Štyroch ľudí zatkla NAKA ešte včera v súvislosti s podvratnou činnosťou pre Ruskú federáciu. Má ísť o bývalého pracovníka SIS, človeka z ministerstva obrany aj „alternatívneho novinára“ Bohuša Garbára píšuceho pre Hlavné správy. Slovensko v reakcii na to vyhostilo aj troch ruských diplomatov.

Za päťsto

Šokujúce video, na ktorom vypláca ruský rozviedčik Sergej Solomasov úplatok Garbárovi, zverejnil Denník N. Garbár v ňom Solomasova presviedča, že by sa mohol dostať aj k ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a bude sa tváriť proamericky. To však Rus zamieta a chce od Garbára, aby zohnal skôr asistentov alebo niekoho nižšie postaveného s prístupom k utajovaným skutočnostiam. Na to mu dáva päťsto eur pre novonaverbovaného a päťsto pre neho.

Darca

Meno Bohuš Garbár sa nachádza aj na zozname darcov Kotlebovej ĽSNS z roku 2016. Táto osoba mala strane darovať až 10-tisíc eur. O dva roky neskôr sa však už presunul ďalej. Meno Bohuš Garbár totiž  figuruje aj na zozname darcov ďalšej strany, ktorá kandidovala do volieb. Ide o Národnú koalíciu, ktorú zakladal Sergej Kozlík. Garbár jej mal v roku 2018 dať 4,5-tisíca eur.

Pred ostatnými voľbami uzavrela Národná koalícia už pod vedením Slavěny Vorobelovej memorandum s ĽSNS o spolupráci „národných a kresťanských“ strán. Nakoniec kandidovala len Vorobelová a jeden ďalší člen, keďže ich z Národnej koalície vylúčili a ministrana memorandum zrušila.

Nová predsedníčka Národnej koalície o Garbárovi informácie nemá, potvrdila dar zo 14. mája 2018 a odkázala nás na bývalú predsedníčku Vorobelovú. 

ĽSNS: Nič sme o jeho činnosti nevedeli

"Nevieme sa k činnosti ani zadržaniu p. Garbára vyjadriť. Nie sme s ním v kontakte už niekoľko rokov. O jeho činnosti sme nevedeli a ani sme nemohli vedieť, keďže podľa medializovaných informácií jeho spolupráca s ruskými službami začala v roku 2021," reaguje hovorca a podpredseda Kotlebovej strany, Martin Beluský. Ako však dodáva, bolo to teda niekoľko rokov od ich posledného kontaktu. Garbár potom spolupracoval s Hlavnými správami. "Ani s týmto portálom sme už dlhoročne nemali žiadne kontakty, o čom svedčí aj to, že o činnosti našej strany informovali veľmi málo a nie veľmi pozitívne," doplnil Beluský.