Basa-nebasa, rodina  slovenského oligarchu Jozefa Brhela, ktorý je obvinený v korupčnej kauze Mýtnik, ide ďalej. Jeden z najbohatších ľudí Slovenska sa hlavne počas vlád Smeru nabalil na lukratívnych štátnych zákazkách a teraz previedol veľkú časť aktív i pasív na rodinných prí­slušníkov. Jeho podnikanie vďaka tomu veselo pokračuje. Aj keby ho súd uznal za vinného, hrozba zhabania majetku, ktorého hodnota podľa vlaňajších odhadov magazínu Forbes dosahovala 200 miliónov eur, je za daných okolností veľmi teoretická.

Boli sme sa pozrieť, ako Brhelova rodina buduje nové panstvo v chorvátskej Rogoznici. Štvortisícové mestečko južne od Zadaru sa stalo akousi malou mekkou slovenských pracháčov. Možno preto, že nie je typickým letoviskom. Pre vojenské objekty sa tu turistický ruch roky nerozvíjal a tak boli noví osadníci spod Tatier do istej miery mimo zorného uhla našich dovolenkárov. Dnes to už nie je celkom pravda. Podľa vyjadrení domácich sa Rogoznica opatrne zapĺňa predovšetkým Poliakmi, Čechmi a Slovákmi. Pri vode pribúdajú stánky s občerstvením, bary, požičovne s atrakciami a apartmánové domy rastú ako huby po daždi. Aj tam, kde by nemali.

Naštvaní obyvatelia

Turistický ruch stále riadi korona, a tak napriek nádhernému počasiu a vyše tridsaťstupňovým horúčavám Chorvátsko v čase našej návštevy rozhodne nepraská vo švíkoch. Kamienková pláž je poloprázdna, v príjemnej reštaurácii s výhľadom na more sedí len niekoľko štamgastov. Zdá sa, že pre dvojicu mladíkov, ktorí v improvizovanom stánku nemajú komu ponúkať svoj tovar, sú naše zvedavé otázky trochu vykúpením z poludňajšej nudy. Hovoria o vlaňajších finančných suchotách, o troch desaťročiach, počas ktorých sa tu zubami-nechtami držia na radnici rovnakí ľudia a stavebné povolenia vydávajú na základe veľmi zvláštnych kritérií. Alebo ak nevydajú, postihne ich v istých lokalitách náhla slepota. „Je to doslova oceánska chobotnica,“ zhodujú sa.

Keď sa Rogozničanom prihovárame po chorvátsky, reagujú celkom otvorene. Zo zaľudňovania tejto oblasti vôbec nie sú nadšení. Súkromné objekty cudzincov im veľa peňazí neprinesú. Jeden z nich namieri ukazovák na husto zastavané pobrežie. „Pred dvadsiatimi rokmi tam nebolo nič. Pozrite teraz!“ rozhorčuje sa. Podľa neho je to výsledok machinácií, ktoré sa tu dlhodobo dejú. Na najvychytenejších pozemkoch rastie dom vedľa domu, súkromné dvory sa rozširujú, chodníky zužujú.

Vila neznámeho majiteľa

Súčasťou slovenskej prímorskej kolónie hneď vedľa rogoznickej pláže je luxusná vila, ktorú v chorvátskom katastri nehnuteľností nenájdete. Stojí na pozemku, ktorý spoluvlastní rodina Brhelovcov, je aktívne využívaná, ale podľa verejne dostupných záznamov by tu mal byť len ovocný sad a nedotknutá pôda. Kto je skutočným majiteľom exkluzívneho obydlia, je teda nejasné.

Vedľajšia parcela tiahnuca sa aj popri haciende nedávno odvolaného riaditeľa banskobystrického kardiocentra Juraja Frajta patrí Zuzane, Michalovi a Jozefovi Brhelovcom. Má úctyhodných 4-tisíc štvorcových metrov a buduje sa na nej jedna radosť.

Keď sme prímorské mestečko navštívili pred dvoma rokmi, na veľkorysom pozemku stál len múr a za ním bola hlina, tráva, kríky. No Brhelovci evidentne nezaháľali a dnes spoza bráničky s označením PRIVAT hľadíme na niekoľko stavieb, ktorým dominuje obrovská, zatiaľ nedokončená poschodová budova. Vyzerá ako apartmánový dom, ale čo z nej skutočne bude, nevedno.

„Začali začiatkom vlaňajška a robili skoro každý deň,“ hovoria nám susedia, ktorí bez servítky prejavujú nespokojnosť. Podľa nich tu bola uzávera a táto parcela vôbec nemala byť využívaná na stavebné účely.

