Ten by mohol mať pod palcom veľkú časť služieb, ktoré si štát obstaráva v externých právnických kanceláriách. Uvažuje tiež o tom, že takýto úrad by sa staral o centrálny nákup právnych a konzultačných služieb pre štát - teda pre ministerstvá, úrady, štátne firmy.

Cieľom novinky by bola, samozrejme, úspora. Riziko? Lobing, kamarátstva, korupcia. Odborníci nie sú proti nápadu, hovoria však, že všetko bude závisieť od osoby, ktorá ho bude mať pod palcom. Tak, veľa zdaru, Slovensko!

Lebo takýto úradík pripomína ten, ktorý mala podľa komunikácie z Three­my vo svojom hľadáčiku neslávne známa bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Marianovi Kočnerovi písala, že by niečo také chcela viesť. „Kompetenčný zákon bude treba otvoriť. Začneme v malom,“ písala.

Kočner jej odpisuje: „Štát prehrá maximálne jeden spor raz za tri roky. Veľký. Náš?“ Píšu si aj o tom, že na súdoch pôjdu „na dohody“.

Zdá sa však, že Jankovskej vysnívaný úrad bol ešte vo hviezdach, kým ten Holého sa už jasne črtá.

„Ministerstvo spravodlivosti nedisponuje informáciou, že by Monika Jankovská ako štátna tajomníčka pripravovala legislatívny návrh na vznik úradu na zastupovanie štátu alebo podobnej inštitúcie. Nemáme vedomosť ani o tom, že by takouto úlohou bola vôbec poverená, či už zo strany ministerky, alebo ministra spravodlivosti SR, alebo vlády SR,“ napísal hovorca Peter Bubla.