Tip na článok

Je Danko obeť či tyran? Kauza šokujúceho videa, na ktorom vraj predseda parlamentu bije svoju expriateľku, smrdí

Kontroverzný aktivista Ivan Katrinec obvinil predsedu parlamentu Andreja Danka z násilia na ženách. Video nepustil

Galéria k článku (20 fotografií )
Andrej Danko
Danko:
Andrej Danko

Je to násilník alebo ide len o politickú hru? Podľa Ivana Katrinca vraj existuje video, ktoré zobrazuje šéfa Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka, ako bije v centre Bratislavy svoju priateľku. Novinárom ho však neukázal. Danko reagoval trestným oznámením. Môže to strane, ktorej od volieb rastú preferencie, ublížiť?

Graby z videa: Na šesťsekundovom zázname nie je v podstate nič kompromitujúce.
Graby z videa: Na šesťsekundovom zázname nie je v podstate nič kompromitujúce.
Foto: GRABY Z VIDEA
Šesť sekúnd: Blondýnkou na ňom je podľa Katrinca Alexandra Juhásová.
Šesť sekúnd: Blondýnkou na ňom je podľa Katrinca Alexandra Juhásová.
Foto: GRABY Z VIDEA
Graby z videa: Na šesťsekundovom zázname nie je v podstate nič kompromitujúce.
Graby z videa: Na šesťsekundovom zázname nie je v podstate nič kompromitujúce.
Foto: GRABY Z VIDEA

Trestné oznámenia

Ivan Katrinec odštartoval škandál statusom na Facebooku: „Dnes v relácii O 5 minút 12 predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko neudržal na uzde svoje emócie. Málo ľudí vie, čo sa za týmto jeho správaním skrýva. Nie je to žiaden Sulík, Matovič alebo niekto iný z politiky. Za jeho správaním sa skrýva strach z toho, kedy sa verejnosť dozvie o jeho násilníckej povahe. Andrej Danko zbil ožratý na ulici v Bratislave 8. 5. 2015 svoju priateľku. Sám pritom dostal od svedka incidentu jednu presne mierenú, aby sa spamätal, čo robí. Že to píšem takto verejne? Ak to nie je pravda, nech na mňa tento chrapúň podá trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie. A že to nie je jediná, ktorá pocítila jeho päste, o tom by vedeli hovoriť ďalšie ženy ako pani M. pani L. a pani D.“ Danko reagoval trestným oznámením na Katrinca, ale aj Igora Matoviča, ktorý status zdieľal.

Šesť sekúnd

O deň sa objavilo video, ktoré malo šesť sekúnd a je na ňom muž v kabáte s blondínkou, ktorou má byť Dankova vtedajšia priateľka Alexandra Juhásová. Tá si na videu skrýva tvár v rukách a pôsobí, že plače. Muž v kabáte sa jej prihovára. Podľa Katrinca ide o Danka a Alexandru. „Videl som dlhšie video. Incident sa stal na Hviezdoslavovom námestí. Celý, tak ako ho opísali viacerí svedkovia, trval takmer pol hodiny. Opitý Danko už v Le Clube napadol priateľku Alexandru, za to, že vraj objala svojho bývalého priateľa a dala mu pusu. Potom sa presunuli pred reštauráciu Korzo v Carltone, kde ju fyzicky napadol. Slečna plakala, on ju ťahal do taxíka, ona s ním nechcela ísť. Žiaden taxikár ich nechcel zobrať. Pani momentálne pracuje v Eximbanke ako vedúca dvoch oddelení, otázka je, či toto miesto dostala ako držhubné, aby o incidente nikomu nepovedala,“ opisoval Katrinec na tlačovke.

Foto: Emil Vaško

S bývalou priateľkou. Foto: Emil Vaško

Ako dodal, nie je vraj jediná, ktorá dostala bitku. „Podľa materiálu, ktorý mi pristál na stole, sa Andrej Danko prejavoval ako osoba so sklonmi k násiliu z minulosti, keď údajne napadol aj asistentku generálneho riaditeľa SBS-ky Dynasty, ktorá odmietla jeho sexuálne návrhy,“ pokračoval pred novinármi.

Zvuk svedka?

Katrinec pustil na tlačovej konferencii aj zvukovú nahrávku. Podľa neho na nej vystupuje svedok, cudzinec. Z nahrávky sa však zdá, že muž stál ďalej a situáciu mu opísal jeho známy, ktorý bol bližšie. Kontroverzný aktivista tiež tvrdí, že on sám videom z incidentu, o ktorom hovoril, nedisponuje. Malo by mať však viac ako minútu a nevylúčil ani to, že sa onedlho objaví na internete. Katrinec vypovedal v súvislosti so svojimi tvrdeniami na Generálnej prokuratúre, kde podával vo veci trestné oznámenie.

Podľa vlastných slov dal prokuratúre k dispozícii mená svedkov a to, kde ich nájdu. Viac konkrétnych informácií médiám neposkytol. My sme oslovili aj Dankovu vtedajšiu priateľku Alexandru Juhásovú, na naše otázky však nereagovala. Prípad nekomentuje, okrem toho, že podá trestné oznámenie, ani Andrej Danko. Pre Nový čas však jeho exmanželka povedala, že sa k nej nesprával agresívne. Rovnako reagovala jeho súčasná partnerka Simona Frantová, ktorá je, mimochodom, vnučkou folkloristky Dariny Laščiakovej.

Politický útok?

V kuloároch sa už špekuluje, či dokonca nejde o cielený útok. Dankovej strane totiž prudko stúpajú preferencie a on naberá čoraz väčšiu popularitu. Nedávno prenikla na verejnosť informácia, že hovoril s Richardom Sulíkom na schôdzke v Rakúsku aj o predčasných parlamentných voľbách. Takisto sa hovorí o tom, že Danko je v koalícii náročný. Opomenúť sa však nedá ani to, že aktivista Katrinec kandidoval v marcových voľbách za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko. Čo môže byť za tým, že sa informácie o údajnom násilí zrazu dostali von?

„Ťažko mi je vyjadrovať sa k tomu, motivácie môžu byť rôzne. Danko je ako predseda Národnej rady SR zaujímavý objekt, neustále je pod drobnohľadom verejnosti. Je to normálne, ľudia takéto informácie chcú počuť, médiá, a to nielen bulvárne, ale aj seriózne, si na tom zgustnú,“ myslí si politológ Miroslav Kusý, ktorý Andrejovi Dankovi pomáhal v predvolebnej kampani.

Na otázku, či je táto kampaň proti Dankovi načasovaná, reagoval slovami: „Možno sa Katrinec až teraz k týmto údajom dostal, ťažko odhadnúť, prečo práve teraz. V každom prípade je to vhodné načasovanie a vieme, že Danko nedávno rokoval za Ficovým chrbtom o predčasných voľbách a o páde vlády.“ Na margo Dankovej reakcie dodal: „Iné mu ani neostáva, ako sa brániť.“

Je to len šplech?

„Len obvinenie samotné Dankovi neublíži, ľudia to vnímajú ako boj v rámci politiky. Bez dôkazov je to len taký šplech,“ myslí si zas sociológ Ján Baránek. Ako dodáva, iné by to bolo v prípade, že by video skutočne existovalo a bolo z neho dokázateľne zrejmé, že ide o Andreja Danka. Baránek nevylučuje, že môže ísť aj o politický útok. „Katrinec má blízko ku kotlebovcom a voliči tejto strany a SNS sa aj prekrývajú,“ myslí si.

VIDEO Plus 7 Dní