Tip na článok

Ježiško na úver: Slováci si neváhajú na darčeky požičať, aj keď sa im to nevyplatí

Na Vianoce sa netrochári. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ si bez rozmyslu nepožičiate na darčeky aj za cenu, že budete kvôli chvíľke radosti splácať oveľa vyššiu sumu. Aj Slováci to robia. Podľa odborníka je pritom pôžička na vianočné darčeky jedným z najhorších dôvodov zadlžovania sa.

Galéria k článku (25 fotografií )
Vianočný čas: S rastom ekonomiky sa zvyšuje i ochota Slovákov utrácať za darčeky, drahšie jedlo i vianočnú výzdobu.
Bohatý Ježiško: Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov predovšetkým svojim deťom.
Vianočný čas: S rastom ekonomiky sa zvyšuje i ochota Slovákov utrácať za darčeky, drahšie jedlo i vianočnú výzdobu.

Až 15 % Slovákov plánuje, že si v krátkom čase vezme pôžičku, okrem iného na nákup vianočných darčekov. Z prieskumu spoločnosti KRUK, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, ďalej vyplýva, že polovica (51 %) Slovákov síce má dosť peňazí na bežnú prevádzku domácnosti, ale väčšie výdavky im spôsobujú problémy. Vianoce tak môžu pre mnohých Slovákov znamenať ďalšie zadlženie.

Nákupná horúčka

S rastom ekonomiky sa zvyšuje i ochota Slovákov utrácať za darčeky, drahšie jedlo i vianočnú výzdobu a možno teda očakávať, že priemerné náklady na oslavy vianočných sviatkov v tomto roku prekročia hranicu 500 eur, čo je viac než polovica aktuálnej priemernej mzdy na Slovensku, ktorá predstavuje takmer 870 eur. Podľa údajov spoločnosti si ľudia najčastejšie požičiavajú sumy vo výške 400 až 800 eur, pričom dlh v tomto rozpätí majú skôr muži (59 %), než ženy (41 %).

„Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov predovšetkým svojim deťom. Často však za cenu zadlženia alebo následných problémov s bežnými výdavkami. Z našich skúseností zo susediacich krajín však vyplýva, že napríklad Poliaci sa s blížiacim koncom roku naopak snažia svoje záväzky vyrovnať a do nového roku vstúpiť s menšou finančnou záťažou,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti KRUK Markéta Kolářová.

Bohatý Ježiško: Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov predovšetkým svojim deťom.
Bohatý Ježiško: Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov predovšetkým svojim deťom.
TASR

Bohatý Ježiško: Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov predovšetkým svojim deťom. Foto: TASR

Neodolateľné a zradné

Predvianočný čas je tradične spojený aj s impulzívnymi nákupmi, motivovanými značnými zľavami, napríklad tzv. čierny piatok. Celých 48 % Slovákov neodolá lákavému nákupu ani v situácii, keď nemajú dostatok peňazí. „Neváhajú si vziať úver na tovar, ktorý si nemôžu obstarať z úspor alebo bežných príjmov. Pre veci, ktoré možno ani nepotrebujú, sa potom zadlžia ešte pred Vianocami, ktoré sú samé osebe veľmi finančne náročné,“ dopĺňa Kolářová.

Neúmerným zadlžením sa môže skončiť aj nakupovanie tzv. last minute darčekov na poslednú chvíľu, a teda bez rozmyslu. Generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Darina Huttová, preto upozorňuje: „Hoci využívať úvery nie je zlé, pôžička na darčeky by mala byť až krajným riešením. Opatrní treba byť najmä pri ponukách rýchlych pôžičiek. Najľahšie dostupné pôžičky sú obvykle najnevýhodnejšie.“

Čierny piatok: Predvianočný čas je tradične spojený aj s impulzívnymi nákupmi, motivovanými značnými zľavami.
Čierny piatok: Predvianočný čas je tradične spojený aj s impulzívnymi nákupmi, motivovanými značnými zľavami.
TASR

Čierny piatok: Predvianočný čas je tradične spojený aj s impulzívnymi nákupmi, motivovanými značnými zľavami. Foto: TASR

„Pôžička na vianočné darčeky je jedným z najhorších dôvodov zadlžovania sa,“ hovorí senior analytik finančno-sprostredkovateľskej firmy Fincentrum Peter Világi. Efekt a radosť z kupovanej veci totiž často vyprchá skôr ako klient svoj dlh splatí. „Bohužiaľ, často za to môže reklama, ktorá ľuďom nahovára, že je jednoduchšie splácať ako šetriť. Keď sa k tomu pridá aj príklad konzumného spôsobu života celebrít prezentovaný v médiách, málokto odolá.“

Päť rád od odborníkov

1. Máme plán

Urobte si zoznam komu, čo a za koľko chcete kúpiť, prípadne kde to chcete kúpiť. Ušetríte nervy, čas aj peniaze. Vyvarujete sa tomu, že na niečo zabudnete a porovnaním cien vyberiete najvýhodnejšiu ponuku. Platí to pri nákupe darčekov aj pri príprave sviatočnej hostiny, apropo sviatočná hostina, jedlo na sviatky si premyslite dopredu, v predstihu môžete nakúpiť trvanlivé potraviny. Ak budete robiť vianočný večierok pre priateľov, dohodnite sa, kto prinesie, aký chod.

Vianočné pochúťky: Počas sviatkov zimy sa nešetrí ani na jedle.
Vianočné pochúťky: Počas sviatkov zimy sa nešetrí ani na jedle.
Matej Kalina

Vianočné pochúťky: Počas sviatkov zimy sa nešetrí ani na jedle. Foto: Matej Kalina

2. Stanovíme si strop

Jasné, ako facka, stanovíme si rozpočet, ktorý nesmieme prekročiť. Napíšeme si zoznam blízkych, ktorých chceme potešiť darčekom a rozpočet na darčeky medzi nich rozdelíme. Jasno treba mať skôr, ako vojdeme do obchodu, či klikneme na e-shop. „Finančný plán je prvoradý. Práve ten umožní predísť neúmernému zadlženiu, ktoré po Vianociach nezvládnete. Rozhodne sa treba vyvarovať toho, že bez dôvodu siahnete na dlhodobé úspory s tým, že ich po Vianociach vrátite,“ upozorňuje Huttová, nehovoriac o rýchlych pôžičkách.

3. Rozum do hrsti

„Ak sa už rozhodne klient pre Vianoce na úver, nemal by sa ponáhľať. Je predsa rozdiel, či bude splácať pôžičku s 15- až 20-percentnými úrokmi na kreditnej karte alebo na spotrebnom úvere, ktorý môže získať aj s úrokom pod 7 percent. Pozor by si klienti mali dávať aj na splatnosť úveru. Čím je dlhšia, tým je splátka nižšia, no zároveň rastie suma, ktorú klient zaplatí veriteľovi navyše,“ upozorňuje Világi. Namiesto výšky úroku sa zaujímajte o celkové náklady, ktoré nakoniec zaplatíte, takzvanú mieru RPMN. „Klient nezaplatí nič navyše len v prípade, ak ukazovateľ ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) je 0 %.“

Zistite si aj všetky podmienky splácania. Určite za spotrebný tovar neručte nehnuteľnosťou. „Pozor aj na osobitné podmienky splácania. Najmä ak ide o hrozbu zvýšenia úrokov až na 100 % pri omeškaní v splátkach, ktoré boli osobitne dohodnuté v rámci riešenia predchádzajúcej insolventnosti,“ hovorí Huttová. Preverte si tiež, či finančná inštitúcia, ktorá vám pôžičku poskytuje, je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Vianočné darčeky nemusia byť prehnane drahé, cení sa kreativita.
Vianočné darčeky nemusia byť prehnane drahé, cení sa kreativita.
i.ytimg

Vianočné darčeky nemusia byť prehnane drahé, cení sa kreativita. Foto: i.ytimg

4. Preskúmame všetky možnosti

Darček môže byť aj menej nákladný, a predsa atraktívny, treba len zapojiť svoju kreativitu. Pri drahšom darčeku si skúste rozložiť náklady s príbuznými, poskladajte sa. Recyklujte – tovar v dobrom stave za nižšie ceny sa dá zohnať v internetových aukciách a bazároch. V obchodoch porovnávajte ceny a v prípade internetových obchodov, si preverte dodacie lehoty, aby vám darček stihol do Vianoc dôjsť. Prečítajte si aj podmienky reklamácie a vrátenia tovaru.

5. Zlatá rezerva

„Ak si klient zvolí radšej sporenie ako splácanie, bude si môcť dovoliť kúpiť aj o desatinu viac. Toľko totiž bežne zaplatí navyše na úrokoch a poplatkoch,“ apeluje Világi. Kvôli darčekom by sme sa nemali zadlžiť, ani minúť celé svoje úspory. Preto je najlepšie nakupovať v predstihu, čím si rozložíme jednotlivé výdavky. Vytvárať si rezervu je potrebné aj pri úvere.

„K splácaniu úveru musí automaticky nastúpiť aj vytváranie rezervy pre prípady, keď bude splácanie ohrozené. Taký prípad môže nastať u každého – strata zamestnania, príjmu, zdravia, schopnosti splácať. Ak neviete oddeliť emócie od rozumného zvažovania, radšej sa obráťte na finančného poradcu, ktorý je na takéto situácie pripravený. Dôležitá je vždy vôľa a disciplína,“ radí Huttová.

VIDEO Plus 7 Dní