Zatvorené kaviarne či strach z nakazenia pri dlhšom sedení v kancelárii vedú mnohých k tomu, aby riešili pracovné záležitosti na prechádzke na ulici. Šéfka odboru zahraničných vecí prezidentskej kancelárie sa takto priamo v záhrade Grasalkovičovho paláca prechádzala s americkou veľvyslankyňou. Práve v čase, keď hlava štátu v paláci riešila koaličnú krízu.

Radili sa s prezidentkou

K prezidentke Čaputovej sa nahrnuli ľudia z vedenia Za ľudí, SaS. Vláda visela na vlásku po tom, čo Igor Matovič tajne kúpil ruské vakcíny Sputnik V, ktoré ešte stále nie sú zaregistrované Európskou liekovou agentúrou. Do Prezidentského paláca si to namierili predsedovia Richard Sulík, Veronika Remišová, ale aj ich kolegovia a podpredsedovia.

Bavili sa s ňou o koaličnej kríze a o tom, ako z nej von. „Sme proti predčasným voľbám, ale v rekonštrukcii vlády vidíme riešenie, ktoré by mohlo situáciu upokojiť, zlepšiť tak, aby sme ďalšie tri roky v pohode fungovali,“ tvrdil Sulík.

Predsedníčka Za ľudí zas hovorila o tom, že v koalícii sa bilancuje a hodnotí rok vlády. „Momentálne vnímame napätie aj vo vládnej koalícii a so znepokojením vidíme, že občania sa často musia zaoberať problémami vlády, hoci vláda by sa mala zaoberať problémami občanov,“ povedala v hlúčiku novinárov.

Odišli im poslanci

Remišová po stretnutí nevylúčila ani možnosť rozpadu vládnej koalície, zatiaľ sa nič také neudialo. Klub Za ľudí sa však počtom poslancov dostáva na hranu. Po tom, čo odišiel Miroslav Kollár a Tomáš Valášek, im z pôvodných 12 poslancov na začiatku volebného obdobia zostalo len desať. Ak by stratili ešte dvoch, ich poslanecký klub podľa rokovacieho poriadku parlamentu automaticky zanikne. Odtrhnutých poslancov im lanária iné strany. Parlamentné aj neparlamentné.

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí oznámila, že ju pozitívne prekvapila miera zhody medzi SaS a Za ľudí. „Veľmi si želám, aby takáto miera zhody o potrebných zmenách bola medzi všetkými štyrmi koaličnými partnermi,“ vyhlásila prezidentka a dodala, že aj ona už dlhodobo žiada zmenu štýlu vládnutia.

Premiér Igor Matovič potom v reakcii na koaličné problémy natočil video, kde kolegov oslovuje familiárne. „Rišo, Veronika, plne si uvedomujem, že sme nakúpili Sputnik proti vašej vôli a hlboko nesúhlasíte, že som bol na košickom letisku,“ hovorí.

Dodáva, že má ako premiér psiu povinnosť urobiť všetko pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku. Remišovú a Sulíka žiadal, aby odložili politikárčenie bokom a aby nevyužívali Sputnik ako zámienku na rozpad vlády, po ktorej ľudia túžili. 

Netajili sa

Kým v Prezidentskom paláci rokovali lídri Za ľudí a SaS, novinári na nich čakali v záhrade Grasalkovičovho paláca. Náš kolega si tam všimol zaujímavú dvojicu na prechádzke. Bok po boku si vykračovali po kamenistých chodníčkoch parku šéfka odboru zahraničnej politiky prezidentskej kancelárie Jana Kobzová s veľvyslankyňou Spojených štátov amerických Bridget Brinkovou.

A hoci načasovanie by zdvihlo obočie nejednému konšpirátorovi, podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca bolo naplánované dlho dopredu. „Stretnutia s veľvyslancami sú štandardnou súčasťou práce Jany Kobzovej, ktorá vedie odbor zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR. To, že stretnutie sa uskutočnilo v záhrade a v rovnakom čase ako zmienené stretnutia v Prezidentskom paláci, je zhoda okolností,“ vysvetľuje Strižinec. Oficiálne stretnutie s veľvyslankyňou USA sa týkalo plánovaného telefonického rozhovoru prezidentky Zuzany Čaputovej s prezidentom USA Joeom Bidenom v nadväznosti na jeho nedávny list, v ktorom vyjadril záujem o ďalšiu spoluprácu a kontakt.“

V čase covidu totiž s reálnou návštevou v Bielom dome prezidentka Čaputová pravdepodobne počítať nemôže. Aj s premiérom Justinom Trudeauom zo susednej Kanady, ktorú americkí prezidenti typicky navštevujú ako prvú, mal Biden len videočet.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Naposledy do Bieleho domu na oficiálnu návštevu pozvali Petra Pellegriniho, nie dlho po tom, čo prebral po Robertovi Ficovi premiérsku stoličku. Donaldovi Trumpovi doniesol ako darček bejzbalovú palicu vyrobenú slovenskou firmou so slovenským znakom a menom jeho trénera z univerzity, ktorý mal slovenský pôvod.

Mohlo by vás zaujímať: