Tip na článok

Jeden čihi, druhý hota: Vládna koalícia má v amnestiách chaos

Rozhorí sa v koalícii ďalšia vojna kvôli Mečiarovym amnestiám? Koaličné strany predkladajú svoje predstavy, ktoré si navzájom odporujú, Podporí Most- Híd návrh opozičného poslanca Jána Budaja? Aké riešenie podporia národniari? A ako toto dopadne?

Galéria k článku (6 fotografií )
Ústavný právnik Peter Kresák
Diskusia: Vladimír Mečiar k téme amnestií
Vladimír Mečiar prichádza do štúdia TA3.

Podpredseda poslaneckého klubu strany Smer-SD Miroslav Číž v nedeľu tvrdil, že zrušenie amnestií je právne nemožné. O deň neskôr jeho stranícky šéf Robert Fico povie, že koalícia v stredu predloží ústavné riešenie, ako je možné amnestie Vladimíra Mečiara zrušiť. Údajne to pôjde kombináciou ústavných zmien a hlasovania v parlamente.

Ústavný súd by mal podľa Roberta Fica dostať kompetenciu, aby rozhodol o zrušiteľnosti amnestií ešte pred hlasovaním poslancov v národnej rade.

Ficov návrh je vadný

Právnik Peter Kresák z Mosta-Híd v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ tvrdí, že Ficov návrh je "vadný". Robert Fico zase tvrdí, že ak poslanci pristúpia na jeho návrh, ktorý mieni prezentovať v stredu ráno pred zasadaním vlády, do týždňa môže byť problém amnestií vyriešený. V každom prípade však toto nečakané rozhodnutie premiéra vzalo vietor z plachiet opozičnému poslancovi Jánovi Budajovi (OĽaNO).

„Ak by sme pripustili, že Ústavný súd SR má vopred posúdiť návrh, ktorý následne bude alebo nebude môcť prijať národná rada, dostávame sa do rozporu s článkom 72 ústavy, ktorý hovorí, že NR SR je jediný ústavodarný a zákonodarný orgán, s jej článkom 73, odsek druhý, ktorý obsahuje zákaz imperatívneho mandátu a žiada aby poslanci vykonávali svoj mandát osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a neboli viazaní príkazmi a tiež aj s článkom 152, ktorý deklaruje ,prezumpciu' ústavnosti právnych predpisov,” argumentuje poslanec Mosta Híd Peter Kresák.

O téme amnestií, o prípadných trestnoprávnych dôsledkoch ich zrušenia, ale aj o tom, či o zrušenie amnestií vôbec stojí samotná obeť únosu Michal Kováč mladší, si prečítate v rozhovore s Petrom Kresákom v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní