Tip na článok
Dobrý biznis: Jedna kytička stojí euro i dve. Práve pre nájazdy zberačov bol zber snežienok v deväťdesiatych rokoch zakázaný.

Je trhanie snežienok naozaj zakázané? Vieme, kde sa zbierať smú

Na predavačov snežienok sa nepozerajte ako na kriminálnikov, zbierať ich nie je už roky trestné. Záleží však na tom kde.

Stala sa z toho už tradícia. Jar na Slovensku sa počíta od chvíle, keď na uliciach začnú postávať predavači snežienok. Kytička pôvabných bielych kvetov stojí jedno až dve eurá, no nie každý sa ju odváži kúpiť. Dôvodom sú obavy z účasti na trestnej činnosti.

V časti verejnosti dodnes pretrváva presvedčenie, že snežienka je zákonom chránená a jej trhanie a predaj - a teda aj nákup - sú prečinom voči zákonu, ktorý sa trestá mastnou pokutou. Pravda, istý čas to tak bolo.

Ustanovenie, ktoré chránilo snežienky pred nájazdmi samozvaných „kvetinárov“, začalo platiť v roku 1999 a podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana to „zapríčinil masívny zber kvetov najmä pred Medzinárodným dňom žien“.

Podľa predchádzajúcej právnej normy hrozila za nepovolený zber pokuta dvesto korún. Trhanie snežienky však už nie je trestné od roku 2003. Pravdaže, záleží na tom kde.

Sledujte tabule

Čo teda hovorí zákon? „Pre snežienku jarnú už dlhší čas neplatí, že je typickou chránenou rastlinou, ktorú je prísne zakázané zbierať všade tam, kde prirodzene rastie. Snežienky sa smú trhať v záhradách, na lúkach, v lesoch, hájoch a iných oblastiach do 3. stupňa ochrany,“ objasňuje Stano.

V chránených územiach Slovenska s 3. až 5. stupňom ochrany - teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách a iných chránených areáloch - jej zbieranie a rovnako zber ďalších rastlín vrátane ich plodov sú zakázané. Tento zákaz sa pritom vzťahuje nielen na cibule a semená, ale aj na samotné kvety snežienok.

„Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur,“ upozorňuje hovorca. Natrhať si snežienky je teda dovolené, ale treba si dať pozor, aby pochádzali z voľnej prírody maximálne v prvom a druhom stupni ochrany územia. A ak snežienky vyrástli napríklad v záhrade, je dovolené ich natrhať bez postihov. Pravdaže, ak vás nechytí majiteľ.

A ako spoznať, či ste ešte na území s druhým, alebo už s tretím stupňom ochrany? Turisti vedia, že tabuľa, ktorá to oznamuje, stojí pri každom oficiálnom vstupe do lesa, občas na ňu natrafíte ešte aj počas prechádzky. I preto je dobré chodiť po vyznačených trasách. Ak si nie ste istí, je dobré overiť si stupeň ochrany na stránke uzemia.enviroportal.sk.

Aktuálny zoznam chránených živočíchov a rastlín zasa nájdete na portáli zbierka.sk pod číslom 579/2008. Vymenúva všetky druhy vrátane spoločenskej hodnoty, čo je, laicky povedané, výška pokuty, ktorú by ste museli zaplatiť, ak ich u vás nájdu.

Len pre zaujímavosť, najdrahšie - vyše 233 eur - by vás vyšla napríklad nenápadná, no veľmi vzácna mäsožravá rastlina aldrovandka pľuzgierkatá, hľuzovec Loeselov či vstavačovce - krvavočervený alebo žltý. Zbierať sa neoplatí ani jesienku piesočnú, za ktorú hrozí pokuta takmer 166 eur.

Na čučoriedky bez hrebeňa

Do lesa sa však nechodí len na snežienky. Oveľa zaujímavejším artiklom sú lesné plody. V ich prípade platí podľa Maroša Stana to isté - ich zber, ak ich nechráni špeciálny zákon, reguluje miesto výskytu. Teda pozor na označenia typu národný park, prírodná rezervácia, národná prírodná rezervácia, prírodný park, národný prírodný park, chránená krajinná oblasť či chránený areál.

„Zákaz zbierať lesné plody - čučoriedky, lesné jahody, maliny a huby - platí v 3. až 5. stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tam nachádzajú. Na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a v rozpore s ochranou prírody,“ hovorí Stano.

Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tam je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.

„Za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta až do výšky zhruba 66 eur a odobratie nazbieraných lesných plodov. Za porušenie tohto zákazu vo väčšom rozsahu však hrozí pokuta až 3 320 eur,“ dodáva. Áno, to však stále dostatočne neodrádza nájazdníkov s čučoriedkovými hrebeňmi, ktorí svojou pažravosťou často zničia celé kríky.

Mimochodom, za formulkou „ochrana prírody“ sa skrývajú celkom pragmatické dôvody. Totiž, kým pre človeka sú čučoriedky či lesné jahody len vítaným spestrením jedálneho lístka a maškrtou, pre lesnú zver sú nevyhnutnosťou na prežite.

Najmä pred zimou, keď potrebujú doplniť tukové zásoby, je pre ne cukor z lesných plodov významným zdrojom energie. A ak ho nemajú? Potom putujú bližšie k ľuďom a hľadajú ho tam. Medvedie návštevy smetiakov pri chatách, ba i na sídliskách v blízkosti hôr sú dnes úplne bežné. Rovnako ako ich útoky na človeka.

Snežienka jarná

Najhojnejšie sa vyskytuje v juhovýchodnej a južnej Európe a západnej Ázii. Patrí medzi trvalky a ak má priaznivé podmienky, môže dosiahnuť výšku až dvadsať centimetrov. Kvitnúť začína koncom februára a vydrží až do marca.

Zaujímavosťou je, že krehké biele kvety s tromi okvetnými lístkami lemovanými zeleným pásikom dokážu rozkvitnuté odolať aj desaťstupňovým mrazom. Snežienky sú krásne, ale jedovaté - obsahujú nebezpečné alkaloidy. Najjedovatejšia je cibuľa. Jej prípadné požitie spôsobuje silné hnačky, vracanie a žalúdočné problémy.

VIDEO Plus 7 Dní