Ľubica Cibuľová sa s manželom Ondrejom pred pätnástimi rokmi presťahovali z Fiľakova do Šiatorskej Bukovinky. Panelák vymenili za rodinný dom s veľkou záhradou v lone prírody pod hradom Šomoška. „Chceli sme žiť v pokoji. Prvých pár rokov bolo dobre. Až dovtedy, kým sa nám cesty neskrížili s Jánom Ľuptákom,“ hovorí Ľubica.

Bitka v lese

O vidiecku idylku a pohodu prišli, keď sa začali so susedmi sporiť o kúsok pozemku. „Zbadali sme v záhrade nabitý oranžový kolík. Susedia nám povedali, že si to dali vymerať a že toto je ich pás pozemku. Siahalo to tak dva a pol metra do našej záhrady,“ približuje pani Cibuľová. Susedia boli rodina s Jánom Ľuptákom, ktorý sa v konflikte začal angažovať. „Poverili ho, aby ich zastupoval, a on si to celé zobral pod patronát. Hneď ako prvýkrát prišiel za nami v pepitovom saku, začal na nás vyskakovať a kričať, že ten pozemok nám nepatrí a budeme zaň platiť nájomné,“ hovorí Cibuľová a dodáva, že situáciu chceli najskôr vyriešiť dohodou s druhou stranou. „Zrazu nám však prišli papiere a zistili sme, že Ľupták to dal na súd.“ Priamo do záhrady prišiel vymerať pozemky súdny znalec geodet až zo Žiliny. Proces sa naťahoval dlhých sedem rokov, no nakoniec dali za pravdu rodine Cibuľovcov. „Súd sme vyhrali, no stálo nás to veľa nervov a cestovania,“ doplnila.

Nebol to však koniec naťahovačiek s bývalým politikom. Najväčší šok zažili koncom septembra v roku 2020. „Bolo krásne teplé počasie, tak sme sa s manželom šli poprechádzať do lesa nad dedinou. Vybehli sme len naľahko v kraťasoch, tričku a so psom na rukách,“ opisuje žena začiatok bizarnej, no nebezpečnej príhody. V tom čase už mali s Ľuptákom napäté vzťahy, preto spozorneli, keď ho zbadali sedieť v terénnom aute. Parkoval nižšie, na svojom pozemku kúsok od poľnej cestičky. „Tak sme sa otočili a išli smerom naspäť k dedine. Na zatáčke sme za sebou začuli rev motora. Vyrútil sa na nás so svojím džípom. S manželom sme sa držali za ruky a popri tom som niesla v druhej ruke nášho malého psíka. Ledva sme stihli odskočiť z cesty, aby nás nezrazil. Veľmi sme sa zľakli,“ opísala napínavé momenty. Ľupták vraj  následne vystúpil z auta a začal im nadávať. „On na nás zaútočil džípom, my sme nič neurobili, neboli sme na jeho pozemku ani sme nemali žiadnu zbraň.“

Manžel pani Cibuľovej to nevydržal a proti bývalému politikovi fyzicky zakročil. „Skončilo sa to tak, že manžel Ľuptáka zvalil na zem a spacifikoval. Aj keď môj muž bol navrchu, Ľupták mu dáko vykrútil palec,“ približuje Ľubica.
Po vymanení zo zovretia naskočil Ľupták do auta a z miesta ufujazdil preč. Zranenie Ľubicinho manžela Ondreja sa nakoniec ukázalo ako pomerne vážne a s poraneným palcom bol mesiac na péenke. Cibuľovci po incidente zavolali políciu. Tá udalosť vyšetrila a prišla k záveru, že nejde o trestný čin, ale maximálne o priestupok, pričom Ondrej Cibuľa si vraj zranenie ruky mohol privodiť aj sám. „Počas skráteného vyšetrovania poverený príslušník za účelom posúdenia zranení pribral znalca z odboru zdravotníctvo a farmácia, odvetvie chirurgia, traumatológia, ktorý k veci vypracoval odborné vyjadrenie z ktorého vyplynulo, že k zraneniam došlo nepriamo s veľkou pravdepodobnosťou aj bez zavinenia inej osoby," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková. Cibuľovci podali sťažnosť, ktorú okresná prokurátorka v Lučenci zamietla.

Choďte het

Za Ľuptákovou verziou príbehu sa vyberáme do jeho domu na okraji Šiatorskej Bukovinky. Stavba sa na prvý pohľad nelíši od iných domov na ulici. Keď zazvoníme, z okna na druhom poschodí sa vykloní žena. „Nehnevajte sa, je odcestovaný, je v Banskej Bystrici. Ďakujem za záujem,“ bleskovo odpovie, keď sme sa jej opýtali na Jána Ľuptáka. „Neviem povedať, kedy sa vráti, ale nemôžem sa vám venovať, lebo som PN. Prepáčte, ďakujem pekne,“ dodá a zatvorí okno. O chvíľu sa pri nás pristaví expolitikov sused a skúsi vybaviť stretnutie s pánom domu. Otvorí si bránku kľúčom, vojde dnu a po malej chvíli prichádza za nami v úplne inej nálade a s jasným posolstvom: „Choďte het!“ Ľuptákovi nechávame odkaz, že s ním chceme hovoriť - v schránke aj na obecnom úrade. Hoci nám neskôr potvrdili, že expolitik náš odkaz dostal, do uzavierky na naše otázky nezareagoval.

FOTO Z ĽUPTÁKOVEJ DEDINY SI POZRITE V GALÉRII ► ► ► TU

Ako vyplýva z policajného uznesenia, Ľupták na výsluchu akúkoľvek vinu poprel. Tvrdil, že manželia Cibuľovci počas prechádzky prešli krížom cez jeho pozemok. Pretože mali naštrbené vzťahy, rozhodol sa im povedať, že si to nepraje. Ako ďalej tvrdil, sadol si do vozidla a vybral sa za nimi, pričom zastavil vo vzdialenosti približne päť metrov. Odmietol, že by ich napadol autom. Pokiaľ ide o fyzickú potýčku, Ján Ľupták vypovedal, že Ondrej Cibuľa ho inzultoval a zhodil na zem. „Bránil sa a nakoniec sa mu podarilo vyslobodiť a z miesta odísť,“ opisuje uznesenie expolitikovu verziu udalostí.