Tip na článok
Tobiáš Loyka: Aj po vyše roku, čo ho chytili v ukradnutom aute, behá po slobode.

Je Loyka nedoknuteľný? Muž obžalovaný z objednávky 4 vrážd stále behá po slobode

Keď Tobiáša Loyku, obžalovaného z objednávky štyroch vrážd, chytili v ukradnutom aute, vyzeralo to ako jednoznačná záležitosť. Ani po vyše roku však nebol v prípade nikto obvinený.

Galéria k článku (3 fotografie )
Poškodený: Auto, čo mu ukradli, dostal po siedmich mesiacoch.
Starí známi?: Tobiáša Loyku, obžalovaného z objednania štyroch vrážd, vyviedli policajti zadným vchodom. Novinárom sa však nevyhol, ich otázky odbil strohým „Choďte do pi..!“
Vyšetrovanie: Za Loykovej asistencie.

Na začiatku sa zdalo, že ide o jednoznačný prípad. Polícia mala ukradnuté auto i muža, ktorý ho šoféroval. Vozidlo medzičasom vrátila pôvodnému majiteľovi, za krádež však nikto nepyká.

Ani po vyše roku od zadržania auta s mužom za volantom nebol nikto obvinený. Šofér ukradnutého Mercedesu pritom nie je pre políciu neznámy. Ide o Tobiáša Loyku, obžalovaného z objednávky štyroch vrážd.

Učebnicový príklad

Keď sa na jar minulého roka objavil v blízkosti autobusovej stanice na bratislavských Mlynských nivách čierny Mercedes kombi s bratislavským evidenčným číslom, taxikári, ktorí tu majú stanovisko, spozorneli. Automobil sa totiž podobal na vozidlo, ktoré jednému z nich ukradli pár mesiacov predtým.

Taxikári neváhali, Mercedes, za ktorého volantom sedel Tobiáš Loyka, obkľúčili a zavolali políciu. „Prišli naozaj rýchlo a Loyku zadržali. Auto som okamžite spoznal. Veď napriek tomu, že evidenčné číslo bolo vymenené, držiak naň zostal pôvodný. Vnútri auta som dokonca našiel svoje pero,“ povedal nám krátko po nájdení ukradnutého auta taxikár António.

Mercedes mu zmizol spred domu v januári 2013. „Keď som ho po pár mesiacoch zazrel, potešil som sa. Myslel som, že už ho neuvidím. Bolo však veľmi zničené, vylúpané zámky, motor prerobený na plyn, zostala z neho len haraburda,“ netajil rozčarovanie. Navyše, Loyka, ktorý sedel za volantom, sa snažil dokázať, že ide o nedorozumenie.

Priamo na mieste vytiahol papiere, podľa ktorých bol Mercedes písaný na firmu Torf Export, s. r. o. Konateľom vo firme je podľa Obchodného registra na internete Loyka. Podľa Antónia však nebolo pochýb, že auto je kradnuté. „Už na prvý pohľad bolo vidieť, že štítok s VIN číslom je do jeho auta namontovaný z iného Mercedesu podobného typu, ku ktorému patrí aj evidenčné číslo vozidla,“ dôvodil.

Taký spôsob legalizácie ukradnutého auta nie je polícii neznámy. Funguje to tak, že špekulanti kúpia havarovaný vrak auta s evidenčným číslom za pár eur. Štítok s VIN číslom a evidenčné čísla potom prehodia na kradnuté vozidlo rovnakého typu.

Čítajte viac:

Loyka sa vozí v ukradnutom mercedese a potriasa si ruky s policajtmi

Prešľapujú

Po siedmich mesiacoch skúmania policajti konečne vrátili Mercedes majiteľovi. „Nebolo to jednoduché. Policajti expertízami zistili, že auto je moje, no Loyka sa odvolal proti rozhodnutiu, aby mi ho vrátili. Prokurátor to však zmietol zo stola,“ hovorí António. Keď po mesiacoch čakania konečne dostal svoj majetok späť, bolo mu jasné, že autom už jazdiť nebude.

