Práca pre Kočnera mu zaberala toľko času, že nestíhal písať vlastné rozsudky. Zaujímalo ho, či sa ten či onen vie „poďakovať“ a či už jednotlivé strany sporu „licitovali“ o to, kto dá vyšší úplatok. Bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I len podľa doterajších zistení takto bokom vraj „zhrabol“ minimálne 185-tisíc eur. Skrátka, Sklenka fungoval na súde ako eseročka.

Vyšetrovanie rozsiahlej korupcie ešte zďaleka nie je ukončené a Sklenka bez zábran točí peniaze. PLUS 7 DNÍ zistilo, že asistuje manželke pri prenájme nehnuteľnosti na jednej z najfrekventovanejších obchodných ulíc v hlavnom meste. Jeho manželka rozbieha podnikanie aj v Prahe.

Zachraňoval si krk

Zverejnená komunikácia Sklenku s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema odhalila, čo všetko mal ctihodný sudca na rováši. Rýchlo teda zhodnotil situáciu. Keď si spočítal, koľko rokov by strávil za mrežami, radšej sa rozhodol pospomínať iných sudcov, ktorí v korupčnej mašinérii lietajú a prehovoril aj o vlastnom úplatkárstve. Spoluprácou s políciou si zabezpečil aspoň podmienečnú beztrestnosť.

Výsledkom následného vyšetrovania bola najväčšia policajná razia v dejinách súdnictva. Policajti zadržali sedemnásť ľudí, z toho štrnásť sudcov. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatkov, podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu. Štyria sudcovia putovali do väzby.

Ibaže Sklenka ostal na slobode. Radostne si užíva voľné dni a vyzerá to tak, že o svoju budúcnosť príliš veľké obavy nemá. Práve naopak.

Kľúče v Sklenkových rukách

Zistili sme, že Sklenka sa s vervou pustil do organizovania nových aktivít. Zastihli sme ho v dome na hlavnom ťahu rušnej Galvaniho ulice v Bratislave. Vnútri budovy s veľkými výkladmi s chuťou takmer hodinu plánoval a organizoval, ako bude obchod zatiaľ v prázdnej budove vyzerať. Keď s manželkou priestory opúšťali, vlastnoručne budovu uzamkol.

Nehnuteľnosť podľa našich informácií oficiálne prenajala Sklenkova manželka. Nájomné sa môže pohybovať na úrovni 1 100 eur za mesiac. Sklenkovci chcú v priestoroch predávať tovar na úpravu a výzdobu interiérov.

Rodina Sklenkovcov biedu evidentne netrie. Na parkovisku manželia naskočili do Peu­geotov za desaťtisíce eur.

Ich záber nie je len lokálny. Pani Sklenková už začiatkom roka založila dve firmy v Prahe. Obe majú v predmete činnosti prenájom nehnuteľností, no zaoberať sa môžu aj reklamnou, návrhárskou, dizajnérskou, aranžérskou činnosťou a modelingom.

Bral aj dával

Vladimír Sklenka vie, ako zarobiť peniaze. V minulosti síce nie legálne, ale trestnou činnosťou. Ako okresný sudca a podpredseda súdu si podľa zatiaľ zdokumentovaných skutkov a podľa vlastných priznaní prilepšil na úplatkoch o sumu, ktorej výšku sa oplatí zopakovať. Ide minimálne o 185-tisíc eur.

Keďže prokurátor nedal návrh na zablokovanie jeho majetku a bez obžaloby mu nehrozí nielen väzenie, ale ani len peňažný trest, prijaté úplatky zrejme navždy ostávajú kdesi u Sklenkovcov doma pod pokrovcom. So štartovným kapitálom na nový biznis by teda nemal mať problém.

Väčšinu „transakcií“ robil Skklenka pre Mariana Kočnera.

Ako jeho dvorný sudca a vybavovač pre neho pracoval s neochvejnou lojalitou. Nielenže prijímal od neho inštrukcie a rozhodoval, ako Kočner nakázal, ale ovplyvňoval aj iných sudcov a súdnych úradníkov.

Od Kočnera zinkasoval napríklad 100-tisíc eur za zápisy do obchodného registra v prípade spoločnosti Technopol Servis. Ďalších 40-tisíc dostal, keď podľa Kočnerových pokynov rozhodol v spore o historický dom na Hviezdoslavovom námestí.

Poslíček s kabelkou

A podplácal vraj aj sám. Pri bitke o lukratívnu bytovku na Cintorínskej ulici žalovala Medzinárodná investičná banka, ktorej členom je aj Slovenská republika, správcovskú firmu I&R Konkurzy a reštrukturalizácie.

Žaloba sa týkala určenia popretej pohľadávky. Vec mala na stole sudkyňa Katarína Bartalská. Žalobu podľa dohody zamietla. Sklenka tvrdí, že jej od Kočnera priamo v jej kancelárii doručil dámsku kabelku. Dá sa predpokladať, že nestála päť päťdesiat.

Vladimír Sklenka sa vedel po svojom „oháňať“, aj keď už bol Marian Kočner mimo hry. Dovtedy bol v takzvanom spore vodári, v ktorom súkromná spoločnosť žalovala štát o 14,2 milióna eur, pripravený rozhodnúť podľa želania Kočnera a štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Tí mu vraj sľúbili za verdikt v prospech súkromnej firmy 100-tisícový úplatok.

Po tom, čo Kočner za sfalšované zmenky televízie Markíza putoval do väzby, začala sa chvíľková licitácia protistrán. Každá z nich si Sklenku chcela utrhnúť pre seba. Podľa policajného vyšetrovania Sklenka nakoniec prikývol sudcovi Richardovi Molnárovi a rozhodol v prospech štátu. Následne vraj od neho pred Justičným palácom prijal 20-tisíc eur v knihe zabalenej v igelitovej taške.

Ostane bezúhonný?

Obvinenie Vladimíra Sklenku je nateraz odložené. Jeho spolupráca s políciou umožnila objasnenie masívnej korupcie v justícii. Sklenkove výpovede sa zdajú byť vierohodné. Otázka však je, či by mal bývalý sudca vyviaznuť bez akéhokoľvek trestu.

V jeho prípade nešlo o jednorazové zakopnutie. Korupčne konal systematicky a opakovane. Vo veľkom a s jasným úmyslom. Nebol svedkom korupčných deliktov, ale ich aktérom.

To, že Sklenka neskončí vo väzení, nie je až taký veľký problém. Oveľa závažnejší je fakt, že si Sklenka bude ďalej užívať všetky úplatky, ktoré si nazhŕňal. Aspoň bez peňažného trestu a rozhodne nie bez zhabania úplatkov by Vladimír Sklenka nemal vyviaznuť.

PAPARACO skorumpovaného, ale vysmiateho sudcu Sklenku si pozrite v GALÉRII