Vnútri nad vchodovými dverami moderného domu bývalej političky visí kovový kríž. „Nech ochraňuje všetkých návštevníkov, ktorí pod ním prejdú,“ usmeje sa naša hostiteľka. Renáta Zmajkovičová si vysnívaný domov vytvorila v radovej zástavbe v pokojnej časti Trnavy. Do svojho jagavého kráľovstva sa exposlankyňa za stranu Smer a expodpredsedníčka Národnej rady SR sťahovala v roku 2011.

Príbytok už na prvý pohľad očarí priestrannosťou. „Vždy som mala vzťah k bytovému dizajnu, neraz som pomáhala pri výbere zariadenia aj svojim kamarátkam,“ vysvetľuje podnikateľka, ktorá vďaka šikovným interiérovým architektom naplnila svoju predstavu o vkusnom a funkčnom bývaní.

Dve kúpeľne

Vždy chcela bývať v rodinnom dome. Vyrastala v dedine Voderady neďaleko Trnavy, kde stále žije jej mama. „Pôvodne som chcela tento dom nadstaviť a bývať so synom tam,“ spomína naša hostiteľka. Chlapec však chodil do školy v Trnave, a tak sa jeho mama  rozhodla pre život v krajskom meste. Žili v peknom tehlovom byte, ale nebolo to ono. „V rodinnom dome sa nebojím, v byte áno. Vždy, keď šiel niekto po chodbe, mala som pocit, že ide ku mne,“ priznáva, kým nás prevedie svojou oázou.

Na prízemí domu má všetko, čo potrebuje - kuchyňu spojenú s obývacou izbu, spálňu aj dve kúpeľne. Renáta Zmajkovičová uprednostňuje štýl s nádychom glamour. Všade dominuje biela farba, ktorú dopĺňajú strieborné doplnky ako napríklad váza či svietnik. V dome však nájdete aj odtiene béžovej či prírodné materiály. V každej časti domu sú vo váze kvety, dokonca aj v kúpeľni. Priestory pôsobia luxusne, ale nie sterilne. Práve naopak, z celého interiéru vyžaruje harmónia a čistota.

„Dolu mám všetko bezbariérové. Keby sa mi niečo stalo, vôbec nemusím ísť na poschodie. Na podlahu som zvolila dlažbu, ľahko sa udržuje a hostia sa u mňa nevyzúvajú,“ prezradí žena, ktorej ani dva roky pred šesťdesiatkou nechýba energia a chuť púšťať sa do nových vecí. Nie nadarmo jej známi hovoria „Renča - agentúra na zážitky“.

Exkluzívne FOTO Zmajkovičovej vily v GALÉRII >>

Do politiky išla z podnikateľského prostredia, predtým pôsobila v štátnej správe a v oblasti bankovníctva. Vždy potrebovala rozlet a nezanevrela ani na politiku, z ktorej sa stiahla po roku 2016. Teraz sa venuje poradenstvu a koučingu.

V kuchyni chce byť sama

Zmajkovičovej príbytok pôsobí moderne a kompaktne. Všetko premyslela do najmenšieho detailu. Na poschodí má pracovňu a detský kútik pre štvorročnú vnučku. Najviac sa však zdržuje na prízemí. Napriek tomu, že rada varí, kuchynská linka u nej nezaberá zbytočne veľký priestor. „Nechcela som žiadny ostrovček s digestorom nad pracovnou doskou. Nemám rada, keď mi v kuchyni niekto pozerá do hrnca. Radšej hosťa usadím pri barovom pulte, nech popíja vínko či kávu, a ja mám v kuchyni súkromie. Navyše, mám tu všetko poruke - rúru i chladničku,“ ukazuje na zabudované spotrebiče v kompaktnej linke oproti časti s pracovnou i varnou doskou a umývadlom.

Na pracovnej doske nie je žiadne náradie, čistý, nezaprataný priestor figuruje aj v tomto kúte domu. Príjemným zeleným doplnkom sú však dva kvetináče s bylinkami. „Milujem bazalku,“ usmeje sa vychýrená kuchárka a hostiteľka. „V sobotu či v nedeľu pozývam rodinu na obed,“ spomenie mamu, syna aj brata s rodinami. „Varím aspoň dve polievky, tie musia byť, a pripravujem ich už deň predtým. Ostatné chystám od skorého rána, aby som už potom nemusela odbiehať od stola a hostí,“ opisuje.

