Miesto drahých hodiniek či šperkov bude odteraz zdobiť Moniku Jankovskú monitorovací náramok. Prokurátor už síce netrval na jej väzbe, no chce ju mať stále pod kontrolou. Štátny „šperk“ bude udávať orgánom činným v trestnom konaní Jankovskej polohu. Ak by porušila pravidlá, ktoré jej nariadil súd, okamžite sa o tom dozvedia.

Aj v sprche

V malej škatuľke pripevnenej na náramok je ukryté GPS. Celé zariadenie je veľké asi ako hodinky. Jankovská ho bude mať na sebe 24 hodín denne. Prístroj má senzor kontaktu s pokožkou a telom. Meria aj rôzne telesné údaje. Ak sa kontakt stratí, polícia môže hneď zasiahnuť. Bývalá milovníčka módy a upraveného vzhľadu si ho teda nemôže dať dolu ani v sprche. Umývať sa, samozrejme, môže. Zariadenie je vodotesné a môže s ním dokonca plávať.

Bývalá sudkyňa i štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti má zákaz vycestovať mimo Slovenska a nesmie sa kontaktovať s ďalšími osobami, ktorých sa týkajú jej prípady.

Pokus o samovraždu

Žena zvyknutá na luxus, ktorá si vždy potrpela na svoj dokonalý vzhľad, strávila vo väzbe viac ako rok. Je obvinená v kauze Búrka spolu s niekoľkými sudcami. V jej neprospech svedčí aj Threema Mariana Kočnera, ktorý ju nazýval svojou „opičkou“. Neskôr jej pribudlo obvinenie v prípade baru Fatima, kde marila spravodlivosť. Majiteľ baru Ondrej Janíček vypovedal, že krivila rozhodnutia v prospech mafie.

Pobyt v malej cele za mrežami znášala Jankovská veľmi ťažko a úporne sa snažila dostať na slobodu. Vyjadrovala svoj nesúhlas s podmienkami, potom sa dokonca rozhodla držať protestnú hladovku. Podľa nej boli totiž porušované jej ľudské práva. Neskôr ju museli ratovať, pretože pojedla veľké množstvo liekov na spanie. Pre pokus o samovraždu ju umiestnili na psychiatrickom oddelení nemocnice pre odsúdených v Trenčíne.

FOTO Moniky Jankovskej s novým "šperkom" v GALÉRII

Advokát Peter Erdős hneď po jej prepustení povedal, že sa bude musieť podrobiť vyšetreniam, ktoré rozhodnú o tom, či bude jej liečba pokračovať ambulantnou formou alebo si jej stav bude vyžadovať ústavnú starostlivosť. Už po pár dňoch strávených doma ju hospitalizovali na bratislavských Kramároch.