Z Bruselu píše reportérka PLUS 7 DNÍ Anna Mogilevskaia

Kuloárne informácie sa potvrdili. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok prišiel na mimoriadny samit lídrov Európskej únie. Do Bruselu priletel z Paríža s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Na rokovaní so slovenským premiérom Eduardom Hegerom oficiálne požiadal o dodanie stíhačiek MiG-29 na účely obrany pred ruskou agresiou.

Zelenskyj na samite dostal k dispozícii štyri kolá priamych rokovaní s premiérmi a prezidentmi, rozdelení boli do štyroch skupín. Dočasne poverený slovenský premiér bol v skupine spolu s predstaviteľmi Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska a Lotyšska.

FOTO nájdete v GALÉRII >>

Po skončení rokovaní Heger uviedol, že Zelenskyj ich informoval o súčasnej situácii na Ukrajine. V najbližších týždňoch podľa jeho slov očakávajú zintenzívnenie ruskej ofenzívy.

„Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde,“ uviedol Heger.

Už keď sa premiér rozprával so slovenskými novinármi v lietadle z Bratislavy do Bruselu, bolo zrejmé, že na samite môže byť vyslovená požiadavka na dodávku bojových letúnov z portfólia slovenskej armády. „Áno, určite to bude predmetom diskusie,“ avizoval.

Predseda vlády tiež odpovedal na otázku, či v čase, keď je iba dočasne povereným premiérom a jeho vláda nemá parlamentnú legitimitu, je oprávnený rokovať o takej vážnej dohode pre obranyschopnosť Slovenska. „Myslím si, že pomoc Ukrajine je v národnom záujme Slovenska z hľadiska bezpečnosti, z hľadiska prosperity a podobne. Vláda má právo, ale aj povinnosť o tom rokovať. To, či potom bude môcť dôjsť ku konečnej pomoci, sa dá veľmi jednoducho vyriešiť s pani prezidentkou a potom aj v parlamente,“ uviedol.

Narážal na skutočnosť, že vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, má oklieštené právomoci a vážne rozhodnutia musí konzultovať s hlavou štátu. „Táto vôľa z našej strany je a myslím si, že každý poslanec si uvedomuje dôležitosť národných záujmov,“ uzavrel Heger.

Či a kedy dôjde k dodávke slovenských migov na Ukrajinu, zatiaľ nevedno. Heger však povedal, že vláda má záujem „o čo najrýchlejšie ukončenie rokovaní“. Závisí to aj od rokovaní s Úniou. Lietadlá by totiž Slovensko dodalo v rámci európskeho mechanizmu, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre ruskou agresiou sužovanú krajinu.

Vlani v auguste došlo k rozhodnutiu o uzemnení slovenských migov. Ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky prevzalo Česko a Poľsko. Objednanú máme už náhradu za zastaralé stroje ruskej proveniencie, ide o americké letúny F-16. Prvé by mali byť dodané v druhom štvrťroku budúceho roka.