Tip na článok

V Jarovciach chce postaviť slovenský Hollywood, v bývalej firme pritom zanechal dlh voči štátu

Producent Marek Veselický opäť oživuje megalomanský projekt filmových štúdií v Jarovciach. Jeho bývalá firma Farbyka však stále čelí exekúcii za nevrátenú štátnu dotáciu.

Galéria k článku (3 fotografie )
Vizualizácia
Polia pri Jarovciach, tu by mali vyrásť štúdiá

Farbyka Marka Veselického sa v minulosti podieľala na výrobe českého filmu Poslední z Aporveru s rozpočtom 200 miliónov korún, avšak využitie štátnej dotácie nevedela zdokladovať.

Štátny Audiovizuálny fond si svoje peniaze neúspešne pýta naspäť. Akurát producent Veselický už firmu Farbyka „posunul“ inému majiteľovi - aj so sekerou voči štátu.

Okolnosti natáčania filmu vyšetrovala aj česká polícia.

Stále je dlžníkom

„Spoločnosť Farbyka, s.r.o. má nevysporiadaný finančný vzťah s Audiovizuálnym fondom kvôli projektu Poslední z Aporveru, ktorý prestala realizovať a mala preto vrátiť dotáciu poskytnutú z fondu na dokončenie projektu. Spoločnosť svoj dlh síce uznala, no finančné prostriedky zatiaľ nevrátila, preto Audiovizuálny fond pristúpil k ich vymáhaniu právnou cestou. Spoločnosť Farbyka má tak nevysporiadaný vzťah k verejným financiám a kým ho nevysporiada, nemala by získať nijaké ďalšie verejné prostriedky ani od iných poskytovateľov,” myslí si riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák.

S Marekom Veselickým Šmatlák už nie je v kontakte - komunikuje s novým majiteľom firmy. „O aktuálnej situácii, ani o ďalších plánoch v súvislosti s projektom filmového parku v Jarovciach nemám žiadne informácie, ani nás v tejto veci nikto v súčasnosti nekontaktoval. Preto sa k nemu naozaj nemôžem nijako vyjadriť,” dodáva Martin Šmatlák.

Kto bude financovať projekt slovenského Hollywoodu? Prečo si o ňom minister kultúry myslí, že je nereálny? Prečítajte si v novom čísle týždenníka Plus 7 dní.

Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní