Tip na článok
Exministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa po kauze s predraženým CT musela porúčať. Teraz by mala slovenské záujmy reprezentovať v Bruseli.

Kam smerujú známe tváre zo zdravotníckych káuz? Na teplé miestečká!

Na to, kde definitívne skončia niektoré mediálne známe tváre zdravotníckych káuz, si verejnosť bude musieť ešte počkať. Už na základe doterajších informácií však možno predpokladať, že neprídu skrátka.

Galéria k článku (6 fotografií )
Pavol Paška: Na snímke ešte ako predseda parlamentu. Prestížnej funkcie sa vzdal vlani. V Košiciach sa šepká, že ho zaujal odpadový biznis.
Martin Senčák: Presunul sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Jedna z najväčších: Spaľovňa pri Košiciach je obrovská. Obhospodaruje celý východ.

Veľké upratovanie „hriešnikov“ z káuz spojených s nákupom predražených CT prístrojov a ďalších sporných verejných obstarávaní v slovenskom zdravotníctve je v plnom prúde. Mediálne známe tváre sa pomaly presúvajú na iné, tiež zaujímavé pozície.

Exministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská by mala podľa informácií TV Markíza zastupovať Slovensko v Bruseli. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák síce tvrdí, že definitívne rozhodnutie ešte nepadlo, no už samotné zvažovanie prestížnej diplomatickej pozície pre Zvolenskú je výsmechom občanov.

Bývalý šéf služobného úradu ministerstva Martin Senčák dokonca už sedí na novej lukratívnej stoličke. Človek, ktorý figuroval vo viacerých kauzách, zastupuje riaditeľku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vedúca pozícia, hoci na prvý pohľad s oveľa skromnejším honorom ako post šéfa parlamentu, je podľa našich zistení pripravená aj pre bývalého predsedu Národnej rady Pavla Pašku.

Čítajte viac:

Vulgárne video právnika Ega o piešťanskom CT: To je na basu!

Zmena vlastníka

Doslova horúcou novinkou, ktorá sa po Košiciach šíri ako blesk, je údajný Paškov záujem ovládnuť ďalší výhodný biznis. Po zdravotníctve má ísť o odpadové hospodárstvo. Konkrétne o akciovú spoločnosť Kosit, ktorá len prednedávnom prešla vlastníckymi zmenami.

Zhruba tretinu akcií spoločnosti, ktorá má vlastnú spaľovňu odpadov na výrobu tepla a elektriny, zabezpečuje zber, odvoz, zneškodnenie komunálneho odpadu i zimnú a letnú údržbu ciest, vlastní mesto Košice (presne 34 percent).

Zvyšné dve tretiny donedávna patrili talianskym investorom, ktorí svoj podiel predali česko-slovenskej firme Wood & Company. Táto investičná skupina radila štátu za vlády pravicových kabinetov i Smeru.

Prvá Ficova vláda jej dala spravovať napríklad Slovenský rastový kapitálový fond, v ktorom sú sústredené zdroje z Európskej únie na rozvoj podnikania.

Pomáhala tiež pri spätnej kúpe Transpetrolu a pri predaji polovice Slovenského plynárenského priemyslu, radila Smeru s diaľničnými PPP projektmi, štátnym železniciam či Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, vymenúva týždenník Trend. Podniká aj v oblasti farmácie a zdravotníckych pomôcok.

„Pre mesto Košice a jeho obyvateľov sa zmenou vlastníka majoritného podielu v Kosite nič nemení. Kontrakt s mestom zostáva v platnosti. Zber, zvoz a zneškodnenie komunálneho odpadu, ako aj zimnú a letnú údržbu komunikácií bude Kosit plynule zabezpečovať naďalej,“ povedal pre Trend spolumajiteľ spoločnosti Wood & Company Ľubomír Šoltýs, ktorý pochádza z Košíc.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

Podozrivé mlčanie

Aj keď oficiálne nikto nechce nič povedať, dva dobre informované zdroje nám potvrdili, že v košických odpadoch sa mal „uhniezdiť“ Paška. O tom, že za spaľovňou údajne je bývalý predseda parlamentu, sa šepká aj medzi zamestnancami. „Aby kontroloval stav spoločnosti, chcel aj stoličku generálneho riaditeľa,“ tvrdí náš zdroj o Paškovi.

Keď sme sa na to pýtali zamestnancov Kositu, nebolo im príliš do reči. „Prepáčte, nesmieme o tom hovoriť. Vy to viete, my to vieme, no oficiálne sa o ničom nevie,“ poznamenal jeden z nich. Samotná spoločnosť Kosit oficiálne odmieta, že by mal post generálneho riaditeľa obsadiť Paška.

Ruka ruku umýva

Na to, kde definitívne skončia niektoré mediálne známe tváre zdravotníckych káuz, si verejnosť bude musieť ešte počkať. Už na základe doterajších informácií však možno predpokladať, že neprídu skrátka. Bratislavčanka Zuzana Zvolenská sa po zložení demisie príliš neukazovala na verejnosti.

Podľa najnovších informácií by mala slovenské záujmy reprezentovať v Bruseli. Dobre sa uchytil aj Košičan Martin Senčák, ktorý podľa lekárskych odborárov ako vedúci služobného úradu zahmlieval kauzy na ministerstve. Dnes sedí vo vedení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Absolvent Technickej univerzity v Košiciach pôsobil v minulosti vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a v roku 2009 bol koordinátorom jej zlúčenia so štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Senčákovou nadriadenou je šéfka úradu Monika Pažinková, ktorej manžel MUDr. Peter Pažinka je spoločníkom a jedným z konateľov košickej firmy Gynastar.

Na prvý pohľad obyčajná eseročka poskytuje zdravotnícke služby v oblasti gynekológie. Ďalším spoločníkom a konateľom je Ladislav Rosocha, syn gynekológa Ladislava Rosochu, ktorý donedávna šéfoval Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Z funkcie ho odvolal minister zdravotníctva Viliam Čislák po prevalení predraženého upratovania urgentného príjmu.

VIDEO Plus 7 Dní