Tip na článok
Syn ministra pôdohospodárstva Andrej Jahnátek má zrejme rád divočinu. Orla skalného chová na svojom pozemku.

Jahnátkovho syna potrestajú za vtáka. Vieme, ako

PLUS 7 DNÍ nedávno informoval, že syn ministra Ľubomíra Jahnátka chová v klietke jedného z našich najchránenejších dravcov. Úradom to neohlásil.

Galéria k článku (3 fotografie )
Pokarhaný: Syn ministra pôdohospodárstva Andrej Jahnátek dostal pokarhanie za orla skalného.
V zajatí: Orlicu Andrej Jahnátek choval vo veľkej klietke podľa okresného úradu od mája 2015, no nahlásil to až v deň vyjdenia článku o ňom.
Hacienda: Mladý Jahnátek má v obci Malý Lapáš doslova haciendu v štýle telenovely. Nechýba bazén ani voliéra.

Syna ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý má na svojom obrovskom pozemku v Malom Lapáši aj chráneného orla skalného, riešil okresný úrad. Chov vzácneho dravca totiž neohlásil. Úradníci to vyriešili najnižšou možnou sankciou.

Neskoro

Andrej Jahnátek chová orla, patriaceho medzi ohrozené druhy, na svojom ranči, ktorý má rozlohu vyše hektára. Keďže orol je mimoriadne chránený, musí to každý, kto ho chová v zajatí, nahlásiť a, samozrejme, ukázať preukaz o pôvode zvieraťa. To však Andrej Jahnátek neurobil.

Na okresný úrad došiel ohlásiť chov orla až 8. októbra, teda v deň, keď si mohol o čiernom chove svojho vtáka prečítať v PLUS 7 DNÍ. Náhoda.

S papiermi

Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Nitre ho začal riešiť v priestupkovom konaní. „Andrej Jahnátek už predložil 8. 10. 2015 na nahliadnutie originál potvrdenia CITES (medzinárodná dohoda o ochrane ohrozených druhov - pozn. red.). Kópiu má okresný úrad aj s kópiou druhovej karty,“ vraví vedúci odboru životného prostredia Rudolf Hlavačka.

Ako ďalej dodáva, predchádzajúci majiteľ si oznamovaciu povinnosť pri zmene majiteľa splnil. „Oznámil aj, že zviera previedol pánovi Jahnátkovi. Znamená to, že pôvod orla skalného je známy, je známy jeho bývalý majiteľ a pán Jahnátek ho nemá nelegálne. Nenaplnil procesnú ohlasovaciu povinnosť, za čo mu hrozí sankcia,“ uzatvára Hlavačka.

To znamená od pokarhania po tisíceurovú pokutu. Úradníci sa nakoniec rozhodli, že za prvé porušenie ho len pokarhajú.

Čítajte viac:

Jahnátkov synáčik: K rozprávkovému majetku si zaobstaral aj bonus

Vzácny

Keďže orol skalný patrí medzi ohrozené druhy, jeho chov podlieha prísnym pravidlám. Spadá pod deklaráciu CITES o regulácii obchodu s ohrozenými druhmi.

„Držiteľ exemplára je povinný viesť o ňom evidenciu,“ vraví Maroš Stano z ministerstva životného prostredia. Zviera tak musí mať platné papiere o pôvode, ktoré musí odovzdať úradníkom.

Podľa Lucie Deutschovej z Ochrany dravcov na Slovensku je u nás nelegálna držba rôznych druhov vtákov pomerne rozšírená. „V prípade viacerých druhov pochádzajú, bohužiaľ, niektoré jedince z voľnej prírody, dochádza k vykrádaniu hniezd, čo je trestný čin. Aj preto niektoré kusy nenahlasujú,“ vysvetľuje Deutschová.

Podľa nej za posledných šesť rokov bolo na Slovensku zaznamenaných viac ako 70 prípadov nelegálnej držby 37 rôznych druhov vtákov. Často ide aj o exotické druhy dovezené z exotických krajín, ktoré majitelia neprihlásia, pretože ich nezískali legálne.

V roku 2002 napríklad našla polícia amazonské papagáje, ktoré sa nesmú vyvážať z Brazílie, u súčasného riaditeľa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka. Generálna prokuratúra trestné stíhanie v roku 2007 zastavila.

Za vodou

Mladý Jahnátek sa nemá zle. Získal dobre platené miesto v pološtátnej Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá podľa pôvodných plánov mala spolu s Rusmi stavať dva nové reaktory v Jaslovských Bohuniciach. Jahnátek je tam ekonomický riaditeľ. V Malom Lapáši má však haciendu na veľkom pozemku s bazénom i vínnou pivnicou a voliérou pre veľké vtáky.

VIDEO Plus 7 Dní