21-ročný Dávid Kadlečík z okresu Piešťany sa priznal k spáchaniu prečinu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných práv a slobôd. Od roku 2016 na sociálnej sieti zverejnil rôzne obrazové, textové materiály a vyjadrenia extrémistického charakteru.

"Guľka medzi oči"

Ôsmy máj 1945 označil ako najčernejší deň v histórii ľudstva. Vtedy vraj začala „smrť našich bielych národov“a „naši nemeckí bratia chceli zachrániť Európu“. Mladému mužovi sa nepozdávajú ani migranti, písal, že im „patrí guľka medzi oči“. S prokurátorom  Kadlečík uzavrel dohodu o vine a treste, pričom trestom pre neho malo byť zaplatenie päťsto eur. 

Sypal si popol na hlavu

Sudca Špecializovaného trestného súdu vyhodnotil dohodnutý trest ako neprimerane nízky. Upozornil, že ak by sa konalo normálne pojednávanie, Kadlečíkovi hrozí tri až sedem rokov za mrežami. Kadlečík sa na súde dušoval, že extrémistickým aktivitám sa už nevenuje. Snaží sa žiť slušne, našiel si priateľku. Sudca teda ostal pri peňažnom treste, ale jeho ponuka znela - tisíc eur. Kadlečík súhlasil, len si vyprosil splátkový kalendár. Kvôli extrémistickým názorom prišiel o pôvodné zamestnanie, teraz pracuje ako informátor v súkromnej bezpečnostnej službe, mesačne zarába šesťsto eur. Tisícku by jednorazovo dokopy nedal.

Sudca zobral do úvahy Kadlečíkove sociálne pomery a dovolil mu vyplatiť peňažný trest v štyroch mesačných splátkach po 250 eur.