Pre TASR to potvrdil komunikačný odbor MZ SR. Prijatie nových opatrení avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) už v apríli po tom, ako v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave našli v hniezde záchrany mŕtveho novorodenca. Prípadom sa naďalej zaoberá polícia.

"Ide konkrétne o dva odborné štandardy, novelizované usmernenie a návrh interného riadiaceho aktu. Počítame s ukončením vnútrorezortného pripomienkového konania do konca tohto týždňa, následne môžu byť materiály schválené, zverejnené a uvedené do praxe," spresnil pre TASR komunikačný odbor MZ SR. Materiály rezort vypracoval v spolupráci s občianskym združením Šanca pre nechcených a zdravotníckymi zariadeniami.

Predsedníčka občianskeho združenia Anna Ghannamová potvrdila, že rezort materiály predložil na májovom rokovaní so zástupcami všetkých nemocníc, v ktorých sú hniezda záchrany. "Predložil návrh usmernenia, vzor smernice ku kontrolingu prevádzky hniezda záchrany ako aj štandardy nielen k starostlivosti o dieťa z hniezda záchrany, ale aj k prevádzke hniezda záchrany," priblížila pre TASR.

FOTO k téme v GALÉRII.

V bratislavskom NÚDCH našli v apríli v hniezde záchrany mŕtve dieťa. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. "Prípadom sa aj naďalej zaoberá vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III," uviedla pre TASR bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková s tým, že polícia nebude k prípadu poskytovať podrobné informácie.