Kováčik je v tejto korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom K., prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania. Pojednáva sa bez jeho prítomnosti, pretože je na úteku.
Beňa vo svojej výpovedi popísal jedno zo svojich častých stretnutí s obžalovaným Petrom K., na ktorom mu ukázal prefotenú zápisnicu z kauzy zločineckej skupiny sýkorovcov, kde boli rôzne podozrenia na policajtov, ktorí im donášali informácie z Policajného zboru (PZ).

Vtedy mu mal obžalovaný povedať, že v tejto veci sa podľa neho nebude konať, lebo to celé zariadil. "Spis bude odňatý prokurátorovi, ktorý vo veci koná, a bude to odstúpené na Úrad inšpekčnej služby, kde to Milan Lučanský vyrieši, aby sa nekonalo ďalej,“ mal svedkovi povedať Peter K. s tým, že za to musel aj zaplatiť a nestálo to málo. V tom čase Milan Lučanský pracoval podľa Beňu na pozícii riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Podľa Kováčikovho obhajcu Erika Magála svedok Beňa o skutku nevedel nič a preto obhajoba preverovala otázkami jeho motiváciu vypovedať. Okrem prepustenia z väzby, výšky peňažného trestu, ktorý mu bol uložený, malo ísť aj o to, že pôvodne mu hrozil v jeho kauze 20-ročný trest a nakoniec dostal podmienku. "Ide opätovne o svedka, ktorý sa snaží získať určité benefity z tej výpovede,“ dodal advokát.

Beňa uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorú v máji 2021 schválil sudca ŠTS. Bývalý námestník riaditeľa SIS čelil obvineniu zo zločinu prijímania úplatku a z dvoch prečinov ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Súd uznal obvineného za vinného a odsúdil ho na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom na päť rokov a tiež peňažný trest. Na pojednávaní v minulom roku usvedčoval Kováčika bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník, ktorý tvrdil, že bývalý špeciálny prokurátor v roku 2016 dostal úplatok 50-tisíc eur v špeciálne upravenej knihe.

Bývalý špeciálny prokurátor sa bránil, že o žiadnom úplatku nevie a Slobodník si ho mal vymyslieť. Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil Kováčika sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

FOTO k téme v GALÉRII.

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. Najvyšší súd SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.