Tip na článok
Ivan Gašparovič a Robert Fico pripomínajú dve telá a jednu dušu. Premiérovu.

Ivan Gašparovič: Prezident alebo Ficov gašparko?

Prezident Ivan Gašparovič niekoľkokrát zmenil dôvody, prečo nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Prezident Ivan Gašparovič niekoľkokrát za ostatných osemnásť mesiacov zmenil vlastné dôvody, prečo odďaľuje vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora zvoleného parlamentom.

Najdlhšie sa držal vysvetlenia, že počká na rozhodnutia Ústavného súdu o všetkých podaniach, týkajúcich sa voľby šéfa prokuratúry. No zrazu, po opakovaných výrokoch premiéra Roberta Fica, že Slovensko čím skôr potrebuje nového generálneho prokurátora, už na ne čakať nemusel a rozhodol sa Čentéša jednoducho nevymenovať.

Nekritizovať!

Na kritikov prezidenta zareagoval Robert Fico. „Ja musím namietať, keď niekto z takýchto dôvodov chce podať obžalobu na prezidenta Slovenskej republiky, ako keby bol masový vrah. Ako keby niečo ukradol. A robia to v čase dvadsiateho výročia slovenskej štátnosti. Ja viem, prečo to robia. Robia to preto, lebo nevedia ponúknuť tejto krajine žiadnu alternatívu. Jedinú alternatívu, ktorú chcú ponúknuť je zle, destabilizácia, kde sú ľudia nahnevaní, nech je len zle, zle a ešte raz zle,“ vyhlásil.

„Ľudia, ktorí boli proti Slovenskej republike, ktorí organizovali petície proti Slovenskej republike, ľudia, ktorí tvrdia o sebe, že tu nechcú bývať, že chcú bývať niekde v zahraničí, idú teraz organizovať, napádať, atakovať, znervózňovať a destabilizovať?“

Jozef Centéš: Po osemnástich mesiacoch cakania ho prezident za generálneho prokurátora nevymenoval. Foto: TASR

Kde je pravda?

Pri obhajovaní postupu hlavy štátu premiér využíva aj nepravdivé argumenty. „Za to, ako prebiehala voľba pán docenta Čentéša v Národnej rade, dnes je začaté trestné stíhanie vo veci. Robí to Generálna prokuratúra, myslím špeciálna prokuratúra, a počúvajte, v akých trestných činoch. Je začaté trestné stíhanie vo veci sabotáže a marenia výkonu rozhodnutia Ústavného súdu,“ povedal v televíznej diskusii. Čentéš ho o deň neskôr opravil - trestné stíhanie sa síce vedie, ale kvôli voľbe konanej 17. mája 2011 - a na tej sa Čentéš vôbec nezúčastnil. Kandidoval len Smerom navrhnutý Dobroslav Trnka.

Aj dalšie Ficove tvrdenie má trhliny.

„Nie je pravda, že osemnásť mesiacov prezident nekonal. Nekonal preto, lebo ho o to požiadala opozícia, podali návrh na Ústavný súd,“ povedal a dodal, že prezidenta treba za jeho jedenapolročné vyčkávanie pochváliť. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár však upozorňuje, že postupnosť udalostí bola presne opačná - opozícia sa obrátila na Ústavný súd práve preto, lebo prezident nekonal.

Vážnou Ficovou námietkou je aj argument, že podľa vyjadrenia niektorých vtedajších koaličných poslancov boli pri decembrovej voľbe zákonodarcovia údajne kupovaní či vydieraní. Tieto podozrenia smerovali práve k podpore Trnku, nie Čentéša...

Protest za Čentéša: Už v decembri ľudia protestovali pred Prezidentským palácom voči nečinnosti hlavy štátu. Foto: SITA

Desivé

Po neustálom spomínaní svojho mena sa ozval aj Igor Matovič. Bol to totiž práve on, kto vypovedal pred Jozefom Čentéšom a ktorého výpoveď omylom skartoval. Prezident tvrdí, že Čentéš vypočul Matoviča k možnej korupcii pri voľbe generálneho prokurátora - a nepozdávalo sa mu, prečo práve Čentéš, a nie nejaký nezainteresovaný prokurátor.