„Rozpredal som ho na náhradné diely, bol to už len vrak. Keby som ho chcel začať používať, tak by som za nové VIN číslo, kontrolu originality, technickú kontrolu a iné veci zaplatil viac, než bola celá jeho hodnota. Škodu odhadujem na vyše dvetisíc eur,“ posťažoval sa António.

Polícia zatiaľ prešľapuje na mieste. Prípad začala vyšetrovať ako úmyselný prečin krádeže. Neskôr ho prekvalifikovala na úmyselný prečin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Vykonávame všetky potrebné úkony s cieľom vec náležite objasniť. Obvinenie voči konkrétnej osobe dosiaľ vznesené nebolo. O ďalšom postupe vo veci rozhodne vyšetrovateľ po vykonaní potrebných procesných úkonov a zabezpečení relevantnej dôkaznej situácie. Bližšie informácie k jednotlivým procesným úkonom však nie je možné vzhľadom na štádium trestného konania poskytnúť,“ vysvetľuje hovorkyňa bratislavskej polície Karina Považanová.

Prečo ani po vyše roku nepadlo žiadne obvinenie, sme sa však nedozvedeli. Môžeme len špekulovať, čo sa deje v pozadí celého prípadu a či je všetko s kostolným poriadkom.

Starí známi?

Už v deň, keď Loyku zadržali, mali k nemu policajti príliš blízko. K mužovi, v minulosti viackrát odsúdenému za rôzne trestné činy a obžalovanému z objednania štyroch vrážd, sa správali ako starí známi. Z budovy polície ho vyviedli zadným vchodom, aby sa vyhol otázkam novinárov.

Napriek snahe sa im to však celkom nepodarilo. Loykova reakcia na novinárske otázky bola svojská: „Choďte do pi..!“ Potom nasledovalo niečo, nad čím zostáva rozum stáť.

Keď policajný technik zdokumentoval stopy na ukradnutom vozidle a Loyka absolvoval zopár telefonátov, muži zákona si s ním na rozlúčku podávali ruky ako s kamarátom. Podľa našich zistení za to boli neskôr „riešení“. Nič to však nemení na fakte, že Loyka aj po vyše roku od zadržania behá po slobode, akoby sa nechumelilo.

Ctihodný občan

Prvý raz bol Loyka odsúdený za trestný čin, keď mal čosi vyše dvadsať. Odvtedy si verdikt súdu, ktorý ho uznal za vinného, vypočul viac ako desaťkrát. Roky strávil v najprísnejšej slovenskej väznici v Leopoldove, kde sa dokonca zúčastnil na leopoldovskej vzbure. Väčšinu trestov má už zahladených.

V súčasnosti figuruje ako hlavný obžalovaný v prípade objednávky štyroch vrážd, ktorý patrí podľa znalcov k najlepšie spracovaným v novodobej histórii slovenskej polície. Ide o prípad z roku 2005, keď policajti v snahe získať nepriestrelné dôkazy nafingovali vraždu podnikateľa Branislava Prieložného a advokátky Gabriely Matúškovej.

Loyka podľa obžaloby vyplatil niekdajšiemu spoluväzňovi Antonovi K., ktorého si na vraždy najal, zálohu 350-tisíc korún. Zvyšok mu mal doplatiť po likvidácii ďalších ľudí - Martina Lieskovského a Michala Hrbáčka. Za každého mal zaplatiť desaťtisíc dolárov. Motívom likvidácie spomínaného kvarteta bol konkurz Loykovej firmy Rašelina Quido.

Ani po deviatich rokoch však nie je prípad ukončený. Ľudia, ktorí na ňom pracovali, vyhlásili, že za celou kauzou je vyššia moc. A že sa zrejme dočkáme ešte mnohých nepochopiteľných situácií. Loyka bol istý čas za vraždy vo väzbe, no momentálne si behá po slobode. Napriek tomu, že má pre údajné zdravotné ťažkosti problém prísť na pojednávanie.

„Hlavné pojednávanie bolo odročené na neurčito. Súdu bola doručená lekárska správa o vážnej operácii obžalovaného. Súd pravidelne vyzýva obžalovaného a jeho obhajcu na doloženie aktuálneho zdravotného stavu,“ informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

VIDEO Plus 7 Dní