Tip na článok

Kaliňákovi ide karta: Na čom zarobil 400-tisíc eur?

Darí sa mu aj mimo politiky a tak by ho v prípade odstúpenia z postu ministra tento krok nepriviedol na mizinu. Minister vnútra Robert Kaliňák (45), o ktorom je reč, nikdy nebol odkázaný na ministerský plat. Ten predstavuje len osminu jeho príjmu. Prečo sa teda zubami nechtami drží ministerského kresla?

Ako minister si za minulý rok polepšil sumou cez 52 tisíc eur, čo tiež nie je málo, avšak, lepšie sa mu vodí v podnikateľskom prostredí. Hoci už dávnejšie vyhlásil, že podnikať prestal a jeho príjem pozostáva z akcií a dividend, jeho príjem neklesol. Ba práve naopak. Len za minulý rok 2015 si mimo ministerského platu polepšil o 326 956 eur. Oficiálne od roku 2004 do 2014 zarobil 3,2 milióna eur a tiež priznáva dva byty a garáže v hlavnom meste. Len pre porovnanie - premiér Robert Fico za rok 2015 priznal príjem 58 267 eur, čím za svojim politickým súputníkom ďaleko zaostáva.

Ustál kauzu Bašternák?

Podľa opozície už dávno nemal sedieť v kabinete Roberta Fica. Podozrenie, že spolu s Jánom Počiatkom kryli podvody s DPH v kauze Bašternák, polícia - ktorá paradoxne spadá pod jeho gesciu - zmietla zo stola a tak si minister svoju stoličku udržal. Nezľakol sa ani skandovania - Kaliňák odstúpiť! - ba ani tisícky ľudí pred Bonaparte, ktorí tam prišli s pokrikom - Kaliňák do basy!

Protestujúci vtedy reagovali na prevod peňazí na tatrabankovom účte Roberta Kaliňáka, ktorý vnukol podozrenie, že minister vnútra kryje daňové podvody podozrivého podnikateľa Ladislava Bašternáka, teda muža s prezývkou malý Lacko.

Kaliňák kritiku v najzávažnejšej kauze vládneho Smeru ustál a hoci sa už dávnejšie a v rôznych intervaloch hovorí o jeho prípadnom odstúpení začiatkom roka, on sám sa k tejto téme nevyjadruje. „A myslím, že táto otázka pre pána ministra aktuálna nebude nikdy,“ reagovala pre PLUS 7 dní Monika Flašíková Beňová. Tá očakávala aj odchod Kaliňáka z predsedníctva Smeru na sneme v Prešove. On si však svoju podpredsedníčku stoličku opätovne udržal.

Podľa nezávislého poslanca Miroslava Beblavého, je otázka Kaliňákovho odstúpenia stále aktuálna. „Ak má Smer ešte kúsok pudu sebazáchovy, tak áno.“

VIDEO Plus 7 Dní