Ako často ste s jednotkou vašej kandidátky Máriou Šofranko v kontakte?

Priebežne často, asi každý deň.

Bude s vami počas volebnej noci?

Asi ťažko. Nehovoril som s ňou o tom, ale čo viem o jej zdravotnom stave, tak asi nie. Možno keby sme ju mali niekde v Spišskej alebo v okolí, prišla by.

 

Ovplyvní jej zdravie nejako výkon jej mandátu?

Stíhala byť naplno v kampani v rámci decembra a želali by sme si, samozrejme, aby mohla byť aj teraz. Výkon mandátu závisí od toho, ako sa jej zdravotný stav bude vyvíjať. Pripadá mi však až amorálne, ak niekto na mňa tlačí, či ju teda stiahneme z kandidátky. To je, akoby mohli kandidovať do parlamentu len zdraví ľudia. Navyše, aby boli zdraví aj počas kampane, aj počas štyroch rokov. Naša kandidátka je zrkadlom Slovenska, zmestia sa na ňu kresťania, liberáli, veriaci aj neveriaci. Jednoducho Maťa Šofranko je teraz za tých chorých.

Preberali ste s ňou jej zdravotný stav predtým, ako ste ohlásili kandidátku? Prejavila nejaké obavy?

Vtedy mi čestne povedala, že ju v júni operovali na platničku. Mala by byť ešte v pokoji, ale že sa to postupne zlepšuje. Hovorila, že to vyzerá dobre, ale musí si dávať pozor. Vtiahli sme ju trochu viac do kampane, ako bolo zdravé.

Nie sú za jej stiahnutím aj nedorozumenia či konflikty s vami?

Nie, absolútne nemáme žiadne konflikty ani sme ich nikdy nemali. Bola zhrozená, keď sa napísalo, že by sme mali mať konflikty. Čo sa babe chcelo, to sa jej pri­snilo.

FOTOGRAFIE z archívov Márie Šofranko a z mítingu OĽaNO v Kežmarku si pozrite v galérii.