„Obec Rogoznica sa nijakým spôsobom nepodieľa na spomínanom projekte,“ stručne na naše otázky reaguje aj predstaviteľ mesta Ivan Goleš.

Realitná expanzia

Brhelovci zďaleka neokupujú len pobrežie Rogoznice. V PLUS 7 DNÍ sme opakovane informovali o ich nehnuteľnostiach v zahraničí. Pred pár rokmi sme si obzreli ďalšiu poschodovú vilu na ostrove Krk, ktorá stojí na pozemku s rozlohou sedemsto štvorcových metrov. Len pre zaujímavosť, v tom čase sa cena podobných domov na ostrove škriabala k miliónu eur.

Zabývali sa aj v Španielsku. Investigatívne centrum Jána Kuciaka po analýze informácií z obchodných registrov, účtovných uzávierok a dát katastra zistilo, že rodinná firma Brhelovcov vlastní na ostrove Tenerife veľkú luxusnú vilu. Navyše ich investičný fond ZMJ SICAV stavia len pár kilometrov od nej rad luxusných usadlostí a vlastní rozľahlé pozemky aj v kontinentálnej časti krajiny.

Ak nazrieme do domácich vôd, tiež nájdeme dosť zaujímavých objektov. Či už je to exkluzívny dom v lukratívnej časti Záhorskej Bystrice, luxusná drevenica vo Veľkej Lomnici, rozsiahle vinohrady v bratislavskom Devíne, podiel v bratislavskom hoteli Double Tree Hilton...

Kde na to všetko vzal?

Jozef Brhel naštartoval kariéru ešte za Mečiara ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva. V roku 1998 sa stal poslancom parlamentu za HZDS a v roku 2003, keď už Mečiar mlel z posledného, opustil najprv stranu a zakrátko sa vzdal aj poslaneckého mandátu. Od tých čias sa držal v úzadí a len postupne vychádzali na povrch jeho podnikateľské aktivity.

Zoznam spoločností, ktoré vlastnil alebo v nich mal vplyv, nie je v obchodnom registri krátky, ale investícia do politiky bola pre neho očividne kľúčová. Je totiž považovaný za jedného z najsilnejších mecenášov Smeru a práve počas vládnutia tejto strany získal od štátu zákazky za stovky miliónov eur. Stal sa akousi sivou eminenciou slovenskej energetiky a jeho projekt solárnych elektrární mu zarobil veľmi slušný balík. Nielenže ich výstavba bola hradená cez eurofondy, ale jeho spoločnosť RJ Develeopment patrila medzi šťastlivcov, ktorým elektrinu zo slnka dotovali aj spotrebitelia. Časť energie vo verejnej sieti totiž musel tvoriť drahší „zelený prúd“.

To sa potom dobre expanduje do zahraničia. A Brhel nelenil. Prostredníctvom firmy E-Group kúpil spoločnosť Posion Energia Oy, spravujúcu veternú elektráreň vo Fínsku. Okrem toho podnikal v realitách a IT sektore.

Zavretý

Od februára býva Brhel vo väzobnej cele, prípadne v nemocnici pre väzobne stíhaných. V rámci akcie Mýtnik ho spolu so šéfom finančnej správy Františkom Imreczem či podnikateľom Michalom Suchobom obvinili z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatku. Škodu vyčíslil vyšetrovateľ na vyše štyridsať miliónov. Podľa doterajšieho vyšetrovania stál Brhel na čele organizovanej skupiny, ktorá údajne manipulovala napríklad nákup softvérov pre finančnú správu od spoločnosti Allexis. Aby sa vyhli verejnému obstarávaniu, využili výnimku určenú len na vojenské účely.

FOTO Brhelovho prímorského panstva v GALÉRII ►►►

Oligarcha vinu popiera a podľa medializovaných informácií je vo veľmi zlom stave. Už v minulosti sa v zahraniční podrobil dlhej liečbe a vo väzbe sa jeho zdravie ešte zhoršilo. Hrozba 15 rokov za mrežami a zhabania majetku nikomu na pokoji nepridá. Aj keď, ako sme už spomenuli, podnikateľ previedol všetko na blízkych a tesne pred zatknutím poslal na synov účet 3,7 milióna eur. Habať teda zrejme nebude čo. Naopak, zdá sa, že sa Brhelov „nepriamy“ majetok bude naďalej rozrastať. Rodinná investičná skupina ZMJ SICAV totiž pred pár mesiacmi získala väčšinový podiel vo fínskej firme Solarwind OY, cez ktorú chce stavať veterné parky.

Prečítajte si aj: