Na medializovaných videách z poľovníckej chaty pri Leviciach sa predseda Smeru Robert Fico sťažuje, že mu v lete ukradli z kancelárie na Súmračnej 50-tisíc eur a „nejaké zlaté mince“. Ako prvý o tom informoval Denník N. Monitorovanie chaty schválil súd v Nitre.

Muži zákona mali podozrenie, že tu „načapú“ pytliakov. Na chate sa však stretávali okrem Fica, exminister vnútra Robert Kaliňák, obhajca obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara Marek Para, Gašparov syn a podnikateľ Miroslava Bödör.

Obrazovo-zvukové záznamy prokurátor doplnil do návrhu na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec. Majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne videá unikli do médií, ako prvé na „chatovačku“ upozornili Aktuality.

To je celé

Po medializovanej krádeži avizovali eurposlakyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslanec Ondrej Dostál (SaS) podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže 50-tisíc eur a zlatých mincí z Ficovej kancelárie. Dnes sa líder Smeru dostavil na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava 2, kde vypovedal k neohláseniu krádeže. Pri odchode od mužov zákona tvrdil, že vypovedal takto: „Incident je vyriešený vnútornou kontrolou na Smere, už nie som poškodený. To je celé.“ Na otázku, či mu peniaze nechýbajú zopakoval to, čo predtým.

Fico na medializovaných nahrávkach hovorí „spoluchatárom“, že mu tento rok v lete ukradli z jeho kancelárie v sídle Smeru na Súmračnej ulici v bratislavskom Ružinove 50-tisíc eur a zlaté mince. Fico bol v tom čase na dovolenke v Grécku. Celá „akcia“ trvala podľa Fica 14 minúť, no domnieva sa, že hľadali nejaké papiere, nič také tam vraj nemal. Kameru pred dverami pracovne má z dôvodu návštev vypnutú. Prečo krádež nenahlásil vysvetľoval na poľovníckej chate takto: „Však čo budem komu hlásiť? Čo by to pomohlo? (...) Lebo komu budem vysvetľovať, že som mal 50-tisíc v kancelárii, alebo niečo podobné, aký to má význam?“

Predal nábytok

Po zverejnení videí z chaty, Fico doplnil svoje vysvetlenie verejnosti cez svoj Facebook: „Keď mi na začiatku 90-tych rokov vykradli byt strávil som hodiny na polícii a nikdy sa nič nezistilo. Naopak, ešte som musel dať svoje odtlačky prstov, ktoré sú dnes v registri, aby ich odlíšili od iných odtlačkov v mojom byte, takže jediným výsledkom toho, že som nahlásil krádež je to, že polícia má moje odtlačky. Všetky ostatné incidenty, ktoré sa mi stali neskôr som riešil mimopolicajnou cestou a bol som zväčša úspešný. Aj v prípade krádeže v mojej kancelárii sme incident úspešne vyriešili. A že som mal hotovosť v kancelárii? Preboha, čo je na tom zvláštne? Keď neverím bankám. A časť úspor, mimochodom získaných predajom zariadenia z predchádzajúceho bytu, mám v hotovosti, ale o tomto sa naozaj nemienim s mediálnou mafiou baviť.“

Fico podľa zverejneného majetkového priznania zarobil vlani z výkonu verejnej funkcie 39 312 eur. Iné príjmy neuvádza. Priznáva ešte polovičné podiely na úsporách a stavebnom sporení. Z kancelárie mu teda zmizla suma prevyšujúca jeho ročný príjem. Keď bývalý viacnásobný premiér hovorí o peniazoch získaných predajom zariadenia z predchádzajúceho bytu, pravdepodobne tým myslí byt v Bonaparte, ktorý si dlhodobe prenajímal od daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Z neho sa podľa vlastných slov vysťahoval v polovici júla 2019.

FOTO Fica po výpovedi na polícii v GALÉRII

Čo sa týka luxusného nábytku z Bonaparte, podľa fotiek je zjavné, že predseda Smeru si so sebou zobral všetko, čo nebolo priklincované, pozrite TU.