Tip na článok
Kardiologička Eva Baranová dobre pozná služby počas sviatkov. Oddelenia sú plné pacientov po infarktoch.

Infarktové sviatky: Vieme, prečo nás zrádza srdce najmä počas Vianoc

Počas dní pokoja a lásky dostáva srdce zabrať najviac. Keď húka sanitka, zrejme vezie pacienta s infarktom.

Galéria k článku (4 fotografie )
Tlak stúpa: Keď dovolíme, aby nám Vianoce namiesto radosti priniesli stres, riskujeme zdravotné problémy.
Kardiológovia varujú: Na Vianoce a po nich dostáva infarkt priveľa pacientov.
Najčastejším následkom vysokého tlaku je ischemická choroba srdca.

Keď si kardiológ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb zoberie službu počas vianočných sviatkov, je mu jasné, o akých pacientov sa bude najčastejšie starať. O tých s infarktom. Je to už tradícia.

„Je to tak vždy, najviac pacientov s infarktom dostávame v období od Štedrého večera do Silvestra,“ hovorí lekárka Eva Baranová z oddelenia akútnej kardiológie Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.

Asi päťtisíc Slovákov dostane každý rok srdcový infarkt. Zaujímavé je, že koronárna príhoda prichádza najmä na dovolenkách, po víkendoch a cez sviatky. Nebezpečná je aj zmena počasia.

„Pacientov s infarktom myokardu pribúda najmä dvadsaťštyri hodín pred zmenou počasia, určite tu existuje silná meteosenzitivita,“ hovorí kardiologička Eva Baranová. Najhoršie obdobie sú vianočné sviatky. Medicínske vysvetlenie na to neexistuje. Psychosomatička Zuzana Lajčiaková ponúka pohľad zo strany prepojenia tela a duše.

O tele aj o duši

„Možný spúšťač infarktov je reakcia na vianočný stres,“ hovorí primárka Psychosomatickej kliniky Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela v Pezinku doktorka Zuzana Lajčiaková. Vyvoláva v organizme poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový systém a imunitný systém. Zvyšuje nám objem cirkulujúcej krvi aj srdcovú frekvenciu.

„Ak stres pôsobí dlhodobo, nahromadená energia, ktorá sa nezužitkuje, sa podieľa aj na rozvoji srdcovo-cievnych ochorení,“ hovorí odborníčka na psychosomatiku. Podľa doktorky vianočné obdobie Slovákov priveľmi stresuje. Tak sa tešia na oddych, až ho nakoniec strávia v nemocničnej posteli.

Čítajte viac:

Nová liečba ischemickej choroby srdca pripomína reklamu z telešopingu

Fajčenie a infarkt

Hlavným dôvodom infarktu je chorobné zúženie ciev, ktoré sa náhle uzavrú. Vystlané tukom už v určitom okamihu nedokážu ukladať ďalšie tuky, aterosklerotický plát praskne, nalepia sa naň doštičky a cieva sa uzavrie. Oblasť, ktorú zásobovala, zostane bez kyslíka a živín. Pacient pocíti bolesť na hrudníku. Ak trvá súvisle viac ako desať minút, môžete si byť istí, že je to infarkt.

Čím väčšia cieva sa zavrie, tým je bolesť intenzívnejšia a dramatickejšia. Ak sa to stane jednej z troch najdôležitejších srdcových ciev, nedá sa to prehliadnuť. Pacienti niekedy umrú skôr, ako stihnú zavolať pomoc.

V srdci, ktoré začalo panikáriť, lebo nie je dostatočne okysličené, sa komory chvejú namiesto toho, aby sa stiahli. Lekári tomu hovoria komorová fibrilácia. Zatiaľ čo kardiológovia hovoria o hlavných vinníkoch, ktorými sú fajčenie, alkohol, vysoký krvný tlak, psychosomatička si myslí, že hlavný spúšťač je inde.

Srdce v napätí

„Stres je síce nepriamy, ale významný faktor,“ vysvetľuje psychosomatička. Podľa doktorky nie je jediný problém naše behanie po obchodoch a predvianočný zhon.

Počas sviatkov nám zostáva veľa času na zamyslenie, hodnotenie toho, ako sme celý rok žili, čo sme stratili a čoho sa nám nedostalo. Aj to vytvára vnútorný stres. „Preto si myslím, že za infarkty nemôžu vyprážané kapry, ale skôr stres,“ hovorí sympatická doktorka.

Vysvetľuje, že u človeka nikdy neochorie len duša alebo len telo. Vždy ochorie celá psychosociálna jednotka človeka. Problémy, s ktorými si nevie hlava poradiť, dáva telo najavo chorobou. A tak to môže byť aj s infarktmi.

Liečba tela

„Keď som začínal ako kardiológ, pacienta po infarkte sme sa v podstate nemohli ani dotknúť, najlepšie riešenie bol pokoj na lôžku a tlmenie bolesti. Trvalo týždne až mesiace, kým sa vrátil do bežného života,“ povedal intervenčný kardiológ z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Viliam Fridrich.

Dnes už máme angioplastiku, inými slovami balónikovanie, a stentovanie cez katéter. Zákrok, pri ktorom lekár rozšíri a vystelie postihnutú cievu kovovou mriežkou, trvá asi dvadsať minút. Pred rokom dvetisíc, keď lekári na Slovensku začali u pacientov s infarktom srdca používať túto metódu, umierala na infarkt štvrtina pacientov, dnes je to tri a pol percenta chorých.

Z desiatich pacientov s akútnym infarktom podstúpi balónikovanie a stentovanie sedem. Ďalším dvom sa lekári snažia uvoľniť upchatú cievu tak, že liekmi rozpúšťajú zrazeninu. Jeden z desiatich nedostane žiadnu liečbu a iba mizivé percento postihnutých musí ísť na veľkú operáciu.

Liečba duše

V akútnej fáze infarktu naozaj najlepšie pomôže intervenčný kardiológ alebo chirurg. Vtedy ide o minúty. Ale liečbu ponúkajú aj psychosomatici, je to najmä psychoterapia. „Jej úlohou je hľadať spôsob, ako byť viacej v kontakte so sebou samým, ako lepšie vnímať a pracovať s emóciami a myšlienkami,“ vysvetľuje doktorka Lajčiaková.

„Vianoce sú síce stres, ale aj udalosť, ktorá by v nás mala vyvolávať pozitívny náboj, preto sa snažíme dosiahnuť, aby pacienti na toto obdobie mysleli pozitívne a svoj strach premenili na novú energiu.“

Infarkt

S ukladaním tukových plátov v cievach súvisia tri základné diagnózy. Infarkt myokardu, ischemická choroba srdca a angina pectoris. Najčastejším následkom vysokého tlaku je ischemická choroba srdca. Zmeny v koronárnych tepnách zhoršujú prekrvenie srdcového svalu. Následkom môže byť angina pectoris.

Pri telesnej záťaži, po jedle alebo rozčúlení sa pacientovi objavia bolesti za hrudnou kosťou, ktoré môžu vyžarovať napríklad do ramena. Väčšina pacientov s týmito diagnózami dostane srdcový infarkt, ktorý je vyvrcholením celého procesu.

VIDEO Plus 7 Dní