O tom, ako vníma vládu Igora Matoviča a prečo neboli mnohé kroky, ktoré spravila pri boji s koronavírusom v poriadku, sa s IRENOU BIHARIOVOU (39), novou predsedníčkou Progresívneho Slovenska rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ. 

Keď sa pozrieme na zloženie súčasného parlamentu, tak takmer všetky strany sa dajú označiť za populistické. Nie je vašou chybou aj to, že ste nedokázali voličovi jednoducho vysvetliť, čo chcete? 

Pri komunikácii s voličom sa dá zvoliť medzi rôznymi typmi jazyka, od takého ktorý oslovuje dvanásť kamarátov v kaviarni po úplne populistický. Ja si myslím, že ak budete ľudí neustále prekrmovať populistickou ponukou, tak nebudú pýtať nič iné. A úlohou progresívcov je ukázať, že si nemusíme klamať, vymýšľať a ťahať voličom medové motúzy pod nos. Dá sa hovoriť na rovinu a neskĺznuť do bezbrehého populizmu.

Vy ste išli do volieb ako koalícia. Iní, ako OĽaNO či ĽSNS, mali na kandidátkach iné strany a nehrali sa na žiadnu koalíciu. Vy ste sa o pár stoviek hlasov do parlamentu nedostali...

Áno, ale je chybou správať sa poctivo? Chybou bolo, že sme to voličom málo pripomínali, že máme iné podmienky na vstup do parlamentu.

Momentálne je koalícia mimoriadne konzervatívna. Zaznievajú tam požiadavky na zákaz nedeľného predaja či interrupcií, nepreplácanie umelého oplodnenia či odmietanie zväzkov ľudí rovnakého pohlavia. A hlas liberálov zaniká. Aj keď tam je SaS...

To sú skôr ekonomickí liberáli. Už dlho neboli tými, kto by niesol vlajku ľudskoprávnych tém.

Vidíte nejakú šancu, že sa dá ľuďom ukázať, že existuje aj iný pohľad na svet?

Obracia sa na nás veľa našich voličov, ktorí nás povzbudzujú, aby sme pokračovali a ozývali sa. Je to však náročné. Spolieham sa na to, že budeme schopní nevyužívať len klasické tlačovky, ale aj kreatívne pôsobiť v online priestore. Napríklad extrémistické strany sa etablovali bez priestoru v médiách.

Vedeli by ste si predstaviť vládnutie so stranami, ktoré v koalícii sú? OĽaNO si chce dosadiť všetkých prednostov okresných úradov, Sme rodina vytlačilo štátnych tajomníkov iných strán zo svojich rezortov...

Keď si predstavím, že by sme do parlamentu prešli s odretými ušami,  robili by sme tam taký Most. Bolo by to pre nás nepríjemné. Podobným osudom si teraz prechádza Za ľudí. Ste vo vláde, nesiete zodpovednosť voči voličom, ktorí majú nejaké očakávania, ale od začiatku viete, že pri tej presilovke nemáte šancu nič presadiť. A na konci musíte predstúpiť pred voličov a priznať, že ste neurobili nič. Nehovoriac o tom, že v koalícii nemôžete kritizovať pani Záborskú alebo pána Vašečku za ich názory. Mne sa zdá prijateľnejšie byť takomto prípade v opozícii a aspoň sa vymedziť voči tomu,  čo neviete zvrátiť.

Čo si myslíte o tom, ako Igor Matovič vedie štát?

Aby som bola korektná, tak úplne chápem, že ho prebrali v mimoriadne ťažkej situácii. Po rokoch vládnutia Smeru v rozklade právneho štátu. A navrch ešte aj táto koronakríza. Nerada by som vyznela, že Irenka Bihariová je ten generál, čo vie presne, čo robiť. Ale spravili aj očividné chyby. Ešte v začiatku pri prvých opatreniach to bolo dobré. Vďaka tomu, sme získali náskok. Potom v priebehu ďalšieho obdobia sa začali diať veci, ktoré ako právnička vnímam s obavami, ak nevie štát preukázať, na základe akého právneho dokumentu sem nemajú vstupovať cudzinci, či akým dokumentom je nariadená povinná štátna karanténa. A naviac to ešte zle vykonávame v praxi, lebo dávame do izieb chorých a zdravých a tí sa tam cítia ohrozenejší. Tak to je nepochopenie limitov právneho štátu. Nemôžem mať dobrý nápad a realizovať ho nelegálne.

Pokračovanie rozhovoru nájdete na našom webe pozajtra.

Mohlo by vás zaujímať: