Tip na článok
Bejby: Domáci miláčik vraj brechal „nad mieru primeranú pomerom“.

Jazvečíkovi úrady zakázali štekať, bizarnú kauzu riešil Najvyšší súd

Absurdný spor o brechajúceho jazvečíka ukončil Najvyšší súd - pes môže brechať, úradnému rozhodnutiu chýbala aj logika.

Galéria k článku (3 fotografie )
Molnárovci: Žijú v Devínskej Novej Vsi.
Miestny úrad: Tu sa oficiálne zrodilo sporné rozhodnutie.
Milan Jambor: Namieta, že rozhodnutie podpísal jeho vtedajší zástupca v jeho neprítomnosti.

Jazvečík Bejby z rodinného domu v Devínskej Novej Vsi, ktorý mal úradne zakázané brechať „nad mieru primeranú pomerom“, už môže byť opäť psom. Bez toho, aby právne ohrozoval majiteľov.

Najvyšší súd totiž zrušil kontroverzné rozhodnutie bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ktoré zakazovalo vlastníkom štvornohého miláčika „porušovať pokojný stav“, pričom rušenie spočívalo v brechote ich psa.

Trojčlenný senát jednomyseľne rozhodol, že rozhodnutie nebolo vydané v súlade so zákonom, na základe riadne zisteného skutkového stavu a v konaní neboli rešpektované práva všetkých zúčastnených. Rodina Molnárovcov, ktorej pes patrí, si tak po rokoch naťahovačiek vydýchla.

Kto z koho?

Molnárovci sa do rodinného domu v Devínskej Novej Vsi presťahovali v roku 2011. Ich novým susedom sa stal starosta mestskej časti Milan Jambor s rodinou. Na prvý pohľad sa zdalo, že lepšieho suseda si nemohli vybrať. Netrvalo však dlho a medzi susedmi „vzplanul“ spor.

Oficiálnym kameňom úrazu sa stal pes, ktorého si mladá rodina doniesla z útulku. Molnárovci sú však presvedčení, že skutočným problémom bol ich pozemok.

„Keď sme domček kúpili, prišli sme za pánom starostom a predstavili sme sa mu, že budeme jeho susedia. Nevedel, že nehnuteľnosť je už naša, a odhováral nás od kúpy, vraj sa to neoplatí a je to nevýhodné. Keď som mu povedal, že sme už domček aj s pozemkom kúpili, zostal ako obarený. Až neskôr sme sa dozvedeli, že o pozemok mal záujem,“ povedal Zoltán Molnár pre PLUS 7 DNÍ ešte v novembri 2012.

Jeho manželka Stanislava Molnárová dnes dodáva, že informáciu o starostovom záujme o pozemok im potvrdilo viacero miestnych vrátane bývalej majiteľky nehnuteľnosti. Stanislava Molnárová spomína, že absurdnému zákazu brechať „nad mieru primeranú pomerom“ predchádzalo viacero nepríjemností.

Napríklad v kontajneri, kam vynášali sutinu z úprav nového obydlia, našli igelit. Smeti radšej vytriedili, aby nemuseli platiť za odvoz netriedeného odpadu. Neskôr dostali viacero návštev z miestneho stavebného úradu. „Úradníci k nám chodili ako na klavír, no oficiálnu správu o výsledku kontrol sme doteraz nedostali,“ tvrdí.

Rušení brechotom psa

Svojrázny bol aj postup kompetentných v prípade štekajúceho psa. Na domáceho miláčika Molnárovcov sa sťažovali traja obyvatelia Devínskej Novej Vsi - príbuzné pána starostu Jambora Erika a Beáta Jamborové a Milan Mader. Tvrdili, že sú niekoľko mesiacov nad mieru primeranú pomerom rušení hlukom - brechotom psa. A dožadovali sa nápravy.

Sťažovateľky Erika a Beáta Jamborové sa napríklad domáhali zabezpečenia komfortu postavením murovaného plota vysokého 2,2 metra a umiestnením psa do koterca. Žiadali tiež, aby majitelia zvieraťa zakúpili „antištekača“ a pravidelne odstraňovali výkaly po psovi, vyplýva z rozhodnutia Najvyššieho súdu.

Situáciu bola opakovane preveriť mestská polícia na podnet občanov. Keďže Molnárovci nechceli susedské vzťahy vyhrocovať, kríženca vlčiaka vrátili do útulku a priniesli si domov jazvečíka. V nádeji, že k novému domácemu miláčikovi už nebudú žiadne výhrady. Mýlili sa.

Šalamúnske rozhodnutie

Miestny úrad na čele s Milanom Jamborom stál pred komplikovaným problémom - na jednej strane mladá rodina, na druhej starostove príbuzné a jeden miestny, rušení psom, ktorého medzičasom majitelia vymenili. Napokon prišiel so šalamúnskym riešením. Koncom septembra 2012 vydal miestny úrad rozhodnutie, ktoré podpísal vtedajší starostov zástupca Martin Čorej.

Úradný dokument zakazoval Molnárovcom porušovať pokojný stav a uložil im povinnosť, aby sťažovatelia „neboli nad mieru primeranú pomerom obťažovaní brechotom akéhokoľvek psa“ nachádzajúceho sa na ich pozemku. Majiteľom jazvečíka po novom hrozilo, že ak by pes zabrechal „nad mieru primeranú pomerom“, vystavili by sa riziku pokuty z miestneho úradu.

Podľa inej právnej kvalifikácie by dokonca mohlo ísť o trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia, za ktorý hrozia aj dva roky za mrežami. Molnárovci sa preto obrátili na Krajský súd v Bratislave, ktorý rozhodnutie miestneho úradu potvrdil. Manželia sa proti verdiktu odvolali a vecou sa začal zaoberať Najvyšší súd.

Medzičasom sa rodina starostu rozhodla vyriešiť situáciu po svojom - od susedov sa oddelili plotom z vlnitého plechu. „Do okien v obývačke a kuchyni nám predtým svietilo ranné slnko, no teraz dosvietilo, keďže máme plech vo vzdialenosti 120 centimetrov od obývačkového okna. Ak tam plot zostane, môžeme navyše zabudnúť aj na hriadku so zeleninou, keďže je všeobecne známe, že pri plechovom plote v určitej vzdialenosti nič nerastie,“ posťažovala sa nám začiatkom minulého roka Stanislava Molnárová.

Nezodpovedá logike

Gordický uzol napokon rozsekol Najvyšší súd. Trojčlenný senát okrem iného rozhodol, že správny orgán, rozumej príslušný úrad, nevykonal vo veci náležité dokazovanie, vykonané dôkazy nevyhodnotil v súlade s príslušným ustanovením správneho poriadku a záver, ku ktorému dospel, nezodpovedal vykonanému dokazovaniu a zásadám logického myslenia a uvažovania. Sudcovia dospeli k presvedčeniu, že „výber dôkazných prostriedkov vyplýva z vrchnostenského postavenia správneho orgánu“.

„Dva roky sme žili v strese a napätí. Dva roky sme rozmýšľali, či máme v Devínskej Novej Vsi vôbec nejaké práva. Našťastie sa ukázalo, že máme,“ komentovala rozhodnutie Najvyššieho súdu Stanislava Molnárová.

Mrzí ju iba, že doteraz nedostali z miestneho úradu žiadne vysvetlenie či ospravedlnenie. „To však býva zvykom v slušnej spoločnosti,“ dodala.

Starosta Milan Jambor nám na otázky, aké dôsledky vyvodí voči zodpovedným a čo plánuje do budúcnosti urobiť, aby zabránil prijímaniu podobných rozhodnutí, odpísal: „Vzhľadom na to, že mestskej časti ešte nebol doručený rozsudok Najvyššieho súdu, neviem sa k otázkam vyjadriť. Predmetné rozhodnutie podpisoval zástupca starostu v čase mojej neprítomnosti na úrade. Toto rozhodnutie bolo potvrdené krajským súdom a zástupca starostu už nie je rok vo funkcii.“

Najvyšší súd rozhodol 18. septembra 2014. Krajskému súdu bolo rozhodnutie doručené 16. októbra 2014, Molnárovci ho dostali 24. októbra 2014. Zdá sa, že cesty poštára na Miestny úrad v Devínskej Novej Vsi sú poriadne kľukaté. Ten, aspoň podľa starostovho vyjadrenia, nedisponoval rozhodnutím ešte ani 10. novembra 2014.

VIDEO Plus 7 Dní