Vyučený murár Ján Ľupták na sklonku socializmu viedol stavebnú brigádu na pozemných stavbách a so svojím tímom trhal všetky dovtedajšie rekordy v rýchlosti. Materskú školu v Banskej Bystrici postavili s chlapmi za desať mesiacov. V podobnom tempe zhotovili aj ďalšie škôlky v kraji. Zlé jazyky síce hovorili, že krátko po ich odovzdaní do nich zatekalo, no chýr sa už šíril naprieč republikou a Ľupták sa dostal aj do vysielania Československej televízie. Po páde komunizmu a rozdelení republiky využil svoju popularitu a zo stavariny presedlal na politiku. Založil Združenie robotníkov Slovenska, s ktorým sa dostal do vlády s HZDS a SNS. Sám získal stoličku podpredsedu parlamentu.

V koalícii popri Vladimírovi Mečiarovi a Jánovi Slotovi sa Ľupták preslávil najmä svojím „ľudovým slovníkom“ a svojráznym, no ľudským vystupovaním. Jeho politické prejavy zľudoveli aj vďaka tomu, že sa často stali terčom a zdrojom inšpirácie humoristov. V tomto období prischla Jánovi Ľuptákovi prezývka Kelňa, ktorú nikdy nemal v láske. Po prehratých voľbách v roku 1998 sa jeho strana ani samotný Ľupták na kandidátke iných subjektov už do parlamentu nikdy nedostali. Po odchode z politiky sa živil ako obchodný zástupca, bol aj poslancom Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

Neskôr sa rozhodol zabŕdnuť do oblasti cestovného ruchu a zmeniť lokalitu. V obci Šiatorská Bukovinka pri Lučenci kúsok od maďarských hraníc zrekonštruoval rodičovský dom. Vytvoril z neho útulný penzión s troma apartmánmi, fínskou saunou a malým wellnessom v prístavbe. Na obnovu budovy mu prispel štát, od ministerstva pôdohospodárstva dostal nenávratný finančný príspevok vo výške 77-tisíc eur. Ako však Ľupták prízvukoval, mnohé si urobil sám so synmi. Hotelierstvo zobral pekne zostra a za ubytovanie v malej dedine pýtal od 50 do 80 eur za noc.

V Šiatorskej Bukovinke sa v posledných rokoch Ľupták s rodinou zdržiava prevažnú časť roka. Domáci ho dobre poznajú, navštevuje dedinské podujatia a vídať ho aj na obecnom úrade.

FOTO V GALÉRII

„Naposledy som ho stretla, keď išiel cez Vianoce aj s manželkou na cintorín,“ hovorí nám žena na ulici, kde Ľupták býva. Dozvedáme sa aj to, že jeho ubytovací biznis mal krátke trvanie a aktuálne už izby neponúka. „Nefunguje to a my to už neevidujeme ako ubytovanie. Už sú to aj viac ako tri roky,“ povedali nám na obecnom úrade.

Prečítajte si tiež: