Potvrdené! V slovenskej polícii skutočne pôsobia aj mafiáni. A to úplne zákonne a s požehnaním najvyšších predstaviteľov štátu, ktorí na tejto svetovej anomálii nevidia nič zlé.

Práve naopak, všetkým, ktorí upozorňujú, že to nie je v poriadku, drzo odkazujú: „Nehádžte nám v boji s podsvetím polená pod nohy!“

Začalo sa to Dragom

Niečo také doteraz nenapadlo azda ani tvorcom akčných trhákov - postaviť napínavý triler na tom, ako sa mafián zmení na právoplatného príslušníka Policajného zboru. V súlade so zákonom a s požehnaním ministra!

Predstava grázla zaradeného do zložiek, ktoré majú bojovať s organizovaným zločinom, je vzrušujúca a mrazivá zároveň. Aj človeku s malou dávkou fantázie sa v mysli okamžite začnú mihať možné scény, repliky, charaktery...

Lenže čo v prípade, keď sa filmová fikcia prenesie do bežnej reality? Keď zistíte, že v krajine, kde žijete, pôsobí medzi bezúhonnými a čestnými mužmi zákona absolútna morálna spodina? Zlodeji, vydierači, výpalníci a možno i vrahovia. Udalosti posledných dní ukazujú, že takou krajinou je Slovensko.

Už v roku 2011 počas svojej výpovede na súde v prípade bytovej mafie o tom čosi naznačil jeden z hlavných obžalovaných - Jozef Drag. Vyhlásil, že vypovedať vlastne nesmie, keďže je ako príslušník Policajného zboru viazaný mlčanlivosťou, ktorej ho môže zbaviť len minister vnútra.

Jozef Drag: Tvrdí, že pracoval pre políciu a ako jej zamestnanec odniesol peniaze Mellovi. Foto: Norbert Grosz

Všetkých prítomných v súdnej sieni šokoval. O svojom zaradení do Policajného zboru totiž rečnil šesťkrát odsúdený zločinec, ktorý si svoje tresty odsedel v Ilave, Leopoldove, ale aj v Nemecku.

Muž, ktorý prežil dvadsať rokov na ulici ako člen skupiny sýkorovcov, pohyboval sa aj medzi piťovcami a takáčovcami. A on pod prísahou korunného svedka v prípade pozemkovej mafie tvrdil, že je policajt. Ako dôkaz predložil výpis zo zdravotnej poisťovne. Uvádza sa v ňom, že Jozefa Kovačoviča, čo bolo Dragovo krycie meno v polícii, zamestnávalo ministerstvo vnútra.

Napriek závažnosti týchto tvrdení zostal prípad nepovšimnutý. Takmer v tichosti vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic zbavil Draga mlčanlivosti, čo mu umožnilo doplniť šokujúce informácie.

Drag vyhlásil, že v rámci polície bol v roku 2008 zaradený na odbor zvláštnych operatívnych činností, teda do prísne tajného útvaru, o ktorého existencii nemala verejnosť dovtedy potuchy. Po prevalení kauzy útvar premenovali na odbor špecializovanej správy.

Recidivista Drag tvrdí, že ako policajt dostal krycie meno a jeho úlohou bolo tváriť sa, že je súčasťou mafie. V praxi to neznamenalo nič iné, ako podieľať sa na páchaní trestnej činnosti a zároveň o aktivitách v podsvetí informovať nadriadených v polícii.

No a presne to vraj robil, pričom svojim šéfom podľa vlastných tvrdení odovzdával peniaze získané z trestnej činnosti. Malo ísť o státisíce až milióny slovenských korún, ktoré skončili nevedno kde.

Čítajte viac:

Bývalý sýkorovec Drag exkluzívne prehovoril: Kaliňák ma prijal do polície

Patrí Mello do polície? Zamestnávanie zločincov nie je v poriadku, tvrdí analytik

Na pôde parlamentu

Ľady okolo podozrení, že zboru môžu pomáhať zločinci nie ako donášači či spolupracovníci, ale ako právoplatní príslušníci Policajného zboru, sa začali topiť po tom, čo Drag pre náš týždenník pred časom porozprával podrobnosti o svojom pôsobení v polícii. Iniciatívy sa chopil opozičný poslanec a exminister obrany Ľubomír Galko.

Oneskorene, ale predsa, sa začal vŕtať v tom, či je vôbec možné, aby v radoch slovenskej polície pracovali členovia podsvetia. Na jeho podnet bol zvolaný parlamentný výbor na obranu a bezpečnosť za účasti ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Práve on v roku 2008 ako minister vnútra údajne prijímal do zboru Jozefa Draga, alias Jozefa Kovačoviča.

Na mimoriadnom rokovaní výboru, ktorý zasadal za zatvorenými dverami, Kaliňák poslancom vysvetľoval, či sú Dragove tvrdenia postavené na reálnych základoch. Po skončení rokovania však nebola verejnosť informovanejšia. Všetko, čo na zasadnutí výboru odznelo, zostalo v režime utajenia. Lebo tak vraj káže zákon.

Po rokovaní Kaliňák iba dookola opakoval, že nič z toho, čo Drag hovoril, sa nestalo. „Vo vzťahu k nám sú to všetko nezmysly, počnúc tým, že skladal sľub do mojich rúk,“ dušoval sa. Celý čas tvrdil čosi v tom zmysle, že nerozumie, prečo on ako bezúhonný minister musí vôbec reagovať na obvinenia obyčajného zločinca.

Všetko v poriadku

Hoci kompetentným do reči nebolo, napokon sme sa dozvedeli, že zaradiť mafiána do polície nie je na Slovensku problém. Umožnila to rozsiahla novela zákona o štátnej službe príslušníkov polície, prijatá poslancami v októbri 2007. Ide o právnu normu, ktorá okrem iného stanovuje prísne podmienky na prijatie uchádzačov do radov polície.

Vyplýva z nej, že policajtom sa nemôže stať občan, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody.

Pod rúškom korektnosti sa však do zákona dostala vetička, že minister vnútra môže do služobného pomeru na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva výnimočne prijať aj občana, ktorý podmienky nespĺňa. A týka sa to i bezúhonnosti a spoľahlivosti. V dôvodovej správe, ktorá bola súčasťou novely, sa tvrdí, že túto osobitnú právomoc môže minister využiť ako výnimočnú a prísne účelovú.

Napriek spomínanému ubezpečeniu je zvláštne, že žiaden z poslancov platených z peňazí daňových poplatníkov nemal potrebu opýtať sa, čo presne to bude v praxi znamenať. Nikoho netrápilo, že jedinou vetou bude popretá podstata celého zákona stanovujúceho prísne kritériá na prijatie do Policajného zboru.

Nemá to obdobu

Po schválení spornej novely sa tak na Slovensku začal boj s organizovaným zločinom, ktorý nemá vo svete obdobu. V radoch polície, presnejšie, na úseku kriminálneho spravodajstva, začali zamestnávať ľudí z podsvetia. Ich postavenie má presné pomenovanie - legalizanti.

Personálny rozkaz mafiána podpisuje priamo minister vnútra. Má zmenenú identitu, rodné číslo je upravené podľa presne určeného vzorca. V polícii to volajú nová legenda. Legalizantovi sa započítava výsluha rokov odpracovaných v polícii, má pridelené služobné číslo a hodnosť a ministerstvo vnútra za neho platí aj odvody. Čo legalizanti nedostanú, je služobný preukaz, služobná zbraň ani výstroj.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný zdôrazňuje, že začleňovanie mafiánov do kriminálneho spravodajstva je absolútna anomália. „Všade vo svete sa vytvára legenda policajtovi, ktorý sa infiltruje do podsvetia, len u nás sa vytvára legenda mafiánovi, ktorého samotní policajti s požehnaním ministra infiltrujú do polície. Je to neprijateľné.“ Dlhoročný dôstojník pôsobiaci v službách štátu zas poukazuje na ďalšie nebezpečenstvo.

„Ak policajti teraz zadržia akéhokoľvek mafiána, prvá otázka pred začatím výsluchu by mala byť, či nie je legalizant a či ho netreba zbavovať mlčanlivosti.“ Paradoxne, so zaraďovaním mafiánov do polície nemá žiadny problém bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. „V zásade ten princíp považujem za správny, lebo málokedy sa stáva, že sa môže do zločineckej skupiny infiltrovať bezúhonná osoba, napríklad miestny organista v kostole,“ poúčal.

Dianie okolo Draga komentovať odmietol s tým, že ho do zboru neprijal. Či to bolo správne rozhodnutie, vraj nebude spätne posudzovať. „Čo mňa na tejto veci najviac trápi, sú náznaky, a ja tie informácie mám ešte odvtedy, keď som bol na ministerstve vnútra, ohľadne konania niektorých policajných funkcionárov, vtedajších, ale aj súčasných, v prospech obvineného Karola Mella. To je podľa mojej mienky veľký problém,“ prezradil záhadne Lipšic.

Čo tým konkrétne mal na mysli, odmietol špecifikovať, „lebo to sú informácie, ktoré podliehajú režimu utajenia“. A dodal: „To znamená, že verejne o tom hovoriť nemôžem.“

Legalizanti: Až na výnimky neprekážajú ani exministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi. Foto: Tony Štefunko

Je Mello legalizant?

Človeka až zamrazí pri pomyslení, čo môžu Lipšicove slová znamenať. Ak v súvislosti s mafiánmi v Policajnom zbore vysloví bývalý minister vnútra a poslanec Mellovo meno s tým, že ide o utajované informácie, zrejme to znamená jediné.

Že zločincom v službách kriminálneho spravodajstva je aj tento muž z Prievidze, zázračne unikajúci pred spravodlivosťou, ktorý aktuálne čelí obžalobe v prípade dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave.

V decembri 2004 vtedy zabili mladú ženu a chlapca. Ak by sa tieto indície zakladali na pravde, jednotlivé kúsky mozaiky začnú do seba zapadať. Mellove obdivuhodné úniky pred políciou, chyby, po ktorých opúšťa vyšetrovaciu väzbu, obvinenia, pri ktorých nie je dodržaná zásada špeciality. Napokon, aj Drag pre náš týždenník uviedol, že ako policajt nosil Mellovi peniaze do Maďarska. A nezávisle od Draga spomína Maďarsko vo svojej výpovedi z apríla 2011 aj Mello.

„Keď som bol v Maďarsku, prišiel za mnou policajt, ktorého meno neuvádzam. Ten policajt mi v Maďarsku povedal, čo sa má stať, a zároveň mi povedal, aby som sa skrýval,“ uviedol v zázname. Pripomeňme, že Mello je obávaný mafián. Taký, ktorého, ako spomínajú viacerí svedkovia, tešilo zúčastňovať sa na popravách obetí.

V minulosti mal s bratom Ivanom, dnes už nebohým, blízko k mafiánskemu bosovi Mikulášovi Černákovi. Neskôr začal spolupracovať s políciou na objasňovaní minimálne jednej vraždy. Je tento muž policajným legalizantom a vďaka tomu si spolu s rodinou užívajú slobodu v Belize?

Hlavy proti telu

Či je Mello naozaj legalizant, nám zrejme nikto nikdy nepotvrdí, podobne ako v Dragovom prípade. Verejnosť by sa to zrejme dozvedela až vtedy, keby Mella doviezli na Slovensko a ten by požiadal o zbavenie mlčanlivosti. Údaje o tom, kto je policajným legalizantom, sú totiž tajné. Zverejniť dokonca nemožno ani ich počet.

Podľa našich informácií by ich aktuálne mohlo byť sedem. A vraj nejde o žiadne malé ryby. Veď napokon samotná myšlienka zamestnania mafiánov v polícii vychádza z princípu - keď kontrolujeme hlavu, vieme, čo robí telo, a vieme ho potom dostať tam, kam patrí - za mreže. Kto sú tieto hlavy, sa možno len domnievať. V každom prípade sú pod kontrolou štátu, ktorý riadi ich činnosť.

Aspoň tak to zrejme vidí minister vnútra Robert Kaliňák. Ten totiž zaraďovanie zločincov do radov polície obhajuje slovami, že vydávať príkazy môžete len tomu, ku komu máte nejaký vzťah.

„Platí jediné pravidlo, že ak chcete s niekým spolupracovať, musíte mať možnosť mať s ním taký kontakt, ktorý vám umožňuje dávať príkazy, ktoré musí plniť,“ povedal Kaliňák. Nuž po takomto vyjadrení napadne človeku zaujímavá otázka - kto tu teda vlastne riadi mafiu?