Tip na článok
Okresný súd: V roku 2009 poslal Ivana Beňačku za vydieranie na desať rokov za mreže. Krajský súd rozhodnutie neskôr zrušil.

Ivana Beňačku, ktorý mal vydierať aj Mariána Kočnera, hľadá súd

Súd už tri roky márne hľadá muža, ktorý v mene Vladimíra Mečiara vydieral podnikateľov. On sa zatiaľ po krčmách chváli zvučným menom.

Galéria k článku (3 fotografie )
Vydieraný: Hoci sa to zdá neuveriteľné, kontroverzný Marián Kočner vypovedal na súde ako poškodený. Ivan Beňačka od neho žiadal takmer 166-tisíc eur.
Nepochodil: Keďže mu nikto neotváral, skúsil zatelefonovať. Bezúspešne.
Svedok: Na súde s Beňačkom vypovedal aj predseda HZDS Vladimír Mečiar.

Prípad Ivana Beňačku, ktorý vystupoval ako príslušník tajnej služby a aj v mene predsedu HZDS Vladimíra Mečiara vydieral známych podnikateľov, bol pred pár rokmi jednou z najsledovanejších káuz na Slovensku. Polícia ho v decembri v roku 2006 prichytila priamo pri čine, keď si z rúk jednej z obetí preberal úplatok vo výške takmer 166-tisíc eur.

O tri roky neskôr odsúdil okresný súd v Bratislave Beňačku na desaťročné väzenie v tretej nápravnovýchovnej skupine a po odpykaní trestu mal byť ďalších osemnásť mesiacov pod ochranným dohľadom. Hoci od vyrieknutia ortieľa ubehlo len tri a pol roka, Beňačka si pokojne chodí po bratislavských podnikoch, kde sa nič netušiacim zákazníkom bez rozpakov chváli svojím zvučným menom.

Pýtate sa, ako je to možné? Jednoducho. Rozhodnutie okresného súdu z roku 2009 zrušil v plnom rozsahu bratislavský krajský súd v júli 2010 a vec vrátil na opätovné konanie. Okresný súd, ktorý poslal Beňačku za mreže, si odvtedy s prípadom nevie poradiť. Už tri roky márne pátra, kde by tomuto nešťastníkovi mohol doručiť predvolanie.

Pustil sa do Kočnera

Aféra okolo vydierania prepukla koncom roka 2006, keď polícia zadržala Beňačku pri preberaní peňazí od kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Aj keď sa to s odstupom času zdá neuveriteľné, bývalý zamestnanec ministerstva privatizácie a človek blízky HZDS si pred pár rokmi dovolil nepredstaviteľnú vec. Pofidérnym spôsobom chcel prísť k peniazom na úkor podnikateľa, ktorého meno sa pred časom objavilo na taktakzvaných mafiánskych zoznamoch, pričom bolo priradené ku skupine piťovcov.

Beňačka si zobral Kočnera na mušku počas predvolebnej kampane v roku 2006, keď ten kandidoval za primátora hlavného mesta. Jednou z jeho súperiek bola europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, proti ktorej vraj mal Beňačka kompromitujúce materiály. Ak by mu Kočner zaplatil, plánoval informácie zverejniť.

Počas „rokovaní“ vystupoval Beňačka ako vysokopostavený príslušník Slovenskej informačnej služby, neskôr sa dokonca oháňal menom šéfa HZDS Vladimíra Mečiara. Podnikateľovi, ktorý vydieranie odmietal, sa vraj vyhrážal aj smrťou.

Beňačku napokon zadržali pri preberaní úplatku, ktorý mu Kočner odovzdal v spolupráci s políciou. Beňačka chcel peniaze získať aj od ďalšieho podnikateľa, Igora Klátika, a to v súvislosti s privatizáciou. Vo vyšetrovacej väzbe bol takmer rok.

Hoci sa to zdá neuveriteľné, kontroverzný Marián Kočner vypovedal na súde ako poškodený. Ivan Beňačka od neho žiadal takmer 166-tisíc eur. Foto: TASR

Práca súdov

Počas pojednávaní Beňačka tvrdil, že je nevinný. Vypovedať v jeho procese prišlo množstvo zvučných mien. Okrem Mečiara, ktorý akékoľvek spojenie s obžalovaným poprel, sa pred senát postavil aj vtedajší šéf tajnej služby Jozef Magala. Pod prísahou uviedol, že Beňačka nikdy nebol príslušníkom Slovenskej informačnej služby (SIS). Vypovedal aj Fedor Flašík, manžel političky Moniky Flašíkovej-Beňovej.

Odsudzujúci rozsudok vyriekol bratislavský okresný súd v novembri 2009. Beňačku za spáchanie obzvlášť závažného zločinu vydierania poslal na desať rokov za mreže. Po odpykaní trestu nariadil ďalší rok a pol ochranného dohľadu.

Po vyhlásení rozsudku sa po odsúdenom zľahla zem. Proti verdiktu sa síce odvolal, no konaniu na krajskom súde bránil fakt, že si nepreberal zásielky. Súd preto vydal príkaz na Beňačkovo zatknutie. Za mrežami sa tak opäť ocitol v júni 2010 po tom, čo si ho na ulici náhodou všimli vyšetrovatelia. Na slobodu sa však dostal veľmi rýchlo. „Prepustený bol po prevzatí písomnosti súdu,“ dal nám vedieť hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

A o pár týždňov si mohol vydýchnuť. Krajský súd totiž zrušil verdikt okresného súdu a vec vrátil na opätovné konanie. „Odvolací súd dospel k záveru, že podané odvolanie je dôvodné, pretože v postupe konania prvostupňového súdu zistil viacero procesných pochybení. Odvolací súd vo svojom rozhodnutí aj taxatívne určil, čo je úlohou súdu prvého stupňa, aby boli odstránené zistené procesné pochybenia,“ zhrnul Adamčiak.

Viete, kto ja som?

Hoci od odsudzujúceho verdiktu okresného súdu ubehlo tri a pol roka a od rozhodnutia krajského súdu takmer tri, Beňačka je stále na slobode. A keby len to! Súd prvého stupňa, kde sa celý prípad vrátil, nebol doteraz schopný vytýčiť ani len termín hlavného pojednávania. Dôvod? Hoci do úmoru zisťuje, kde sa obžalovaný zdržiava, aby mu tam mohol doručiť predvolanie, jeho snahy sú márne. Beňačku nie a nie nájsť.

Kým súd bezmocne bojuje s nepriazňou osudu, Beňačka sa voľne pohybuje po Slovensku. Len pred pár dňami napríklad navštívil istý podnik v blízkosti bratislavského Račianskeho mýta.

„Prišiel počas hlavných večerných správ. Objednal si veľké pivo a prítomných požiadal, či by nemohol pridať zvuk na televízore. Veľmi ho zaujímala kauza vojenského spravodajstva. Celý čas si pritom mrmlal, že on presne vie, o čom je reč a že to je koniec ministra obrany. V istom okamihu sa obrátil k hosťom a z ničoho nič sa ich opýtal, či vedia, kto je. Vzápätí im oznámil, že je Ivan Beňačka,“ ozval sa do redakcie týždenníka PLUS 7 DNÍ jeden z návštevníkov podniku.

Tvrdil, že biedou pán Beňačka podľa všetkého netrpí. Bol vraj značkovo oblečený od hlavy po päty. „Vypil pivo, dopozeral správy a odišiel.“ Kde, asi nikto netuší.

VIDEO Plus 7 Dní