, kde bolo v tom čase asi 40 ľudí. Štyria zomreli na mieste, jedna mladá žena na druhý deň v nemocnici. Niekoľko ďalších osôb je zranených.

Polícia ho obvinila zo všeobecného ohrozenia. Hroziť mu môže až doživotný trest.

Ako Dědeček utiekol zo súdu si pozrite v galérii.