Matovič však upozornil, že jeho výpoveď sa netýkala možnej korupcie, ale niečoho úplne iného - politických nominácií. A že prezident nemá na základe čoho hovoriť, že pri opakovanej výpovedi Matovič svoje slová zmenil. Hlava štátu podľa lídra Obyčajných ľudí hrubo, úmyselne, prospechársky a opakovane klamala vo svojich odôvodneniach. „Desí ma, že máme prezidenta klamára,“ uzavrel Matovič.

Ivan Gašparovič

17.6. 2011: „Pán prezident je presvedčený, že ani zvolený Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi a byť volení do funkcie generálneho prokurátora. Dnes sú obaja politicky tak rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v záujme niektorej z týchto politických strán." (hovorca Trubač) 20.6. 2011: „Chcem si počkať na vyjadrenie Ústavného súdu." 18.9. 2011: „Treba si počkať, ale ani rozhodnutie Ústavného súdu nemusí byť jediným faktorom, ktorý ovplyvní rozhodnutie prezidenta.“ (hovorca Trubač) 14.10.2011: „Čentéš je pre mňa terciárna otázka v tomto momente."25.1. 2012: „Je kopec oveľa dôležitejších vecí ako menovanie generálneho prokurátora.” 3. 5. 2012: „A čo je správne? To, keď viem, že bol niekto podplácaný a cez korupciu prešiel do určitej funkcie, a ja na to sebe nechcem zobrať zodpovednosť, čo je správne? Aby som túto zodpovednosť ja zobral za seba? Nech si ju zoberie národná rada, nech zmení zákon, kde prezident nebude parafovať ich rozhodnutie.“ 28.10. 2012 „Prezident mieni čakať, kým Ústavný súd uzatvorí všetky podnety vrátane podnetu pána Čentéša... My sme povedali už vtedy, keď sa pán Čentéš rozhodol podať podnet, že tým len odďaľuje rozhodnutie v jeho veci, lebo budeme čakať na ďalšie rozhodnutie Ústavného súdu.“ (hovorca Trubač) 17.12.2012 „Určite rozhodnem skôr, ako som si to sám predstavoval, že budem rozhodovať až po poslednom rozhodnutí Ústavného súdu.2.1.2013 „Jozef Čentéš nebol kandidátom vybraným poslancami Národnej rady, ale neskrývaným kandidátom predstaviteľov politických strán."

Robert Fico

17. 6. 2011: „Čentéš bude slúžiť zámerom koalície, ktorá bude prokuratúru zneužívať.“9. 7. 2011 „Je to slušný človek, o tom nemám pochybnosti. Ale bude robiť, čo mu koalícia prikáže.“ „... Viete si predstaviť, že niekto bude generálnym prokurátorom a doteraz nevyjadril svoj názor k prokuratúre? My chceme normálneho generálneho prokurátora.“29. 1. 2012: „Nemyslíme si, že je správne, aby takto dobre vybraný politický nominant bol na čele Generálnej prokuratúry.“12. 3. 2012 „My považujeme pána Čentéša za politického nominanta. Ak príde z Ústavného súdu rozhodnutie, že prezident má právo odmietnuť, a on ho vzápätí odmietne vymenovať, tak potom musíme konať ďalej.“ 24. 10. 2012: „Ak prezident bude mať možnosť vybrať si, počkáme si na jeho rozhodnutie a potom príde rad na ďalšiu voľbu.“ 29. 11. 2012: „Generálna prokuratúra potrebuje nevyhnutne nového šéfa. Smer je pripravený konať okamžite v závislosti od rozhodnutia prezidenta.“ (hovorca Tomáš) 8. 12. 2012: „Polícia, prokuratúra a súdy musia mať voľné ruky pri boji s korupciou, preto by pomohlo urýchlené vyriešenie otázky generálneho prokurátora.“ 13. 1. 2012: „Pán Čentéš je z hľadiska práva už nepoužiteľný.“

VIDEO Plus 7 Dní