Návrh zákona na registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia bude v najbližšom čase riešiť ukrajinský parlament. Podľa The Kyiv Independent má návrh šancu na úspech. V ukrajinskej armáde totiž bojuje množstvo LGBTI+ vojakov a vojačiek a zákonodarcovia chápu, aké je pre nich oficiálne uznanie ich zväzkov dôležité. Predkladateľka, poslankyňa Inna Sovsun, zverejnila aj niekoľko príbehov LGBTI+ ľudí, ktorí majú strach z toho, že ak im partnera či partnerku zrania v boji, nebudú za nimi môcť ísť do nemocnce alebo, ak ich nebodaj zabijú, nebudú ich môsť pochovať. „Som presvedčená, že ako spoločnosť musíme napraviť túto nespravodlivosť, kvôli ktorej majú niektorí občania menšie práva,“ dodala pre The Kyiv Independent Sovsun.

Homofóbia je ruská propaganda

Podľa nej podporuje schválenie civilného zväzku LGBTI+ párov 56 percent Ukrajincov. A dodáva, že homofóbia je pozostatkom ruského a sovietskeho vplyvu, ktorého sa musí Ukrajina zbaviť.

„Homofóbne nálady sú tu väčšinovo chápané ako prejavy ruskej propagandy,“ dodáva bývalý poslanec slovenského parlamentu Martin Poliačik, ktorý sám predložil niekoľko podobných návrhov. „U nás sa zatiaľ hybridnej ruskej operácii "Aliancia za rodinu" výborne darí,“ komentuje stav na Slovensku Poliačik.

U nás „dôverníci“

Ani po teroristickom útoku na Zámockej ulici, kedy útočník zabil dvoch LGBTI+ ľudí a po žiadostiach komunity o zlepšenie práv sa u nás nič dopredu nepohlo. Návrh zákona o registrovaných partnerstvách zmietol parlament zo stola. Argumentovali tým, že minister spravodlivosti Viliam Karas pripravuje nový zákon. Ten však LGBTI+ organizácie skritizovali ako ponižujúci, keďže ide o jednostranný akt, z partnerov robí akýchsi „dôverníkov“ a nespĺňa ani minimálny štandard ochrany ľudských práv párov rovnakého pohlavia.