Tip na článok
Vľavo Štefan Halčin, po ktorom ostalo osem sirôt. Vpravo Lukáš Halčin, ktorého zadržali v Chicagu.

Jeden z aktérov tragickej bitky z Lendaku skončil v putách v Chicagu

Lukáš Halčin, jeden z trojice kamarátov z Lendaku, ktorí dobili otca rodiny a spokojne si nažívajú v Chicagu, je v policajnej cele.

Galéria k článku (4 fotografie )
Americký sen: Lukáš Halčin sa neskrýval.
Pátranie Interpolu: Lukáša Halčina zadržali v Chicagu.
Miesto smrti: Tu trojica mladíkov dobila Štefana Halčina na smrť.

V máji týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil na prípad z roku 2003, v ktorom sú hlavnými aktérmi traja, vtedy sedemnásťroční kamaráti z Lendaku. Mladíci v chladný októbrový večer v dedine pod Tatrami dobili otca ôsmich detí, ktorý neskôr na ulici uprostred dediny zomrel. Za všetkým bolo vtedajších tisíc korún, teda približne tridsaťtri eur, ktoré im za zbitie štyridsaťdvaročného Štefana Halčina sľúbil ďalší kamarát. Nasledoval útek do USA.

Týždenník PLUS 7 DNÍ na trojicu mladíkov upozornil pred niečo viac ako troma mesiacmi. Zistili sme, že si v pohode užívajú svoj americký sen v Chicagu v štáte Illinois. Úspešný výsledok pátrania však na seba nenechal dlho čakať.

Pátranie Interpolu: Lukáša Halčina zadržali v Chicagu. Foto: internet

V pátraní Interpolu

Mladíci z Lendaku, hľadaní Interpolom pre bitku s následkom smrti otca ôsmich detí, pokojne žijú v Spojených štátoch. Takto sa začínal článok, ktorý sme uverejnili začiatkom mája. Reč bola o troch kamarátoch Lukášovi Halčinovi, Štefanovi Koščákovi a Stanislavovi Majerčákovi.

Ich mená totiž nájdete na oficiálnych internetových stránkach medzi najhľadanejšími zločincami na svete. Do celosvetového pátrania ich slovenskí policajti zaradili v roku 2011. V malej dedine pod Tatrami už vtedy azda neexistoval jediný človek, ktorý by nevedel, kde sa mladíci zdržiavajú. Policajtom to však akoby bolo jedno. Trojicu bitkárov obvinili z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného formou spolupáchateľstva a trestného činu výtržníctva a to bolo všetko.

Prokuratúra reagovala na ich pátranie spôsobom, ktorý pozostalých po Štefanovi Halčinovi určite neuspokojil. „Boli vykonané všetky možné zákonné postupy s cieľom zabezpečenia mladíkov na súdnom konaní. Príkaz na zatknutie, európsky zatýkací rozkaz, kontakt a spolupráca Policajného zboru s medzinárodnými policajnými zložkami,“ povedal nám hovorca prokuratúry Marián Spišák.

Vdova Helena Halčinová to komentovala len jednou vetou: „Už ani neverím, že sa niekedy dočkám spravodlivosti.“ Veď od apríla 2004, keď Okresný súd v Kežmarku obžaloval troch kamarátov a mladíci sa pred sudcom ku všetkému priznali, sa prípad takmer vôbec neposunul. Útočníci si svoje tresty doteraz neodpykali, a tak sa reakcii pani Halčinovej nikto nemôže čudovať.

Americký sen: Lukáš Halčin sa neskrýval. Foto: facebook.com

Porušil predpisy

Na dôvere k polícii a k pátraniu po útočníkoch na svojho manžela nepridal Helene Halčinovej ani fakt, že mladíci sa celé tie roky vôbec neskrývali. Za dve hodiny surfovania po internete sme zistili, že žijú v Chicagu v americkom štáte Illinois a získali sme množstvo aktuálnych fotografií. Po uverejnení nášho článku sa veci konečne pohli.

„Máme informáciu o tom, že jedného slovenského občana kontrolovala hliadka v Illinois pre porušenie dopravných predpisov. Ministerstvo spravodlivosti teraz sumarizuje extradičné dokumenty, ktoré sú potrebné k žiadosti o extradíciu,“ prezradil nám hovorca ministerstva spravodlivosti Pavol Kubík. Podľa našich informácií je zadržaným Slovákom Lukáš Halčin, jeden z trojice kamarátov, na ktorého sme upozornili aj s miestom jeho pobytu.

Halčin žije v Chicagu aj s priateľkou a malým dieťaťom. Zostáva už len dúfať, že slovenským orgánom sa podarí dostať ho na Slovensko a vdova s ôsmimi deťmi sa konečne aspoň v jeho prípade dočká spravodlivosti. A časom sa azda podarí zadržať aj ďalších dvoch utečencov Štefana Koščáka a Stanislava Majerčáka, ktorí sú podľa viacerých zdrojov tiež v Chicagu.

VIDEO Plus 7 Dní