Rovných stotisíc eur zložil koncom februára ako finančnú zábezpeku gynekológ Tibor Jankovský súdu za to, aby dostal svoju „ex“ spoza mreží. Niekdajšia sudkyňa však závan slobody okúsila len na pár sekúnd. Policajti na ňu vytiahli nové obvinenie a Krajský súd v Trnave ju pre údajnú pomoc mafiánskej skupine Petra Čongrádyho vzal opäť do väzby. Takže Jankovského peniaze boli fuč a Jankovská stále za mrežami.

Nepochodil

Keďže mastná kaucia neudržala Jankovskú na slobode, jej bývalý manžel sa domáhal vrátenia svojich peňazí. No neuspel. Podľa sudcu Špecializovaného trestného súdu Petra Pulmana u Jankovskej dôvody väzby, ktoré viedli k zloženiu peňažnej záruky, stále existujú.

„Sudca pre prípravné konanie si uvedomuje paradoxnú situáciu, že v tomto konaní bolo rozhodnuté o nahradení väzby obvinenej aj prijatím peňažnej záruky a následne bolo rozhodnuté o jej väzbe v inom konaní... Sudca pre prípravné konanie môže postupovať iba v intenciách zákona a zákon dočasné vrátenie peňažnej záruky pri vzatí obvineného do väzby v inej veci nepozná,“ vysvetlil v uznesení sudca.

Podľa neho, ak by kauciu zrušil a peniaze by sa Jankovskému vrátili, nebolo by už možné žiadať o jej opätovné zloženie a táto suma by mohla byť použitá aj v inej trestnej veci bývalej štátnej tajomníčky. Súd v rozhodnutí poukazuje práve na dôležitosť inštitútu peňažnej záruky. „Peňažná záruka má svoj význam počas celej dĺžky trestného konania, kým trvajú dôvody väzby, teda aj v konaní pred súdom, ktorého čas môže byť aj dlhší, ako je čas inak maximálnej lehoty trvania väzby a zložiteľ peňažnej záruky bol s týmito skutočnosťami v čase jej zloženia uzrozumený. Rovnako bol zrejme uzrozumený s tým, že súbežne s týmto konaním prebieha vyšetrovanie aj v inej veci obvinenej.“

Aktívna vybavovačka

Jankovská putovala do väzby minulý rok v marci. Na krku má obvinenia z prijímania úplatku aj z podplácania, zo zasahovania do nezávislosti súdu, aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Jankovská najskôr všetky obvinenia odmietala, dokonca klamala, že sa nepozná s Kočnerom. Následne sa začala priznávať, no ako konštatuje súd, len k určitej časti svojej trestnej činnosti.

FOTO Moniky Jankovskej zo svadby v GALÉRII

Exsudkyňa, ktorá sa stále nachádza vo väzenskej nemocnici, popiera, že by za svoje služby pri ovplyvňovaní súdnych rozhodnutí brala úplatky. Celé roky pritom žila v luxuse. Podozrenie vyvoláva aj prepychový byt pod Bratislavským hradom, na ktorý jej vraj daroval 350-tisíc eur nebohý otec.

Prečítajte si aj: