V sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách dokopal Juraj H. Filipínca Henryho, ktorý pracoval v našom hlavnom meste niekoľko rokov v medzinárodnej IT firme. Juraj totiž obťažoval dievčatá, s ktorými bol Henry v meste. Napriek snahe lekárov a záchranárov na piaty deň po útoku v ružinovskej nemocnici zomrel. Polícii sa podarilo krátko po incidente zadržať a obviniť útočníka.

Do väzby na druhý pokus

O ďalší šok v prípade sa postaral okresný prokurátor, ktorý ešte v čase, keď bol Henry v umelom spánku, však nevidel v tomto prípade dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu. Polícia v sobotu informovala, že Juraj H. je opäť zadržaný. Obvinený je zároveň zo zabitia.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I zobral v pondelok Juraja H. obvineného zo zabitia Filipínca do väzby. Súd rozhodoval o väzbe takmer hodinu. „Okresný súd Bratislava I vzal do väzby obvineného J. H. z dôvodov tzv. preventívnej väzby. To je z dôvodnej obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti,“ vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Rozhodnutie nižšieho bratislavského súdu je právoplatné. Obvinený viac razy pred zástupcami médií svoj čin oľutoval.

Nie sa vyvážať v autách

„Som pobúrený a nahnevaný zo smrti mladého muža, ktorý prišiel o život, pretože bránil ženu. Štát, ktorý má chrániť ľudí, opäť zlyhal. Výhovorky, že štátna a mestská polícia nemajú ľudí a dostatočné právomoci, už viac neberiem,“ uviedol starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík. Dnes mal v pláne požiadať okresného riaditeľa polície a dôrazne ho požiadať o posilnenie hliadok v centre Bratislavy. Taktiež bude žiadať, aby sa prestali policajti vyvážať v autách. Napísal to na sociálnej sieti.

Ako tvrdí, ak treba zmeniť legislatívu, nech ju parlament zmení, ak treba zvýšiť platy štátnym a mestským policajtom, nech ich štát a primátor zvýšia. „Ich úlohou je zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť ľudí v uliciach. Ak to nevedia, nemajú tam čo robiť,“ skonštatoval staromestský starosta s tým, že už podľa neho nemôžeme bezpečne chodiť po uliciach.

„Niečo také strašné ako vražda Henryho z Filipín v našom meste nikdy nesmie mať priestor,“ uviedol primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.