Vedci a odborníci na divú zver pridali včely na zoznam druhov, ktoré sú odsúdené na zánik v blízkej budúcnosti, ak ľudstvo neurobí niečo pre ich záchranu. Na stretnutí Royal Geographic Society v Londýne vyhlásil Earthwatch Institute včely za najcennejší druh na planéte.

Význam včiel

Existuje viac ako 20 000 druhov včiel. Drvivá väčšina z nich nežije v úľoch. Ich veľkosť je v rozpätí od 2mm do 4cm. Približne 75% plodín, ktoré sú určené na výrobu potravín, produkujú semená a plody slúžiace na konzumáciu. Živia tisíce živočíšnych a vtáčích druhov. Ich kvety sú úplne alebo čiastočne opeľované. 

Podľa správ Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) by pokles populácie včiel mal nepriaznivý vplyv na hlavné plodiny, ako je káva, kakao, mandle, paradajky a jablká.

Strata včiel by mala pre ľudstvo katastrofálne následky. Vzťah medzi včelami a kvitnúcimi rastlinami je jeden z najharmonickejších a najrozsiahlejších vzájomných kooperácií na planéte. Vznikol takmer pred 100 miliónov rokov a vďaka nemu sa môžeme tešiť z rozmanitosti druhov.

Bezplatný dar od prírody

Ako je všeobecne známe, včely stoja aj za najstarším a najzdravším sladidlom – medom. Len jeho celkový vývoz bol v roku 2009 v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Peňažná hodnota svetových plodín, ktoré sú priamo závislé od včiel, sa pohybuje v rozpätí 235 až 577 miliárd dolárov ročne. Môžeme ich v podstate považovať za bezplatný dar ľudstvu od prírody. Spoliehať sa na umelý proces, je podľa vedcov a odborníkov nemožné. Jediným východiskom je ich záchrana a podpora procesu, ktorý vedie k prirodzenému opeľovaniu.

Odlesňovanie, pesticídy i mobily

Neustále rastúca a rozvíjajúca sa populácia viedla k používaniu rôznych metód, ktorými chceme za každú cenu zvýšiť zisk a výrobu. Vo veľkom odlesňujeme a poľnohospodári namiesto prírodných hnojív  využívajú pesticídy. Až 40% opeľovačov, bezstavovcov, najmä včiel týmto zásahom do prírody čelia úplnému vyhynutiu.

Prenos škodcov a patogénov z iných oblastí v dôsledku globalizácie ovplyvnil do vysokej miery populáciu včiel. Rovnako nepriaznivý účinok majú na ne aj mobily. Federálny technologický inštitút vo Švajčiarsku tvrdí, že opeľovače sú dezorientované vlnami, ktoré sa šíria počas hovorov, uvádza portál Themindunleashed.

Včela
Včela
Zdroj: Shutterstock

Riešenie

Bezprostrednou nevyhnutnosťou je úplný zákaz používania toxických pesticídov, najmä neurotoxínov a návrat k prírodným alternatívam. Je nevyhnutné podporovať obnovenie postupov šetrných k životnému prostrediu. Poľnohospodári si musia byť vedomí toho, ako sú včely potrebné a prospešné pre plodiny.