Tip na článok
S deťmi: Politik bol na začiatku roka navštíviť dcéru Lauru, ktorá študuje v Kanade. V strede syn Max.

Juraj Miškov priznal psychické problémy

Aj politici sú iba ľudia a majú problémy. Bývalý minister hospodárstva po rozvode prešiel trpkým obdobím. Rozhodol sa vyhľadať odbornú pomoc a nič nezastiera. Pred niekoľkými rokmi absolvoval individuálne aj skupinové terapie, ktoré boli pre neho neoceniteľnou skúsenosťou.

„Väčšina problémov, s ktorými sa človek stretáva v dospelosti, má svoje korene v zážitkoch z detstva. Terapia často spočíva v tom, že sa vrátite ako keby ku konkrétnemu zážitku a skúsite sa naň pozrieť z iného uhla pohľadu,“ tvrdí Miškov, ktorý sa za ťažké obdobia svojho života nehanbí.

„V zásade veci nie sú ani dobré, ani zlé. Sú také, aké sú, a len spôsob, ako sa na ne pozeráme, ich robí dobrými alebo zlými.“

Rešpektujú sa

Exminister chodil na sedenia niekoľko rokov. „V skupine riešite väčšinou medziľudské vzťahy a na individuálnych stretnutiach s terapeutom skôr detstvo a minulosť,“ opísal poslanec svoju skúsenosť.

Na skupinových stretnutiach sa otvoril aj úplne cudzím ľuďom, pred ktorými sa bez problémov vyrozprával zo svojich ťažkostí.

„Skupina prechádza rôznymi fázami. Od počiatočnej nedôvery cez prvé oťukávanie až po úplnú vzájomnú dôveru. Vytvorí sa prostredie, v ktorom máte pocit, že môžete hovoriť o čomkoľvek. Ľudia tam dávajú zo seba von naozaj ťažké veci, ktoré sú bolestivé. Je nesmierne uvoľňujúce, keď to poviete. Samozrejme, platí, že zo skupiny sa nevynáša. Všetci to rešpektujú,“ prezradil.

Vyhľadať pomoc psychológa odporúča politik každému, kto sa ocitne v ťažkej životnej situácii. „Získal som blízkosť k ľuďom. Nebojím sa ich. V prvom rade som začal hlbšie vidieť do seba a čím viac viete o sebe, tým viac viete aj o druhých ľuďoch. Nedokážete pochopiť druhých, ak nechápete samého seba.“

Miškov tvrdí, že mu tieto poznatky pomohli aj v jeho politickej kariére a vďaka nim nemá so žiadnym politikom konfliktný vzťah.

Ťažké detstvo?

V detstve vraj politik ako mnohí neraz dostal výprask, čo nebral ľahko, ale práve vďaka odbornej pomoci sa na to pozerá už s nadhľadom.

„Teraz som presvedčený, že moji rodičia ma vychovali najlepšie, ako vedeli. Napriek tomu, že som si myslel, že mi krivdili, chceli mi zle a trestali ma. Postupne prídete na to, že v zásade oni nemohli inak, lebo ich rodičia tak vychovali. To je rodinná karma. Vašou úlohou je preťať tento karmický kruh a neprenášať to na svoje deti. Inak ich vychováte rovnako ako rodičia vás. Ja Maxa a Lauru nebijem. Bitka nepatrí do arzenálu mojich výchovných metód.“

Najväčší význam v medziľudských vzťahoch prikladá Juraj Miškov komunikácii. „Je rozdiel, či poviete - Ty si debil, alebo - Som nahnevaný. A v princípe je to to isté. Ale keď poviete - Ty si debil, tak on vám odsekne niečo ešte horšie a komunikácia sa skončila.“

VIDEO Plus 7 Dní