Tip na článok
Ostal sám: Smer Vladimíra Jánoša hodil cez palubu. Za týranie ženy a dcéry mu hrozí sedem až pätnásť rokov väzenia.

Je to vôbec normálne? Jánoš mal zbrane, hoci sa liečil na psychiatrii!

Poslanec Vladimír Jánoš si doma držal slušný arzenál zbraní. Napriek tomu, že bol liečený na psychiatrickú poruchu.

Prokuratúra potvrdila, že poslanec za Smer Vladimír Jánoš, ktorý sa pred pár dňami vzdal svojho mandátu, sa v lete 2012 liečil na psychiatrii.

Napriek tomu mu zostal zbrojný pas aj niekoľko zbraní, ktoré mu po obvinení z týrania manželky a dcéry pred dvomi týždňami odobrali. Išlo o tri samopaly, ktoré mal Jánoš na „športové účely“. Kde a ako s nimi športoval, sa nám zistiť nepodarilo.

Prečo mal ešte zbrane?

Po tragédii v Devínskej Novej Vsi, keď psychicky nestabilný Ľubomír Harman v auguste 2010 s automatickou puškou Sa vzor 58 zastrelil sedem ľudí a potom aj seba, vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic inicioval nariadenie, podľa ktorého každý držiteľ zbrojného preukazu musí prejsť psychotestom.

Všetci ľudia so zbraňami tohto typu museli prejsť cez psychológa do konca apríla 2012. Teda aj vtedajší poslanec Vladimír Jánoš. Už o pár mesiacov sa však liečil na panickú poruchu. Tá sa prejavuje úzkostnými stavmi a môže sa prejavovať depresívne, ale aj zvýšenou agresivitou s tendenciou útočiť.

„Obvinený bol riadne liečený na psychiatrickú poruchu v lete roku 2012,“ uviedla krajská trenčianska prokurátorka Dagmar Budínska. Aj tým sa snažila presvedčiť krajský súd, aby Jánoša predsa len preventívne poslal do väzby, kde by čakal na koniec vyšetrovania týrania vlastnej manželky a dcéry.

Čítajte viac:

Manželka exposlanca Jánoša: Prečo neverí policajtom?

Oslovili sme políciu, ako je teda možné, že Jánoš držal doma celkom slušný arzenál - útočnú pušku Sa 58, ako mal Harman, samopal kalašnikov vzor 47 a malý samopal Škorpión vzor 61. A to napriek tomu, že bol liečený.

„Lekár, držiteľ zbrojného preukazu ani prokuratúra neoznámili správnemu orgánu, že došlo k zníženiu alebo strate zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti menovaného. Pretože správny orgán nemal takúto informáciu, nemohol vo veci konať,“ uviedla trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová s tým, že lekár je povinný takéto veci do piatich dní hlásiť. Klinický psychológ Robert Máthé vysvetľuje: „V zákone sú uvedené kontraindikácie na vydanie zbrojného preukazu. Ak lekár také niečo zistí u pacienta, mal by na to upozorniť pacienta a zároveň políciu,“ hovorí Máthé.

Podľa neho ošetrujúci lekár vie, či pacient má, alebo nemá zbrojný preukaz. „Pri diagnostike pacienta sa vždy pýtame na jeho prácu, ale aj na to, či má vodičský, alebo zbrojný preukaz, lebo sa predpisujú napríklad utlmujúce lieky, ktoré by mohli ovplyvniť pacienta. Takže lekár by o zbrojnom preukaze mal vedieť,“ uzatvára Máthé.

Polície sme sa preto opýtali, či v tejto súvislosti nebudú preverovať, či náhodou nedošlo k porušeniu zákona. „Tieto skutočnosti sa preverujú,“ potvrdila Antalová. Ak sa zistí, že Jánoš mal doma zbrane nezákonne, tak k obvineniu z týrania by mu mohli prišiť aj nedovolené ozbrojovanie.

Čítajte viac:

Jánošovej zástupca o obvinení z minulosti: Pre toto ho stiahla

Stále na slobode

Predminulý pondelok prievidzská okresná sudkyňa Beáta Gešvantnerová rozhodovala o väzbe pre Jánoša, ktorú žiadala prokuratúra. Tá sa totiž obávala, že Jánoš môže utiecť, ovplyvňovať svedkov, alebo dokonca pokračovať v týraní manželky a dcéry. Sudkyňa Jánoša vypočúvala šesť hodín.

Svojím spôsobom uznala, že môže byť najmä pre manželku a dcéru nebezpečný, ale zase nie až tak, aby ho poslala za mreže. Namiesto toho mu dala kauciu dvadsaťtisíc eur, zákaz vycestovať do zahraničia, nesmie volať ani písať esemesky a maily manželke ani dcére a nesmie sa k nim priblížiť na menej ako päť metrov.

Kauciu i slovnú záruku zložila Jánošova sestra. Prokuratúra sa vo veci odvolala na krajský súd, no ten sťažnosť prokuratúry odmietol a Jánoša na slobode nechal. „Záruka od sestry, ktorá má k nemu blízky citový vzťah a pozná ho veľmi dobre, je dostatočná. Rovnako aj určené náhradné podmienky väzby,“ uviedol krajský sudca Jozef Janík pri vysvetľovaní, prečo Jánoša predsa len neposlali za mreže.

Ochrana

Prokuratúra chcela poslať exposlanca preventívne za mreže, lebo podľa nej je ohrozená bezpečnosť jeho ženy a dcéry alebo by mohol ujsť, lebo už raz sa vyšetrovaniu vyhýbal vymyslenou práceneschopnosťou.

„Obvinený stratil svoje spoločenské postavenie, je pod neustálym stresom, a preto za určitých okolností môže stratiť kontrolu nad svojím správaním,“ tvrdí prokurátorka Budínska. Ako dodáva, tak Jánoš bol agresívny ešte krátko pred Vianocami, keď vykopol dvere na byte a roztrhol retiazku na dverách. „Nebezpečné správanie bolo iba nedávno,“ prizvukovala prokurátorka na súde.

Sudcovia jej dôvody nezobrali. Samotný Jánoš pred súdom vyhlásil: „Nemám kam ujsť, nemám sa kde skrývať a s plnou zodpovednosťou budem dodržiavať všetky nariadenia súdu tak, ako som ich dodržiaval doteraz.“ To súdu stačilo. A tak sa o bezpečnosť Jánošovej manželky Ivety a ich dvanásťročnej dcéry postará polícia, ktorá doterajšie opatrenia „musela prehodnotiť“, ako povedala hovorkyňa Antalová.

Čo všetko pre matku a dcéru Jánošové robia, však nechcela povedať. Pýtali sme sa teda, či sú vo všeobecnosti na ochranu ľudí vyčlenené nejaké špeciálne útvary. „Nemôžeme konkretizovať, v akých situáciách, ale pri krátkodobej ochrane sa využívajú príslušníci polície príslušného útvaru,“ dodala Antalová.

Zaujímali sme sa aj o to, koľko to bude stáť daňových poplatníkov. Aj tu však bola polícia veľmi strohá. „Vyčíslenie nákladov spojených s ochranou v podobných prípadoch je síce teoreticky možné, ale bežne sa nevykonáva,“ uzavrela krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Rozčarovaný

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po rozhodnutí krajského súdu o stíhaní Jánoša na slobode nezakrýval svoje rozčarovanie. „Dôvody na väzbu boli jasné,“ uviedol. Preto vyhlásil, že podá podnet pre ministra spravodlivosti, aby podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd. Do uzávierky čísla však tento podnet na ministerstvo spravodlivosti neprišiel.

VIDEO Plus 7 Dní