Tip na článok
Kaderníčka Anna Knapíková, Širokého kamoška Veronika Bernadičová či bývalá misska Iveta Riečanová - tieto všetky sa dostali za parlamentné asistentky.

Kaderníčka, missky aj Širokého rodinka: Všetci asistujú poslancom

Medzi parlamentnými asistentmi sú missky aj príbuzné Juraja Širokého. Čo robia?

Galéria k článku (13 fotografií )
Poštárka v Audi: Veronika Bernadičová robí pre poslankyňu Ľubicu Roškovú poštárku za 210 eur. Popri tom vlastní byt v novostavbe a Audi Q5.
Veronika Bernadičová robí pre poslankyňu Ľubicu Roškovú (na snímke) poštárku za 210 eur. Popri tom vlastní byt v novostavbe a Audi Q5.
Vzdala to: Prešovská kaderníčka Anna Knapíková asistovanie ukončila. Priznala, že ju poslancom dohodil Stanislav Kubánek, no peniaze bral jej švagor.

Byť asistentom alebo asistentkou poslanca je celkom fajn práca. Ako sme vám už minule priblížili, dá sa to zvládať dokonca aj popri viacerých iných funkciách. A netreba byť ani super kapacita.

Deviatim smerákom robila asistentku napríklad kaderníčka, iným poslancom zas účastníčky súťaží Miss, asistentka Veronika Bernadičová, bývajúca v rovnakom luxusnom dome ako premiér Robert Fico, robí poslankyni za 210 eur poštárku. Mladé a krásne v parlamente jednoducho vyhrávajú.

Multifunkčná kaderníčka

Pokojnú hladinu asistentských vôd rozvírilo najmä zistenie, že deviati poslanci vládnej strany zamestnávajú ako asistentku kaderníčku Annu Knapíkovú. Problém však bol, že deväť poslancov sa nevedelo zhodnúť, čo pre nich vlastne robí.

Kým poslanec Mikuláš Krajkovič tvrdil, že mu radí v zahraničnej politike, Peter Šuca podľa mena ani nevedel, že je jeho asistentka. A to jej každý mesiac podpisoval faktúru s výplatou. Alebo by aspoň mal.

Taká Bibiana Riapošová na otázky ku Knapíkovej vôbec neodpovedala, čo však u nej nie je nič výnimočné. Poslanec Peter Gaži zasa tvrdil, že Knapíková pre neho rieši problémy. Aké, už prezradiť nechcel.

Podozrenie

Kaderníčku vraj odporučil kolegom krajský šéf Smeru v Prešove Stanislav Kubánek, ktorý to síce poprel, no potvrdila to samotná Knapíková. Nakoniec priznala aj to, že živnosť na administratívne, marketingové a reklamné služby si založila krátko po voľbách, v apríli 2012.

Predtým mala v živnosti len kaderníctvo, líčenie a kúpu a predaj tovaru. Ďalej sa prevalilo, že štátne peniaze za jej „prácu“ mali ísť do vrecka jej švagrovi, ktorý v kampani pracoval pre Kubánka.

Knapíková po prevalení kauzy odstúpila a poslaneckú deviatku si zavolal na koberec predseda parlamentu Peter Pellegrini. Riešiť plánuje aj samotného Kubánka.

Nás však zaujímalo, či škandál bude mať dohru na straníckej úrovni. Podľa našich informácií to má Kubánek u premiéra Roberta Fica poriadne nahnuté. Vlani sme totiž vypátrali, že v Bratislave trvalo býva v byte napísanom na svokru, no stále poberá príplatky pre mimobratislavských poslancov.

Podľa šumov z poslaneckých kruhov by mohol prísť aj o funkciu krajského šéfa strany. Na našu otázku, či Kubánka vedenie Smeru odvolá z funkcie, nám strana do uzávierky neodpovedala.

Čítajte viac:

Širokého kamoška? Mamička s platom 210 eur má audinu a luxusný byt!

Podvod?

Problém by však mohli mať aj samotní deviati poslanci, ktorí Knapíkovú zamestnávali. Každý mesiac totiž musia podpisovať faktúry za asistentov. A na tých je uvedený rozsah prác, ktoré ten mesiac asistent vykonal. Ako potom mohli nevedieť, čo konkrétne Knapíková robí, alebo si nespomenúť na jej meno, je záhadné.

My sme si z parlamentu vyžiadali faktúry, ktoré Knapíková deviatim poslancom vystavila za apríl 2015. A, čuduj sa svete, vyzerajú ako cez kopirák.

Rozsah prác je u všetkých úplne rovnaký a veľmi všeobecný, líši sa len suma, ktorú jej za to Národná rada má vyplatiť. Kaderníčka tam uvádza „vybavovanie korešpondencie poslanca súvisiacej s výkonom jeho mandátu, zabezpečovanie administratívnych prác súvisiace s prevádzkou poslaneckej kancelárie, príprava materiálov pre mediálnu prezentáciu práce a stanovísk poslanca a plnenie ďalších úloh podľa pokynov poslanca súvisiacich s prevádzkou kancelárie“.

Podľa poslanca Alojza Hlinu však v prípade, že uvádzala do faktúry nepravdivé údaje, ide o podvod. Obrátili sme sa preto na policajné prezídium s otázkou, či sa muži zákona tomuto prípadu venujú. Odpoveď sme nedostali.

Polícia by sa prípadom mohla zaoberať aj z vlastnej iniciatívy, keďže bol medializovaný. Podobne, ako sa chválili začatím vyšetrovania Váhostavu na základe správ v médiách.

Poštárka

S Váhostavom nepriamo súvisí aj asistentka poslankyne Ľubice Roškovej (Smer) Veronika Bernadičová. Na to, že zarába iba 210 eur ako asistentka, sa má mimoriadne dobre.

Mladú tmavovlásku týždenník PLUS 7 DNÍ totiž nedávno nafotil aj so synom Alexandrom, ako odchádza z komplexu Bonaparte, kde býva v byte s rozlohou tristo štvorcových metrov len o dve poschodia nižšie ako premiér Robert Fico.

Dvanásť minút predtým, ako z komplexu vyšla Bernadičová, ho opustil Juraj Široký. Vo svojej limuzíne vyšiel z garáže, od ktorej mal zrejme ovládač.

Byt v Bonaparte mladej asistentke nepatrí. Podľa katastra ho vlastní cyperská firma ENIDEZ HOLDINGS LIMITED. Na Cypre sídlia viaceré schránkové firmy spájané so Širokého aktivitami.

Bernadičová pritom vlani z materského príspevku a z asistentských peňazí nadobudla byt v luxusnej novostavbe v Dúbravke a vlastní aj Audi Q5, ktoré stojí od 45- do 60-tisíc eur.

Jej poslankyňa Rošková tvrdí, že Bernadičová pre ňu robí „bežnú administratívu súvisiacu s preberaním pošty a jej spracovaním v období, keď nezasadá Národná rada“. A ako sa k nej dostala? „Hľadala som niekoho v Bratislave a ona sa ozvala,“ vysvetľuje Rošková.

Ako dodáva, Juraja Širokého osobne nepozná a nikdy sa s ním nestretla. Podľa denníka Sme však firme s cyperskými majiteľmi patrí aj byt v bratislavskom Starom Meste, kde mala Bernadičová ešte do mája 2015 zapísanú svoju živnosť.

Cez spleť cyperských firiem a toho istého tajomníka v týchto firmách sa človek dostane k veriteľom Váhostavu - firme Efelan Trading a Ginostra Limited, ktoré si od Váhostavu nárokujú splatiť 20,4 a 3,1 milióna eur.

Keď sme sa chceli dopracovať ku kontaktu na Bernadičovú, aby sme sa jej osobne opýtali, ako to je s jej bytmi a cyperskými schránkami, narazili sme na múr mlčania. Poskytnúť kontakt na akéhokoľvek asistenta nebol pre poslancov problém, no v prípade Bernadičovej sa to nedalo. V Smere nemali na ňu číslo.

Nevesty

Medzi poslaneckými asistentkami sú aj rodinní príslušníci Juraja Širokého. Pre poslankyňu Darinu Gabániovú pracuje jeho nevesta Janka Široká. Mesačne si tak prilepšuje o vyše 1 500 eur. Gabániová tvrdí, že si ju za asistentku vybrala ešte v čase, keď nebola vydatá za Širokého syna. A Široký ju vraj nikdy v nijakom hlasovaní neovplyvňoval.

Poslankyňa je pritom kamarátka aj s podnikateľovou manželkou Zlaticou Širokou. Pre ďalšieho smeráckeho poslanca Ľuboša Martináka zas pracuje Dana Brhelová - dcéra Juraja Širokého a zároveň manželka syna Jozefa Brhela. Pre Martináka pracovala ako asistentka už počas prvej Ficovej vlády. Teraz berie mesačne 757 eur.

Krásavice

Niektorí poslanci pri výbere asistentov evidentne zvažujú aj umelecký dojem. Pre poslanca za Smer Vladimíra Baláža robí napríklad Iveta Riečanová, tretia na Miss Universe SR 2007. V tom roku sa ako luxusná spoločníčka údajne zúčastnila aj na výlete známych finančníkov do Monaka užiť si preteky formuly 1.

Poslancov aj zamestnancov parlamentu vie zaujať aj vďaka svojmu vylepšenému poprsiu. „Výhodou je, že môžem nosiť tričká bez podprseniek. Ja som síce nemala extrémne malé prsia, ale chcela som ich spevniť a dať im pekný tvar,“ prezradila.

Hoci zarobí ako asistentka vyše 1 500 eur mesačne, čo nie je na Bratislavu vysoko nadpriemerný plat, podľa živnostenského registra býva na prominentnej adrese. V rovnakom dome, kde sídli monacký konzulát, ktorému šéfuje známy podnikateľ a Ficov priateľ Miroslav Výboh. Reálne však Riečanová býva v luxusnej bytovke mimo centra.

Ďalšou misskou, ktorá skrášľuje poslancom deň, je referentka zahraničného výboru Kristína Eliášová. Na Miss Universe SR sa zviditeľnila vlani. Verejnosti známa je tiež asistentka Ivana Mikloša Natália Urbanová.

Finalistkou Miss Universe SR 2012 je Natália Horná, ktorá robila asistentku niekdajšiemu predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Isto je len náhoda, že Miss Universe organizuje Silivia Lakatošová, ktorej manžel donedávna pracoval ako hovorca predsedu parlamentu.

VIDEO Plus 7 Dní