Bývalý minister vnútra a poslanec za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic zažil to, čo je nočnou morou každého vodiča. V pondelok večer krátko po ôsmej hodine zrazil 72-ročného Emila K., ktorý v nemocnici na následky nehody zomrel.

Nešťastná udalosť sa stala na Vajnorskej ulici v bratislavskom Novom Meste pri priechode pre chodcov. Alkohol u exministra nebol zistený. Polícia už v prípade začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia, Lipšicovi hrozí až päť rokov za mrežami.

Lipšic sa vzdal mandátu. Oznámil to na dnešnom brífingu.

Tlačovú besedu Daniela Lipšica sme sledovali LIVE. Pozrite si záznam.

Podľa doterajších informácií Daniel Lipšic šiel v ľavom pruhu štvorprúdovej cesty, údajne z neďalekého obchodného centra. Podľa jeho vyjadrení bol chodec oblečený v tmavom a poslanec ho na vozovke nevidel. Hoci sa poslanec obhajoval tým, že starký „nebol označený“, pravda je, že žiadny zákon ani vyhláška neprikazujú chodcom v meste mať reflexné prvky. Nevyhnutné je to iba mimo obce.

Na miesto nehody okamžite dorazili policajti a záchranári. Ťažko zraneného Emila, ktorého náraz auta odhodil niekoľko metrov od miesta zrážky, odviezla sanitka do Nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. Tam devastačným poraneniam, ktoré utrpel, v nočných hodinách podľahol. „Muža sme prijali vo veľmi vážnom stave v nemocnici v Ružinove, naši zdravotníci mu poskytli maximálnu zdravotnú starostlivosť, ktorú si jeho stav vyžadoval, no napriek enormnej snahe sa nám ho nepodarilo zachrániť,“ potvrdila médiám hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Eliášová.

Lipšicovo auto: Predné sklo bolo úplne rozbité.
Lipšicovo auto: Predné sklo bolo úplne rozbité.
Archív

Lipšicove auto: Predné sklo bolo úplne rozbité.Foto: Archív

Plánovali oslavu

Emil K. bol obyčajný bratislavský dôchodca, ktorý pochádzal zo Slovenského Grobu. V pondelok večer sa - ako to mal vo zvyku - stretol s kamarátom v pohostinstve blízko ministerstva obrany v Novom Meste. V tejto štvrti žil 72-ročný muž aj so svojou manželkou Máriou, mladšou o sedem rokov.

Zdrvujúcu správu o nehode, ktorá sa stala jej manželovi, sa dozvedela od Emilovho kamaráta Jozefa. Práve s ním trávil starký večer vo svojom obľúbenom podniku. Čašníčka Zuzana pre PLUS 7 DNÍ povedala, že Emil pil rum a zapíjal ho sódou. „To bolo jeho obľúbené, mal u nás svoje stále miesto, kde vždy sedával. Dnes tam horia už len sviečky,“ povedala Zuzana so slzami v očiach.

V ten večer sa tu vraj stretli mnohí známi a priatelia. „Boli tu všetci, raz za čas to tak vyšlo, práve tak ako včera, dokonca sa zdržali dlhšie ako zvyčajne,“ pokračovala v rozprávaní čašníčka, ktorá považovala Emila za priateľa. Nálada v pohostinstve bola vraj krátko pred jeho odchodom veselá. „Kto len mohol tušiť, že sa skončí tak tragicky!“

Jeden z jeho najlepších kamarátov Jozef pre PLUS 7 DNÍ porozprával, ako plánovali oslavu sedemdesiatky svojich priateľov. „Tešil sa na tú oslavu, vyberali sme miesto, kam pôjdeme, čo im pripravíme,“ rozprával so zovretým hrdlom Jozef. Nik v tom čase netušil, že Emil sa hostiny už nedožije.

Pozrite si exkluzívnu spoveď Emilovho najlepšieho priateľa.

Hokej si už nepozrel

Z podniku odišiel medzi prvými pred ôsmou hodinou večer. „Šiel domov, o deviatej si chcel pozrieť hokejový zápas,“ povedala nám Zuzana.

Po jeho odchode dorazila do pohostinstva správa, že na križovatke niekoho zrazilo auto. Emilov kamarát Jozef si v tom momente uvedomil, čo sa asi stalo, a rozbehol sa na miesto nehody. „Moja predtucha sa naplnila. Emil ležal na zemi, z hlavy mu tiekla krv, na mieste už bola sanitka,“ pokračoval v rozprávaní Jozef.

