Tip na článok
Helena Pustajová: Byt opustí po dvadsiatich ôsmich rokoch.

Kam sa podejú Rómovia? Ktosi skupuje byty neprispôsobivých občanov v obávanom dome hrôzy

Už niekoľko desaťročí si Brezňania nevedia dať rady s bytovkou stojacou hneď vedľa hlavnej cesty.

Budova s obrími dierami v streche i v bočných múroch, s rozbitým schodiskom bez zábradlia, s neexistujúcimi vchodovými dverami a s množstvom detí balansujúcich na hranách odkrytých horných poschodí straší okoloidúcich i odpudzuje špinou a zápachom.

Dom hrôzy stojí v Brezne hneď vedľa hlavnej cesty. Okoloidúci nedokážu veriť vlastným očiam. Foto: Ľudmila Lacková

Ako to vyzerá dnu, tuší len málokto. Vstúpiť do domu hrôzy si hocikto netrúfne. „Na nás sa ľudia pozerajú ako na zvieratá. Ani len lekári zo záchranky nechcú vojsť dnu do bytovky. Keď prídu na Predné Halny 10, chorých musíme vyniesť vonku do sanitky a až tam ich vyšetria, “ sťažovala sa nám Dáša Bučeková, ktorá tu býva už osemnásť rokov.

Čítajte viac:

Kotlebovske hliadky: Super marketing? Vlakom sme prešli najvykričanejšiu trasu

Teraz sa pani Bučeková s celou svojou rodinou chystá sťahovať. Síce ešte netuší kam, ale svoj byt v dome hrôzy musí vypratať. Pretože ho predala. A nielen ona. „Aj my sme predali,“ hovorí žena s dieťaťom na rukách. „My tiež,“ pridávajú sa ďalší a ďalší. Zistili sme, že už takmer každý jeden tamojší byt zmenil majiteľa, Rómovia v nich môžu ostať iba do jesene.

Kam sa zhruba stoštyridsať obyvateľov nenávidenej bytovky podeje? Prečo si títo ľudia predali jedinú strechu na hlavou? A hlavne – kto bol ochotný platiť za katastrofálne byty v dome hrôzy a koľko?

Všetko sa dočítate v reportáži v najnovšom čísle Plus 7 Dní

VIDEO Plus 7 Dní