Do volieb v októbri sa chystáte ako občiansky kandidát. Máte už potrebných tisíc podpisov, aby ste vôbec mohli kandidovať?
- Nie, ani som ich ešte nezbieral.

Veľa času vám nezostáva, kandidátky sa odovzdávajú 30. augusta....?
- Tisíc podpisov v tak veľkom kraji je otázka štyroch dní

Čo vás tak naštartovalo, aby ste kandidovali za župana?
- Všetko to sklamanie, ktoré vidím naokolo. Dvadsať rokov sa venujem samospráve, regiónom a vidím, koľko vecí sa dá riešiť rýchlo a jednoducho. Všetkým, v čom mám skúsenosť a čím sa zaoberám, by som chcel ukázať, že sa to dá.

Ale v Prešove budete mať dosť silnú konkurenciu. Terajší župan Milan Majerský z KDH ohlásil, že sa pokúsi svoj post obhájiť?
- Jedinou konkurenciou mi budú voliči.

V čom?
- V tom, do akej miery budú vnímať môj program ako súbor riešení. Aj preto som avizoval stranám, ktoré ma kontaktovali, či nepôjdem kandidovať, aby sme sa najskôr stretli. Predstavím im svoj program a nech konkrétne povedia, čo je pre nich prijateľné a či ho vôbec chcú podporiť. Ak nebudem mať program, tak to nemá zmysel. Program je totiž plán práce a musí byť merateľný. Viem, čo chcem a viem, ako na to.

Čiže ísť kandidovať za župana samosprávneho kraja sa nedá bez politickej podpory?
- Nedá sa to. V tak veľkom zastupiteľstve, kde bude 63 poslancov, majú stále prevahu politické strany a ich kandidáti. Kto chce romantiku, nech ide do kina, ale kto chce realitu, tak ju musí vnímať.

Už ste sa aj stretli s konkrétnymi politickými stranami?
- V tejto chvíli už mám na čakačke niekoľko strán a ďalšie mi avizovali predbežne záujem. Pre mňa je potešujúce, že sa so mnou chcú stretnúť aj rôzne občianske iniciatívy.

Sú to strany z opozície aj koalície? Ako prvý vám vyjadril podporu Hlas, bolo to spontánne?
- Keď vydal Hlas tlačovú správu, že ma podporuje, do večera som mal niekoľko telefonátov od ďalších strán, s ktorými budem rokovať.

Chcete šéfovať najľudnatejšiemu kraju Slovenska. Má aj najväčšie problémy?
- Tento kraj má niekoľko naj. Má najviac obyvateľov, najviac najmenej rozvinutých okresov, najviac poslancov v krajskom parlamente, a najväčšie problémy.

Ako ich chcete riešiť? Veď to sa asi nedá celkom jednoducho.
- Dá. Mnohé problémy sa dajú veľmi jednoducho a veľmi efektívne riešiť. Na tom si chcem postaviť program. Kraj sa nemôže držať len toho, že má zákon o vyššom územnom celku a rieši len to, čo je v zákone. V takom prípade nepotrebuje župana, ale umelú inteligenciu.

Dobre, čo by ste teda ako župan riešili jednoducho a rýchlo? Povedzte príklad.
- V Prešovskom kraji máme najviac potravinových púští, mikroregiónov, kde nie je žiadna predajňa potravín. Viem, ako to vyriešiť a dokonca do pol roka od volieb.

Naozaj?
- Myslím to vážne. Ale najskôr chcem vedieť, či strany, ktorým predstavím svoj program, ho aj podporia. Až potom má význam ísť kandidovať. Lebo ak pôjdem kandidovať a strany, o ktorých predpokladám, že budú mať zastúpenie v krajskom zastupiteľstve s tým programom komfortné nebudú, tak som prehral už len tým, že by som tie voľby vyhral.

V samospráve robíte roky. Čo ešte chcete politikom povedať?
- Napríklad, že peniaze by vyššie územné celky mali nechávať v kraji. Načo robiť tendre na opravu ciest a ich údržbu, ak zistím, že v mestách a obciach majú techniku, ktorou to vedia opraviť, lebo sa starajú o svoje vlastne cesty? Prečo neinvestovať do pojazdných potravín, keď viem, že to môže stáť ročne 25- až 30-tisíc eur? Pri tejto dotácii predajňa obíde v okrese všetky dediny. Prečo v tej predajni nemôžu byť potraviny od regionálnych producentov? Ako je možné, že vo Svidníku je nejaká štátna firma na výrobu plastových okien, ale župa okná tendruje a kupuje od niekoho iného? Prečo župy neobjednávajú výrobky v sociálnych podnikoch, ktoré si založili mestá a dediny? Chcem stranám tiež vysvetliť, že ak sa majú točiť peniaze vo výberových obstarávaniach, treba rátať s tým, čo je priamo v kraji. Uvidím, čo na to povedia.

Čo si od toho sľubujete?
- Napríklad aj to, že tento program môže byť aj pre starostov a primátorov. Pojazdné potraviny či ambulancie potrebujú mať partnerov v mestách a obciach. Možno veľmi filozofujem, ale verím tomu. Chcem totiž vyšší územný celok postaviť na tom, že je veľkým bratom pre mestá a obce, aby pracovali v tandeme. Župan bude na rokovaniach na ministerstvách zastupovať 665 samospráv. No a koaličným partnerom by nebolo iba zastupiteľstvo, ale aj regionálne ZMOS-y. Starostovia a primátori najlepšie vedia, čo potrebujú riešiť v spolupráci so župou. A na to by mali prihliadať aj krajskí poslanci za daný okres.

Idete na to akosi opačne...
- Idem iba cez program. Tomu, kto ma podporí, môžem garantovať, že mám aj plán práce. Ak by som však videl, že strany začnú na rokovaniach špekulovať, tak poďakujem za účasť a idem od toho.

Takže ešte nie je jasné, či budete kandidovať.
- Nie je, ale dal som signál, že mám program a som pripravený rokovať.

To znamená, že chcete získať podporu aj od strán, ktoré sú na smrť znepriatelené.
- Paradoxne, aj tie, ktoré sú znepriatelené, majú záujem o stretnutie. Sú to aj protichodné strany, o ktorých by ste to nikdy nepovedali.

Prejavili záujem aj extrémistické subjekty?
- Nie, v tomto kraji nie.

Ale Prešovský kraj je baštou KDH. Ako to chcete prebiť?
- Hovorí sa to. KDH oblepilo celé Slovensko bilbordmi, že je pripravené meniť Slovensko. Ale ukázali, že neboli pripravení meniť ani kraj. Nie som nastavený na to, aby som kritizoval župana, pretože on robil iba tak, ako robiť vie.

Ste riaditeľom Ústrednej kancelárie ZMOS. Ak by ste sa stali županom, budete sedieť na dvoch stoličkách?
- Nie, nebudem. A toto ma ľudsky mrzí. Mal som možno šťastie, alebo to bola náhoda, ale všetky projekty, ktoré som v ZMOS-e nachystal, mi prešli. Posledné dva dokonca boli schválené v Bruseli. Netajím sa, že som vorkoholik, samospráva a regióny sú môj život. Z tohto pohľadu aj môj kraj je môj život. U mňa sa spárovalo to, čo cítim a o čom som presvedčený. Podarilo sa mi presadiť v pláne reforiem a v operačnom programe Slovensko centrá zdieľaných služieb. Pomôže to obciam, aby z jedného bodu mali agendu všetky v jednom mikroregióne. Podarilo sa mi vyrokovať zníženie spolufinancovania eurofondov. V novom programovom období sa mi podarilo sa mi pomôcť pri presadení eurofondov pre obce do 500 obyvateľov. Týka sa to až 67 percent dedín v prešovskom kraji.

Ale to je dôležité, lebo sú obce, ktoré by aj chceli eurofondy využívať, ale nemajú peniaze na prípravu projektov.
- Preto ich chcem dávať dokopy. Robil by som to bez ohľadu na tohtoročné voľby. Som presvedčený, že toto je cesta. Získal som veľkého partnera a bez eurofondov alebo štátnych príspevkov idem pomáhať mestám so 720 elektronabíjačkami na elektromobily. V najbližších týždňoch idem s partiou montovať senzory na mosty na slovensko-poľskom prihraničí, lebo povodne na Slovensku za desať rokov narobili škôd za miliardu eur. Získal som sponzorský príspevok od firiem, nainštalujeme snímače a ak sa zdvihne hladina riek v Poľsku, naši sa pripravia na povodeň.

Župa má teda žiť problémami kraja a riešiť ich?
- Určite. Ak dedina potrebuje kamerový systém, vyšší územný celok by jej mal na to prispieť. Lebo
ak sú kamery v obciach a mestách, zníži sa kriminalita, aj poisťovňa vie skôr nahradiť škody. O pol noci sa nebude kradnúť a zvážať drevo z hory. A obyvatelia sa budú cítiť bezpečnejšie. Chcem riešiť len reálne situácie ľudí, to ostatné, čo má župa robiť a spravovať, napríklad cesty, to robiť aj tak musí, to nemá byť v programe, veď to je súčasť bežnej agendy.