Spomeniete si na to ešte? Vedenie Mečiarovho HZDS oduševnene spieva do mikrofónov pieseň Vivat Slovakia o Slovensku bez sváru. Kúsok nad Vladimírom Mečiarom sa usmieva Ivan Lexa a opodiaľ zas Ján Ducký a Ivan Gašparovič. Házetdesákov sprevádzal dvorný trubadúr Karol Konárik.

Falošný popevok predvolebnej kampane, na ktorý Mečiara presvedčil Fedor Flašík, natočili v roku 1994, teda pred dvadsiatimi rokmi. HZDS nakoniec vytiahlo preferencie do poriadnej výšky. Získalo totiž vyše 25 percent hlasov a 61 kresiel v parlamente.

Spolu so Slovenskou národnou stranou a Združením robotníkov Slovenska nastolili na štyri roky tvrdý režim - mečiarizmus, ktorý zo Slovenska spravil „čiernu dieru na mape Európy“, ako hovorila vtedajšia americká ministerka zahraničia Madelaine Albrightová. Kde sú dnes títo speváci?

Predvolebný „hit“ pretlačil Fedor Flašík dokonca aj do vtedy mimoriadne populárnej hitparády Eso, ktorú moderovala Tereza Pergnerová na Nove. A keďže dlhé roky tajil autorov, tantiémy chodili na účet jemu.

Pred pár rokmi napokon prezradil, že išlo o Gaba D. a Kamila P., ktorí sa asi za svoje dielo hanbili. Známi umelci, ktorí majú rovnaké mená a počiatočné písmeno priezviska, Kamil Peteraj a Gabo Dušík, vtedy autorstvo popreli.

Pozrite si kultový klip:

Tešili sa

Nahrávanie piesne pripomína slávny hit We Are the World. Politikov totiž zavolali do nahrávacieho štúdia v bratislavskej Trnávke, kde nielen spievali, ale rovno natočili aj klip. „Tešili sme sa, že naspievame peknú pesničku. Každý spieval, ako vedel, a každý bol rád,“ opisuje zážitok po dvadsiatich rokoch bývalá podpredsedníčka vlády Katarína Tóthová.

Tá momentálne učí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Stiahla sa síce z veľkej politiky, no členkou HZDS ostala až do poslednej chvíle. Jej kolegom na univerzite je aj Ján Cuper, ktorý pred dvadsiatimi rokmi nadšene spieval rovno nad Mečiarom. Neskôr sa preslávil svojím výstupom po autohavárii, keď šarmantne priznal, že v ten deň vypil dva poháriky „orešanského“. Keďže vtedy mal poslaneckú imunitu, trest ho minul. Dodnes však tvrdí, že mu do cesty vbehlo ďalšie vozidlo a on nehodu nespôsobil.

Exministerka práce Oľga Keltošová spomína na pieseň s nostalgiou: „Natáčanie bolo veľmi zaujímavé. Bolo to niečo nové. Podobnú pesničku si od roku 1990 nepamätám od žiadnej politickej strany. Vtedy sme to brali ako novinku, nikto z vedenia nebol spevákom, a tak sme sa to museli učiť,“ spomína.

Neskôr to však oľutovala. „Ohlasy, ktoré prišli, a skutky aj činy, ktoré sa stali... už dávnejšie som povedala, že ma to mrzelo. Nemala som to nahrávať,“ priznáva Keltošová, ktorá už od roku 2002 nie je členkou HZDS. V rokoch 2007 až 2010 bola starostkou bratislavskej mestskej časti Lamač. Momentálne si užíva dôchodok.

Zelenayovú dorobili

Nahrávka nebola napriek tomu, že tak pôsobila, vôbec amatérska. Napríklad Eva Zelenayová pri nahrávaní chýbala, no vo videoklipe sa široko usmieva vedľa Sergeja Kozlíka.

„Elektronicky ju tam dorobili, stál som preto trochu bokom,“ prezrádza súčasný europoslanec a exminister financií. Zelenayová na rozdiel od neho politiku iba komentuje. Píše totiž pre Slovenské národné noviny, ktoré vydáva Matica slovenská.

Traja sú po smrti

V klipe k Vivat Slovakia, ktorý dodnes možno nájsť na internete, radostne spieva aj Ján Ducký, Dušan Slobodník a Ján Zlocha. Ani jeden z nich už nie je nažive. Exminister životného prostredia Zlocha podľahol mozgovej príhode v októbri 2001.

O dva mesiace neskôr zomrel aj bývalý minister kultúry Dušan Slobodník. Najbrutálnejšie však zišiel zo sveta v roku 1999 vtedajší šéf SPP Ducký. Zabili ho štyri guľky z pištole vraha v chodbe jeho paneláka.

Utečenec čaká dieťa

Na záberoch rozjarených házetdesákov spievajúcich o maličkej krajine s mladou tvárou je aj bývalý šéf SIS Ivan Lexa. Vtedy ešte s nezameniteľnými bokombradami a poriadnou nadváhou. Pol roka po voľbách ho menovali do čela tajnej služby.

Po páde Mečiarovho režimu Lexa ušiel do zahraničia. V roku 2002 ho zadržali v Juhoafrickej republike a doviezli na Slovensko. Na úteku zmenil imidž, schudol desiatky kíl a neskôr vyšiel ako nevinný zo všetkých súdnych procesov. Štíhlu postavu si udržal dodnes. Žije na ranči v Pezinku a s novou partnerkou čakajú dvojčatá.

Šéfuje výprave olympionikov

Známou tvárou je dnes aj Janka Gantnerová, ktorá stála v štúdiu po boku súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Je vedúca slovenskej výpravy na zimné olympijské hry v Soči. Mnohí z vtedajších členov vedenia HZDS sú už dnes na dôchodku. S vnúčencami trávi čas Irena Belohorská.

Na verejnosti sa málo ukazuje aj Alica Bieliková, ktorá dlhé roky pracovala pre prezidenta Gašparoviča. Augustín Marián Húska chce starobu prežiť bez záujmu verejnosti, ktorej sa vyhýba. Naposledy ho objektívy fotoaparátov zachytili na akcii Matice slovenskej v auguste 2012.

Mufti oddychuje

A čo najväčšia hviezda, bývalý veľký šéf HZDS Vladimír Mečiar? Aj ten sa už vyhýba politike. V decembri vystúpil zo strany, ktorá ho dvakrát vyniesla do kresla premiéra Slovenskej republiky. Strana musela odísť aj z budovy v bratislavskom Ružinove, ktorú získala Mečiarova firma Salus.

Text piesne Vivat Slovakia

Maličká krajina, ale rásť začína, ľudia v tej krajine ľuďom blízko sú.

Musel prísť raz ten čas, keď môže voľne rásť a všetci dar srdca pre ňu prinesú.

Vivat Slovakia, v láske môžeš rásť, Vivat Slovakia, dozrel nám ten čas, Vivat Slovakia, máš takú mladú tvár, Vivat Slovakia, už nikdy žiadny svár.

Maličká krajina práve rásť začína, tento kút najkrajší, kde znie sladko reč.

Štíty hôr, hrdá zem, čo všetkých volá sem, maličká krajina, krajšiu nenájdeš.