Tip na článok
Sátor (na snímke vľavo v žltej bunde) chodieval s kamarátmi z podsvetia na zimné dovolenky do rumunských hôr. Vpravo s dcérou Jessi, z ktorej je dnes dospelá žena.

Je Sátor mŕtvy? Partnerka mafiánskeho bosa odovzdala polícii jeho doklady

Kto vydal mafiánovi Sátorovi osobné doklady na cudzie meno? Už aj polícia prestáva veriť, že ho niekedy nájde. Zmizol pred štrnástimi rokmi.

Galéria k článku (3 fotografie )
V Rumunsku: Sátor v žltej bunde na lyžovačke. Bol tam aj svedok na úteku Kristián Kádár.
Raiszovci:Telá bratov, druhý a tretí zľava, našli na pozemku Lehela H. Kristián Kádár, ktorý na ne políciu naviedol, zmizol bez stopy.
Príbuzní: Koncom minulého roka polícia odobrala vzorky DNA Sátorovým deťom. Na fotografii Sátor s dcérou Jessi. Dnes je z nej dospelá žena.

Niekdajší obávaný bos dunajskostredského podsvetia Ľudovít Sátor je nezvestný od augusta 2012. Polícia však nedávno vydala rozhodnutie, z ktorého je zrejmé, že Sátora už nepovažuje za utečenca pred spravodlivosťou.

Podľa nej sa neukrýva, nekontaktuje sa s rodinou a neexistuje tak obava, že by utekal pred spravodlivosťou. Podľa tohto dokumentu sa už proti mafiánovi nevedie konanie ako proti ušlému. Znamená to, že padnú aj všetky obvinenia, ktoré mal na konte, a jeho prípady sa uzavrú bez trestu?

Vrátené doklady

Ľudovít Sátor zmizol pred štrnástimi rokmi. V roku 2000 po ňom dunajskostredská polícia vyhlásila pátranie. Sátor dokonca počas policajnej razie na ranči neďaleko Galanty ušiel policajtom priamo spred nosa. Statok síce obkľúčili kukláči, no jedna úniková cesta zostala na počudovanie nestrážená.

Vyzerá to, ako keby Sátora pred prichádzajúcimi policajtmi niekto varoval. Miestni tvrdili, že pátranie bolo viac-menej formálne. Sátor, ktorý mal byť podľa úradov „najhľadanejší zločinec“, sa totiž, ako tvrdia jeho blízki, bežne pohyboval po Dunajskej Strede.

Vedeli dokonca, v akých bytoch býval, na akých autách jazdil. Chytiť ho mohli niekoľkokrát, v Komárne ho dokonca policajti mali na dohľad - a predsa ho nechali odísť.

Na „úteku“ sa jeho družke narodilo ich spoločné dieťa. Sátor sa stretával aj s deťmi z predchádzajúcich vzťahov, brával ich na zahraničné dovolenky, na lyžovačky do Švajčiarska či Rakúska, dával im darčeky k sviatkom a na Vianoce. S kamarátmi z podsvetia chodieval na zimné dovolenky do rumunských hôr.

V roku 2011 sa však rodine prestal ozývať. Neposlal darčeky, neprišla ani pohľadnica k Vianociam. Naposledy sa objavil na zabíjačke u kamaráta v dedine Jelka. Po niekoľkých týždňoch bez kontaktu jeho blízki boli ochotní aj nahlas pripustiť, že Sátor je zrejme mŕtvy. Telo sa však doteraz nenašlo a polícia ho oficiálne vyhlásila za nezvestného.

Menším prekvapením bolo, že jeho družka a matka jeho tretieho dieťaťa nedávno odovzdala štátnym orgánom doklady, ktoré vraj hľadaný zločinec používal na úteku. Podľa našich informácií bol medzi nimi aj jeden vystavený na cudzie meno. Sátor vraj dokonca vlastnil služobný preukaz Slovenskej informačnej služby. Či bol pravý, alebo falošný, nevedno.

Policajnému zboru sme zaslali otázky týkajúce sa spomínaných dokladov. Zaujímalo nás či išlo o falzifikáty, alebo ich Sátorovi vydal niektorý zo štátnych orgánov. Ľudia zo Sátorovho okolia totiž svojho času tvrdili, že mafián mal čosi spoločné s tajnou službou.

Oficiálne miesta existenciu týchto dokladov nepopreli, ale vyjadrenie bolo stručné. „K tejto otázke sa vzhľadom na možné zmarenie vyšetrovania nebudeme vyjadrovať,“ napísala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Čítajte viac:

Našli policajti telo bosa? Rodinu Ľudovíta Sátora požiadali o odobratie vzoriek DNA

Zastavia sa kauzy?

„Živé vyšetrovanie pokračuje v prípadoch vraždy bratov Raiszovcov a v prípade desaťnásobnej vraždy pápayovcov v Dunajskej Strede,“ dodala Andrea Dobiášová. Sátor je totiž obžalovaný z toho, že si objednal hromadnú vraždu gangu Tibora Pápaya. Pri streľbe v marci v roku 1999 vtedy okrem hlavy gangu traja strelci zabili aj ďalších deväť členov dunajskostredského podsvetia.

Z účasti na masakri pápayovcov prokuratúra obžalovala aj bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov. Tí podľa vyšetrovateľov mali zohnať samopaly a schovávať podozrivých zabijakov. Bratia však po prepustení z väzby krátko pred rozlúsknutím prípadu v roku 2008 zmizli. Naposledy ich videla rodina na obede u matky, odkiaľ išli na stretnutie.

Pred nákupným centrom v Dunajskej Strede prestúpil Szilárd do terénneho Mercedesu svojho brata Csabu. V dedine Vrakúň sa mali stretnúť s človekom z dunajskostredského podsvetia. Ich zakopané telá našli na jar 2011 na pozemku miestneho podnikateľa Lehela H. Policajtov na stopu naviedol ďalší miestny mafián Kristián Kádár, ktorý sa dodnes ukrýva pred spravodlivosťou a polícia po ňom pátra.

Masaker pápayovcov z roku 1999, ktorý si údajne objednal Sátor, je stále živý prípad a prokuratúra vraj koná. „V uvedenej trestnej veci sa dozorový prokurátor oboznamuje s vykonanými dôkazmi, po ich vyhodnotení bude rozhodnuté o ďalšom postupe. Krajská prokuratúra Trnava eviduje v súvislosti s uvedenou osobou ďalšie tri trestné veci, ktoré sú toho času prerušené pre neprítomnosť obvineného Ľudovíta S.,“ napísal hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Mojmír Huna.

Rovnako stále živé je vyšetrovanie úkladnej vraždy bratov Raiszovcov, o ktorom zatiaľ nechce detailne informovať dozorujúci Úrad špeciálnej prokuratúry.

Fakt však je, že ak už polícia rozhodla, že zastavuje konanie proti ušlému, zrejme budú podobne reagovať v prípade Sátora aj ostatné orgány, teda prokuratúra. Nie je vylúčené, že rodina požiada o vyhlásenie Sátora za mŕtveho.

VIDEO Plus 7 Dní