Tak a to, o čom sa špekulovalo je vonku. Kandidátom na sudcu Ústavného súdu už SR je aj predseda trany Smer-SD Robert Fico. Potvrdil to podpredseda parlamentuR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý návrh osobne podal v podateľni parlamentu.

Bude sa zas takto smiať?: Fico chce byť sudcom Ústavného súdu. Podľa väčšiny v parlamente to pre neho vyzerá ružovo.
Bude sa zas takto smiať?: Fico chce byť sudcom Ústavného súdu. Podľa väčšiny v parlamente to pre neho vyzerá ružovo.
Zdroj: michal smrčok

Podľa Glváča Fica kvalifikuje na post ústavného sudcu jeho doterajšia prax a vie si ho predstaviť aj na poste predsedu Ústavného súdu SR. „Neviem si predstaviť, že by ho niekto prekonal," vyhlásil Glváč, podľa ktorého by bol Fico vhodný nielen ako ústavný sudca, ale aj ako predseda Ústavného súdu.

Odíde zo Smeru?

Pre zakladateľa zatiaľ silnej strany Smer by to znamenalo, že sa v prípade zvolenia bude musieť vzdať členstva v strane. Nastupujú tak opäť špekulácie o tom, kto by mohol byť jeho nástupcom. Zatiaľ sa podľa politológov ako možný javí len Peter Pellegrini.

Poslanec Fico: Chce ujsť na Ústavný súd? Kto by ho v Smere nahradil?

Stratil zábrany?

Kandidatúra Roberta Fica opozíciu zrovna nenadchýňa.

Remišová: Podľa nej Fico stratil súdnosť.
Remišová: Podľa nej Fico stratil súdnosť.
Zdroj: MARTIN DOMOK

„Snaha Roberta Fica uchádzať sa o miesto sudcu na Ústavnom súde je dôkazom, že stratil akékoľvek zábrany a súdnosť. Ústavný súd je jednou z najdôležitejších inštitúcii v štáte a bolo by nešťastím pre Slovensko, aby sa Ústavný súd stal predĺženou rukou politických strán. Kandidatúra Roberta Fica je odkazom pre Slovákov, že strana Smer chce bez ohľadu na záujmy Slovenska ovládnuť aj tie inštitúcie štátu, ktoré majú byť podľa Ústavy nezávislé,“ myslí si líderka OĽaNO Veronika Remišová. Podľa Richarda Sulíka z SaS "kandidatúra Roberta Fica za sudcu Ústavného súdu znamená, že koniec strany Smer-SD je už blízko, pretože jej hlavní protagonisti opúšťajú túto potápajúcu sa loď." Robert Fico je podľa neho absolútne nevhodný kandidát na ústavného sudcu všetkým, čo ako politik spáchal, ale aj ako právnik, keďže jeho politické konanie sa nedá oddeliť od právnych názorov. 

Aj štátne tajomníčky

Fico nie je jediný politik, ktorému sa otvára šanca odísť na Ústavný súd. Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková navrhla za kandidátku aj štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti a bývalú sudkyňu Moniku Jankovskú.

Štátna tajomníčka Jankovská: Aj ona je v hre o post ústavnej sudkyne.
Štátna tajomníčka Jankovská: Aj ona je v hre o post ústavnej sudkyne.

Kandidátkou bude aj jej kolegyňa štátna tajomníčka rovnakého ministerstva Edita Pfundtner. Tú navrhla Právnická fakulta Univerzity Komenského.

Edita Pfundtner: Aj druhá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti zabojuje o post na Ústavnom súde.
Edita Pfundtner: Aj druhá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti zabojuje o post na Ústavnom súde.
Zdroj: David Duducz

Medzi kandidátmi, ktorých mená sú už zverejnené patrí aj poslanec Peter Kresák, šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a expolitik Radoslav Procházka.

Plat a funkčné obdobie

A čo je tak lákavé na poste ústavného sudcu? Okrem toho, že ide o najdôležitejší súd v krajine, ktorý často rozhoduje aj politické otázky, napríklad ohľadom referenda, či volieb, zaujímavé sú aj ďalšie faktory. A to 12-ročné funkčné obdobie či pekný plat, ktorý sa podľa majetkových priznaní ústavných sudcov pohybuje cez 3,5-tisíca eur mesačne.