Jedálenskej časti dominuje veľký biely stôl s lesklým povrchom. Hostia sa môžu kochať pohľadom na terasu, pretože je od jedálne oddelená sklenenou stenou. „Mala som tu aj záclony, ale bez nich je krajší výhľad,“ podotkne.

Sklenená stena

Kedysi vlastnila butik s oblečením. Renáta Zmajkovičová je známa svojím záujmom nielen o bytový dizajn, ale aj o módu. Motivačnými myšlienkami a interiérovými nápadmi inšpiruje na sociálnej sieti aj v súkromí. Dokonca niektoré kusy nábytku sama navrhla, napríklad lavicu do chodby. „Tento nápad potom využilo aj jedno kaderníctvo,“ spomenie, kým nám dovolí nahliadnuť do svojej spálne.

Z priestrannej postele má cez sklenenú stenu výhľad do záhrady. „V zime ráno poležiačky rada pozorujem padajúci sneh,“ zasníva sa. Nočné stolíky po bokoch sa navzájom líšia tvarom aj farbou. Jeden je hranatý biely, druhý okrúhly hnedý. „Tak som to chcela, nemám rada uniformitu,“ priznáva, kým nám predstaví svoju kúpeľňu. V nej by dokázala tráviť dlhé hodiny nejedna žena.

Oči padnú hneď na samostatne stojacu vaňu. „Keď som ju šla pozrieť, vypýtala som si v obchode uterák, aby som si ju mohla vyskúšať. Bez toho by som ju nekúpila, potrebujem vedieť, či je pohodlná, aký má sklon. Takže som ju otestovala a padla ako uliata,“ opíše.

Dizajnom zaujme aj umývadlo. „Chcela som moderné, ale so starodávnym nádychom, aby pripomínalo lavór, v akom sa kedysi umývalo,“ vysvetlí nám. Dámy ocenia vychytávku, ktorá šikovne ukrýva desiatky kozmetických prípravkov. „Moja požiadavka na architekta bola, aby som mala v kúpeľni všetko schované,“ otvára zrkadlo, ktoré má zo zadnej strany poličku. Ďalšia je ukrytá zboku po celej výške. Stačí ju len spoza zrkadla vysunúť.

S detailmi sa majiteľka domu pohrala aj v hosťovskej kúpeľni. U bývalej političky nie je nič obyčajné, a tak umývadlo pripomína farebnú lastúru, s ktorou ladí aj mydlovnička.

Motivuje seba aj iných

Poschodový dom v tichej ulici s príjemnými susedmi vyjadruje osobnosť majiteľky, ktorá mala vo svojich predstavách a plánoch vždy jasno.

Sama vychovala syna a, ako hovorí, je úprimná nielen k ostatným, ale najmä k sebe. „Pozriem sa do zrkadla a či sa to týka pracovného, alebo partnerského vzťahu, vždy si tvrdo poviem, ako sa veci majú. Nechcem si nič nahovárať. Ženy v partnerskom vzťahu často obviňujú samy seba, aj keď im ten druhý ubližuje. Ale ja uvažujem inak a pýtam sa, čo mi má nejaký problém povedať o mne. A tak sa potom naštartujem,“ delí sa s nami o svoj spôsob zvládania životných ťažkostí žena, ktorá sa nebojí ani fyzickej práce.

Poradí si v záhrade, veľa vecí v interiéri vytvorila sama, napríklad renovuje stoličky. „Aj teraz sa chystám zopár kusov natrieť a ozdobiť servítkovou technikou. Poslúžia vnučke v dome mojej mamy,“ hovorí.

Exkluzívne FOTO Zmajkovičovej vily v GALÉRII >>

 „Z Chorvátska som si priniesla kus dreva, ktoré vyplavilo more. Doma som ho ošetrila a  natrela,“ ukazuje na členitý kúsok pod schodiskom vedľa antikorového stĺpa. Z Dominikánskej republiky zase pochádza obraz na chodbe ladený do bielej a sivej farby. „Plavili sme sa na ostrov, ale mali sme zlé počasie a veľmi pršalo. Keď nás vysadili, zaujal ma v jednom obchodíku tento obraz. Veľmi som ho chcela. Dokonca som si musela od kamarátky požičať sto eur. Nosila som ho pri sebe, chránila a potom som zistila, že ho majú aj na iných miestach. Ale ten môj je z toho ostrovčeka, kúpený v daždi,“ usmieva sa.

Mohlo by vás zaujímať: