Neviete, kde má dom pán Jahnátek? - pýtame sa na ulici v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Miestni nás ochotne usmernia a naznačia, aby sme prešli okolo cintorína k blízkej križovatke. „Však nás už volajú aj Jahnátkovce,“ reagujú na našu poznámku, ako dobre vedia, kde býva Ficov exminister. Vraj už len čakajú na to, kedy ich rozpínajúcu sa obec pripoja k mestu Nitra.

Z jedného sú tri

Lokalita Nitrianske Hrnčiarovce sa aj vďaka vplyvným obyvateľom ostatné roky stáva veľmi lukratívnou adresou. To zjavne pochopil aj smerácky exminister Ľubomír Jahnátek, ktorý v spomínanej obci žije už dávnejšie. Podľa najnovších zistení PLUS 7 DNÍ súčasný šéf úradu pre reguláciu za posledný rok značne rozmnožil rodinný majetok. Zámerne uvádzame „rodinný majetok“ - väčšina nehnuteľností je totiž napísaná na jeho manželku Danielu či deti. Hrnčiarovce sa mu zjavne zapáčili natoľko, že jeho rodina tu už vlastní tri domy ve­dľa seba.

Starší dom: Oficiálne je napísaný na manželku. V Nitrianskych Hrnčiarovciach majú Jahnátkovci tri domy.
Starší dom: Oficiálne je napísaný na manželku. V Nitrianskych Hrnčiarovciach majú Jahnátkovci tri domy.
Zdroj: Archív

Pôvodne sme na ulici hľadali starší dom s nízkym plotom a s bazénom, v ktorom už roky býva s manželkou Danielou. Na vedľajšom pozemku, ktorý takisto patrí politikovi Smeru Jahnátkovi, nás však prekvapil čulý ruch. Rozostavaný rozsiahly bungalov naznačuje, že na stoličke šéfa úradu sa Jahnátkovi darí. Ide len o hrubú stavbu, preto v katastri nie je zapísaná, pozemok je však uvedený na meno Ľubomír Jahnátek. Aby toho nebolo málo, ešte o pár metrov ďalej, na pozemku, ktorý po­dľa výpisu z katastra patrí manželke Daniele, stojí ďalšia novostavba. Poschodový dom s klasickou strechou je napísaný opäť na jeho zákonitú. Samozrejme, súdneho človeka zaujíma, ako sa dajú za krátke obdobie pristavať k jednému domu ešte dva a dokonca bez toho, aby na ne bola uvalená ťarcha.

Dal to na Holjenčíka?

Chvíľu po parlamentných voľbách 2016 sa zdalo, že exminister bude podobne ako jeho stranícky šéf Robert Fico zohrievať len poslaneckú lavicu. Dokonca sa dušoval, že keď v kresle poslanca dobačuje, pôjde rovno do fyzického a politického dôchodku. Našťastie pre neho, uvoľnil sa post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý musel po kritike opustiť Jozef Holjenčík. Ten čelil škandálom s predraženými faktúrami za energie či s nákupom luxusnej limuzíny pre svoj úrad. A tak pred dvoma rokmi Jahnátek nenastúpil do dôchodku, ale obsadil post s vyše päťtisícovým platom. A, čuduj sa svete, jeho majetok sa veľmi rýchlo rozrástol. Podobne ako Holjenčíkovi, ktorý nadobudol v kresle šéfa úradu pre reguláciu naozaj slušný majetok.

Tri domy vedľa seba: Vľavo vidieť strechu staršieho domu, v strede sa stavia bungalov a vpravo biely dom s klasickou strechou je napísaný na manželku Danielu.
Tri domy vedľa seba: Vľavo vidieť strechu staršieho domu, v strede sa stavia bungalov a vpravo biely dom s klasickou strechou je napísaný na manželku Danielu.
Zdroj: Archív

Médiá pred rokmi prekvapilo, že takmer z neznámeho Holjenčíka v kresle tohto úradu sa za desať rokov vo funkcii stal boháč. Po odchode z lukratívneho postu sa mohol pochváliť dvomi domami, bytom a obrovskými pozemkami. Holjenčíka vymenoval do „nezávislej“ funkcie šéfa úradu Fico počas svojej prvej vlády. V tom čase mal iba dom po rodičoch a pár pozemkov. Len za rok v kresle šéfa úradu zarobil až 82-tisíc eur. Pri odchode z funkcie už vlastnil dva rodinné domy, v Martine a v obci Lokca, plus obrovský byt v centre Bratislavy. Len byt v hlavnom meste má podľa medializovanej informácie hodnotu okolo 500-tisíc eur a nemala by naň byť uvalená žiadna hypotéka či dlh. Holjenčík napokon uvoľnil post Jahnátkovi a ten zjavne bojuje s podobným „problémom“, majetok mu rastie doslova raketovým tempom.

Najskôr sa postaral o syna

Majetok smeráka Ľubomíra Jahnátka vzbudzoval záujem už v minulosti. Po tom, čo sa prevalil škandál, že na ministerstve zamestnával na riadiacich funkciách aj veľký počet rodákov z Komjatíc, objavili sa informácie o synovi Andrejovi. Mladý muž žil na luxusnom ranči neďaleko Nitry v obci Malý Lapáš, na čom by nebolo nič zvláštne, ak by cena nehnuteľnosti neprevyšovala jeho oficiálne príjmy. Jahnátek synovo zbohatnutie rýchlo obhájil priznaním, že na dom synovi prispel. Vraj by tak urobil každý dobrý rodič. Veríme, že tým nechcel uraziť rodičov, ktorí na taký majetok pre svoje ratolesti nemajú. Veď okrem novopostavenej vily sa na pozemku nachádza obrovská dvojgaráž, drevenica, dve voliéry, v ktorých chová vzácne druhy vtáctva. Menej sa píše o jeho dcére Miroslave, ktorá je prokurátorkou. Podobne ako jej brat má nehnuteľnosť v Malom Lapáši. Aj v jej prípade ide o rozľahlý pozemok bez ťarchy. Či sa jej o to opäť postaral vzorný otecko, nevedno. Andrejovo sídlo strážia kamery a obopína ho vysoký kamenný plot. Podobne kamery strážia sídlo jeho otca v spomínaných Hrnčiarovciach.

Synov dom: Andrej Jahnátek obýva ranč s obrovským pozemkom.
Synov dom: Andrej Jahnátek obýva ranč s obrovským pozemkom.
Zdroj: Archív
Synov dom: Andrej Jahnátek obýva ranč s obrovským pozemkom.
Synov dom: Andrej Jahnátek obýva ranč s obrovským pozemkom.
Zdroj: Archív

Nie je v zozname

Podľa výpisu z katastra ani jedna z rodinných nehnuteľností Jahnátkovcov, teda aspoň tých, ktoré sme prácne vyhľadali, nie je zaťažená hypotékou. Ako teda Jahnátek, ktorý kreslo šéfa úradu zohrieva len dva roky, financoval svoje impérium? Zistili sme, že aj keď ide o verejného funkcionára, jeho majetkové priznanie na oficiálnej stránke parlamentu - nevedno prečo - nesvieti. Poslanci, premiér, ba dokonca prezident a, samozrejme, vedúci verejní funkcionári musia svoje majetky ako verejne činné osoby každý rok priznať parlamentu a zverejniť. Táto povinnosť funguje aj ako jeden z protikorupčných nástrojov. A hoci tak robil aj jeho predchodca Holjenčík, nový šéf úradu pre reguláciu Jahnátek má zrejme špeciálnu výnimku. Ako inak si vysvetliť, že by si túto zákonnú povinnosť neplnil?

Na našu otázku týkajúcu sa novonadobudnutých nehnuteľností a vlastne oficiálneho majetkového priznania nám smerácky nominant prostredníctvom hovorcu Martina Igaza zaslal nasledujúcu odpoveď: „Predseda úradu svoje majetkové priznanie za rok 2017 v zmysle zákona riadne podal aj Národnej rade SR. Prečo nie je zverejnené na stránke NR SR, sa preto pýtajte NR SR. Majetkové priznanie za rok 2018 v zmysle zákona ako generálny tajomník služobného úradu podá Úradu vlády SR.“Toľko oficiálna informácia, ktorá pôvod majetku smeráckeho politika veľmi neozrejmila. S otázkou sme sa obrátili aj na Národnú radu, odkiaľ nám do uzávierky čísla odpoveď neprišla.

Kto je Ľubomír Jahnátek?

Rodinkárstvo a protekcionizmus - to vyčítajú exministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi už roky. K tomu sa pridali pochybnosti o majetku. Začiatkom júla 2006 predstavil Robert Fico svoju prvú vládu a v nej sa stal ministrom hospodárstva neznámy Ľubomír Jahnátek. Dovtedy bol šéfom Plastiky Nitra, ktorú majetkovo kontroloval podnikateľ Juraj Široký. Toho médiá aj mnohí politici označovali za mecenáša Ficovej strany Smer. Vtedy sa však ešte nevedelo, že viac ako Široký bol Jahnátkovi blízky jeho dlhoročný priateľ a majiteľ súkromnej bezpečnostnej služby Bonul Miroslav Bödör. A s tým mal teda kšeftov požehnane. Firma Jahnátkovej susedky Petry Bödörovej z jeho bydliska v Nitrianskych Hrnčiarovciach obnovovala za predraženú sumu na ministerstve fasádu. Miroslav Bödör so svojou firmou Bonul budovy ministerstva strážil za 133-tisíc eur ročne a minister od ďalšieho roka počítal so strážením za 890-tisíc eur. A tak by sme mohli pokračovať.

Jahnátek s Ficom kontrolovali, ako obchodníci znížili ceny potravín.
Jahnátek s Ficom kontrolovali, ako obchodníci znížili ceny potravín.
Zdroj: TASR

V apríli 2007 sa ho opozícia snažila v parlamente odvolať. Vládna koalícia ho však podržala a ministrom ostal. Dôvodom bol rozhovor pre týždenník Trend, v ktorom sa ho pýtali na firmy vyrábajúce zbrane a vyvážajúce do zaostalejších krajín, v ktorých treba podplácať vlády. Redaktor mu dal otázku, či si štátne firmy vedia zaúčtovať úplatky, a Jahnátek odpovedal: „Pozrite sa, hovoríme o netradičných formách predaja. Tieto netradičné formy skutočne fungujú. To by sme klamali, keby sme nepotvrdili tento fakt. Ale ja si myslím, že toto je ošetriteľné aj v štátnych podnikoch...“ Podľa opozície týmito výrokmi prekročil hranice týkajúce sa korupcie. Jahnátek označil citované slová za vytrhnuté z kontextu. Preslávilo ho aj krátke video, na ktorom ako minister rozpráva po anglicky prízvukom natoľko smiešnym, že sa videozáznam stal virálnym.

Pán profesor?

Jahnátek opradený rôznymi škandálmi bol v minulosti pranierovaný aj za niečo, čomu v súčasnosti čelí predseda parlamentu Andrej Danko. Líder národniarov prepisom piatich kníh dal dohromady rigoróznu prácu označenú odborníkmi za plagiát, a tak nedávno čelil dokonca odvolávaniu. Na to, aby sa človek stal profesorom, musí spĺňať kritériá ešte prísnejšie. Musí odučiť určitý počet rokov, musí byť zamestnancom školy, je nutné, aby napísal monografie, aby ho citovali. A hoci nič z toho Jahnátek nespĺňal, stal sa profesorom. Titul mu udelila košická Technická univerzita. Škola tvrdila, že podmienky splnil, mnohí to však spochybňovali. Navyše Jahnátek je chemik, kým za profesora ho vymenovali v odbore elektroenergetika.

Mohlo by vás zaujímať: