Poslankyňa Národnej rady SR a exministerka kultúry Ľubica Laššáková víta diskusiu v strane Smer-SD. "Každú stranu posúva dopredu súťaž," skonštatovala pre TASR. Súčasnú situáciu v strane vníma ako otvorenie diskusie o jej smerovaní.

"Koronakríza ukázala, že táto vládna koalícia vykazuje veľkú mieru amaterizmu. Slovensko potrebuje dôveryhodnú sociálnu a ľavicovú stranu a tento dialóg vítam," zdôraznila s tým, že najskôr treba hovoriť o programe, až potom o ľuďoch, ktorí sa pri jeho napĺňaní budú opierať o dôveru strany a verejnosti.

Laššáková skonštatovala, že súťaž tvárí či programov môže posúvať stranu dopredu. Tvrdí, že Smer-SD je demokratická strana, kde sa slobodne komunikuje. "Takže budeme o tom hovoriť, vyjadrovať sa, komunikovať," podotkla.

Poslanec Jaroslav Baška (Smer-SD) zdôraznil, že nikto v Smere-SD nechce, aby strana zanikla po vzore HZDS či SDKÚ. Skonštatoval, že v strane si majú čo povedať a hovoria aj o diskusii o výmene predsedu. Predsedníctvo to dosiaľ podľa neho neriešilo, nehovorilo ani o termíne pracovného snemu, na ktorom by mali zhodnotiť výsledky volieb. V tejto súvislosti dodal, že snem by mohol byť skôr ako v decembri, pravdepodobne na jeseň.

Viacero členov strany by podľa informácií TASR uvítalo vzájomnú dohodu a kompromis na vedení strany medzi oboma jej lídrami, teda súčasným predsedom Robertom Ficom a volebným lídrom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. Niektorí pripustili aj možnosť funkcie čestného predsedu pre Fica.

Podporu diskusii o výmene vo vedení Smeru-SD už avizovalo viacero predstaviteľov strany. Podpredseda Richard Raši nedávno skonštatoval, že pre stranu by bolo dobré výrazne uvažovať o obrovskom potenciáli Pellegriniho. Poslanec Erik Tomáš verí, že v strane dôjde k dohode, aby bola jednotná a efektívna aj v opozícii.

Pellegrini už prejavil záujem kandidovať o post predsedu Smeru-SD. V nedávnom rozhovore pre TASR skonštatoval, že strana potrebuje generačnú výmenu. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku.

Súčasný predseda Robert Fico odpovedal koncom apríla na otázky o budúcnosti strany tak, že chce zo Smeru-SD naďalej budovať razantnú opozičnú stranu a odmieta v nej akékoľvek prejavy "slniečkarstva".