Vláda mala využiť peniaze z plánovaného deficitu na odkúpenie akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding a nemala pripustiť ovládnutie VSE spoločnosťou E.ON. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Takáto koncentrácia kontroly energetiky je podľa neho veľmi nebezpečná. Fico tak reagoval na podpis memoranda o porozumení medzi Slovenskom a nemeckou energetickou spoločnosťou E.ON.

Podľa memoranda sa Slovensko vzdáva predkupného práva na 49-percentný balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. "V tomto prípade si myslím, že tu nejde o 35 miliónov za predkupné právo. V tomto prípade ide o judášsky groš za to, že spoločnosť E.ON bude ovládať dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku,"povedal Fico.

Bývalý premiér upozornil, že za minulej vlády mal minister hospodárstva Peter Žiga (vtedy Smer-SD) príkaz vrátiť do rúk štátu, pokiaľ na to bude príležitosť, všetok strategický majetok. Fico pripomenul vrátenie elektrárne Gabčíkovo či zastavenie privatizácie bratislavského letiska. Na odkúpenie podielu v Stredoslovenskej energetike (SSE) v roku 2013 od francúzskej firmy Electricité de France (EDF) nemal podľa neho štát peniaze. Podiel a manažérsku kontrolu nad SSE vtedy získal český Energetický a průmyslový holding (EPH), no štát z tejto transakcie neprofitoval.

Podľa Fica by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zverejniť sumu, za ktorú predal štát 49-percentný podiel VSE v roku 2002 za vlády Mikuláša Dzurindu a porovnať ju s aktuálnou sumou, za ktorú balík akcií VSE Holdingu predáva súčasný majiteľ RWE spoločnosti E.ON. Sulík túto sumu nespresnil, keď sa odvolal na nesúhlas obchodných partnerov. Neštandardné je podľa šéfa Smeru-SD aj to, že o takomto rozhodnutí nerokovala vláda, ale oznámil ho minister hospodárstva.