V ušiach mu stále znie zvonenie telefónu, ktorý zrazenému starčekovi vyzváňal vo vrecku. Volala mu manželka, ktorá nič netušiaca čakala svojho muža doma.

Policajti kamarátom zakázali, aby telefón zdvihli. V tej chvíli ani len netušili, že nehodu spôsobil známy politik. „Kričal som. Kde je ten hajzel, čo to spravil? Ale policajti ma k nemu nepustili. Až potom som sa dozvedel, že to bol Lipšic.“

Nehoda: Daniel Lipšic narazil do chodca na Vajnorskej ulici v Novom Meste v Bratislave.
Nehoda: Daniel Lipšic narazil do chodca na Vajnorskej ulici v Novom Meste v Bratislave.
TASR

Nehoda: Daniel Lipšic narazil do chodca na Vajnorskej ulici v Novom Meste v Bratislave.Foto: TASR

Polícia všetkých, ktorí s Emilom v ten večer popíjali, vypočula. Hneď po tom, ako im dovolili odísť, si to Jozef namieril k Emilovi domov. Jeho byt sa nachádza blízko miesta nešťastia.

Najťažší rozhovor

Keďže býval na prízemí, Jozef zaklopal na okno bytu, z ktorého zakrátko vykukla manželka. „Povedal som jej, čo sa stalo. Bol to najťažší rozhovor,“ vraví Jozef a pokračuje: „Mária bola šokovaná. Šla do nemocnice aj so synom, aj s nevestou. Ja som došiel potom za nimi.“

V nemocnici im vraj povedali, že zranenia sú vážne. Emil mal údajne odtrhnutú slezinu, zlomené nohy, rebrá, obe kľúčne kosti a prasknutú lebku. „On zomrel, bol som pri ňom, keď už nedýchal.“ Pri rozprávaní o posledných minútach života svojho kamaráta sa Jozef rozplače a odpije si z piva - na počesť priateľa.

V pohostinstve sa deň po nehode od rána stretávajú všetci, ktorí Emila poznali, a pripíjajú si na neho. V podniku však panuje ticho, iba občas začuť cinknutie pohárikov a tiché hlasy prítomných, ktorí spomínajú na Emila.

Spomienka: V pohostinstve, kde v osudný večer dôchodca popíjal, dnes horia sviečky. Na stole, kde sedával, je jeho obľúbené pitie - rum a sóda.
Spomienka: V pohostinstve, kde v osudný večer dôchodca popíjal, dnes horia sviečky. Na stole, kde sedával, je jeho obľúbené pitie - rum a sóda.
Tony Štefunko

Spomienka v pohostinstve, kde v osudný večer dôchodca popíjal dnes horia sviečky. Na stole, kde sedával, je jeho obľúbené pitie - rum a sóda.Foto: Tony Štefunko

Zosnulý dôchodca bol otcom troch synov, ktorí mu už dali vnučky a jedného vnuka. Zo slov priateľov je zrejmé, že z početnej rodiny sa tešil a snažil sa s nimi tráviť veľa času. „Najväčšiu radosť, keď sa mu po toľkých vnučkách narodil konečne vnuk, mu urobil najmladší syn,“ ukončil svoje bolestivé rozprávanie Jozef.

Matovičova podpora

Sústrasť pozostalým vyjadrili na sociálnych sieťach od utorkového rána mnohí politici. Stranícky kolega Daniela Lipšica Igor Matovič vyjadril podporu aj svojmu poslancovi. „Dana bližšie poznám pár rokov - a je to nesmierny poctivec, ktorý hrá podľa pravidiel a nechce vybočiť mimo zákona ani vtedy, ak by sa o tom nikto nedozvedel,“ napísal líder Obyčajných ľudí na svojom facebookovom profile.

Lipšic podľa neho nebude chcieť pre seba ani za máčik nadpráv, protekcie či iného krivenia spravodlivosti. „Zaprel by sám seba a celý svoj doterajší odkaz v politike.“ Matovič sa zúčastnil aj dnešnej tlačovej konferencie, na ktorej stál medzi novinármi a počúval, ako sa kolega vzdáva mandátu. Matovič následne napísal na sociálnu sieť, že „Dano ukázal, že je okrem výborného politika aj človekom.